Zadośćuczynienie za błąd kosmetyczki

Michał Grabiec        30 stycznia 2020        Komentarze (0)

W dzisiejszych czasach pragniemy być piękni, młodzi i powabni jak Zbyszko z Bogdańca. Pamiętacie (pewnie nie) sceny filmowe, gdy ten urodziwy młodzieniec z rycerską fantazją zdobywał serce Danusi w prehistorycznym dziele pt. „Krzyżacy”. Nie na wiele się to zdało, bo Danusia koniec końców umarła, a Zbyszko znalazł ukojenie w ramionach bardziej swojskiej i przystępnej Jagienki.

Zadośćuczynienie za błąd kosmetyczki

Zbyszko jako nastoletni młodzik nie musiał korzystać z kosmetyczek, odwiedzać gabinetów SPA & Wellness, nie mówiąc już o lekarzach medycyny estetycznej, których prawdopodobnie wówczas na ziemiach polskich nie było. W czasach gdy przeciętna długość życia człowieka nie przekraczała prawdopodobnie 3 lat, starzenie i błędy urody nie stanowiły najważniejszego problemu ówczesnego społeczeństwa. W przeciwieństwie do najazdów krzyżackich czy groźby kościelnej ekskomuniki. Jednak nie w tym rzecz.

Czasy mamy inne, średnia długość życia się nieco podniosła, a uroda najzwyczajniej w świecie może przemijać. Z tego powodu, w ostatnich latach rozkwitła nieprawdopodobna liczba gabinetów medycyny estetycznej, kosmetycznych i kosmetologicznych (nie, to nie to samo).

Błędy, błędy i jeszcze raz błędy…

Jak w każdej dziedzinie ludzkiej aktywności, również w branży estetycznej można znaleźć artystów w swojej dziedzinie, porządnych rzemieślników, oraz zwyczajnych partaczy (wśród prawników jest zresztą dokładnie tak samo). Błędy zdarzają, który może skończyć się w sądzie procesem o odszkodowanie i zadośćuczynienie za błąd kosmetyczki, kosmetologa czy lekarza medycyny estetycznej. Wówczas, jak w każdym tego rodzaju procesie musimy powiązać występującą szkodę (krzywdę) z nieprawidłowym zachowaniem i udowodnić tzw. adekwatny związek przyczynowy.

Procesy o błędy w medycynie estetycznej różnią się od siebie, bo inny jest zakres uprawnień kosmetyczki, która ukończyła kurs zakończony wydaniem certyfikatu, inny kosmetologa, a jeszcze inny lekarza medycyny estetycznej. Nie można wszystkich wrzucić do jednego prawniczego worka i wytoczyć proces sądowy. Byłoby wtedy za łatwo i prawnicy nie byliby do niczego potrzebni, a prawdopodobnie już wiesz, że tego bym nie chciał 🙂

Z życia kancelarii…

W ubiegłym tygodniu zakończyło się prowadzone w naszej kancelarii postępowanie, w którym kosmetyczka w sposób nieprawidłowy wykonała zabieg mezoterapii u Pani Aldony. Błąd okazał się doniosły w skutkach, chociaż nie łączył się z trwałym okaleczeniem naszej klientki. Skończyło się na kilku miesiącach przemodelowanego trybu życia – unikania słońca, stosowania odpowiednich kosmetyków. Pani Aldona ciężko przeżyła jednak całą sytuację, korzystała z pomocy psychologa, który pozwolił jej przebrnąć przez kilka miesięcy koszmaru.

Finał tej historii jest taki…

Nie musieliśmy kierować sprawy do sądu. Ubezpieczyciel na początku odmówił przyznania świadczeń, jednak po wniesieniu odwołania zmienił zdanie i przyznał zarówno odszkodowanie (koszt leczenia, terapii psychologicznej) i zadośćuczynienie za błąd kosmetyczki (rekompensata za cierpienia fizyczne i psychiczne) – łączna suma przyznanych w ten sposób kwot to około 40 000 zł. Jeżeli chcielibyście jeszcze zgłębić temat, zapraszam do wpisu pt. „Odszkodowanie i zadośćuczynienie za błąd w medycynie estetycznej„.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: