Zadośćuczynienie za stracone święta!

Michał Grabiec        17 grudnia 2019        Komentarze (0)

Dwa tygodnie temu zapadł wyrok sądu w prowadzonej przeze mnie od kilku la sprawie. Zresztą okoliczności procesu są jak najbardziej aktualne – chodziło o zadośćuczynienie za stracone święta, a dokładniej Boże Narodzenie. Przypadek dość ciekawy, zresztą sam/a przeczytaj o co chodziło:

Pacjent w 2012 roku trafił na oddział szpitala w celu usunięcia drobnej zmiany zlokalizowanej na lewym żebrze. Operacja się udała, znieczulenie także, personel medyczny przekazał usuniętą narośl do badania patomorfologicznego. Zmiana okazała się na szczęście łagodna, ale nie w tym tkwił cały problem, który legł u podstaw procesu sądowego.

Zadośćuczynienie za stracone święta

Na tydzień przez świętami, pacjent został wypisany ze szpitala, otrzymał kartę informacyjna z leczenia szpitalnego. Pacjent otrzymał także ustne zalecenia – miał zainteresować się się gorączką, której nie udałoby się „zbić” ogólnie dostępnymi lekami. Tyle tytułem zaleceń pooperacyjnych.

Po kilku dniach okazało się, że pacjent nie może się poruszać, śpi na siedząco, wypowiedzenie chociażby kilku zdań graniczy z cudem. Pacjent otrzymał informacje o stanie zdrowia – ma przejmować się wyłącznie wysoką temperaturą ciała. Reszta jest normalnym efektem procesu gojenia rany.

Okazało się, że nie do końca. Pacjent został wypisany ze szpitala z zaciemnieniem w lewym płucu – okazało się, że był to formułujący się dopiero krwiak po przeprowadzonej operacji. Krwiak, który nie zamierzał się wchłonąć i należało go usunąć chirurgicznie. Pewnie się domyślasz, że tak się nie stało.

Pacjent został wypisany ze szpitala w połowie grudnia, w okresie przedświątecznym. Kilka dni spędził okropnie męcząc się w domu, a wigilię spędził na oddziale szpitalnym – w dniu 24 grudnia 2012 roku trafił do szpitala z powodu coraz poważniejszych problemów z oddychaniem. W tym szpitalu dostrzeżono krwiak i przewieziono pacjenta do szpitala, w którym był pierwotnie operowany.

Nie trzeba być osobą przywiązaną do rodzimych tradycji by móc wyobrazić sobie lepszy sposób na spędzenie 24 grudnia aniżeli mimowolne wycieczki między dwoma szpitalami…

Efekt był taki, że pobyt pacjenta w szpitalu przedłużył się o kilka tygodni, całe Boże Narodzenie, Nowy Rok i kilka dni stycznia zostało zmarnowanych na bezsensowny pobyt w szpitalu.

Przeprowadzone przez sąd postępowanie dowodowe, w tym opinia biegłego z zakresu torakochirurgii wykazało błąd medyczny w postaci przedwczesnego wypisu pacjenta ze szpitala. Pacjent uzyskał kilkadziesiąt tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Teraz czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku (obecnie koszt takiego dokumentu to 100 zł, co wynika z nowelizacji procedury cywilnej) W ustnych motywach rozstrzygnięcia (czyli krótkim podsumowaniu tego co wpłynęło na treść wyroku), sąd zwrócił uwagę na szczególny okres, w którym odegrał się dramat z udziałem pacjenta. Pacjent uzyskał zadośćuczynienie za stracone święta.

Problemem w przypadku takich procesów sadowych może być określenie wysokości zadośćuczynienia – czy 20 tysięcy złotych to będzie za mało, a 120 tysięcy zł w sam raz? Trudne zagadnienie. Może więcej dowiesz się z wpisu pt. „Jak określić wysokość zadośćuczynienia za błąd medyczny„.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: