Odszkodowanie i zadośćuczynienie z tytułu błędu medycznego

Michał Grabiec        16 maja 2015        2 komentarze

Hand-holding-a-stethoscope-on-white-background-1025139E900B587A

W ostatnich dniach media obiegła informacja o usunięciu pacjentowi Odszkodowania za błędy medyczne to temat często poruszany na moim blogu. W ostatnich dniach media obiegła informacja o usunięciu pacjentowi w wyniku błędu medycznego zdrowej nerki. Zgodnie z planem, lekarze mieli usunąć pacjentowi nerkę zaatakowaną nowotworem. Jest to ewidentny przypadek błędu medycznego. Jak w takim przypadku wygląda odszkodowanie za błąd lekarski?

Okoliczności tej nie ukrywają również przedstawiciele szpitala w którym doszło do tego zdarzenia.

Faktem jest jednak to, że szpital uznając swoją winę wyraził wolę porozumienia się z pacjentem, jeśli chodzi o odszkodowanie od szpitala za zaniedbanie. Z reguły szpitale nawet pomimo ewidentnej winy usiłują wykazać prawidłowość dokonanego w swojej placówce leczenia.

Odszkodowania za błędy medyczne – warto rozwiązać sprawę polubownie

Prowadzę aktualnie proces pacjenta, który chce uzyskać odszkodowanie za zakażenie gronkowcem złocistym. Zaraził się w szpitalu, natomiast placówka usiłuje wykazać, że pacjent musiał zarazić w innym miejscu. Sprawa była kilka tygodni temu przedmiotem zainteresowania mediów ogólnopolskich.

Autorytety medyczne (na podstawie analizowanej dokumentacji medycznej) absolutnie kwestionują możliwość takiego rozwoju zdarzeń, jednak renomowany szpital stoi na odrębnym stanowisku.

Niestety konieczne stało się skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego. Szkoda. Błędy medyczne zdarzały się i nadal będą się zdarzać. Czasami warto jednak podejść do sprawy odpowiedzialnie i spróbować rozwiązać ją polubownie. Zadośćuczynienie od szpitala można uzyskać w przypadku, gdy postawiona zostanie zła diagnoza lekarska, jak również na naruszenie praw pacjenta, czy inny błąd lekarski. Mój blog o prawie medycznym to miejsce, gdzie poruszam tego rodzaju tematy, w tym kwestie, takie jak odszkodowanie od dentysty , sepsa w szpitalu odszkodowanie oraz wiele innych związanych z prawami pacjenta.

 

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Tomek 20 maja, 2015 o 20:48

Widać jeszcze nam daleko do rynku amerykańskiego gdzie szpitale mają gigantyczne polisy ubezpieczeniowe…dobrze że zmienia się świadomość jednak szpitale chwytają się prawie zawsze długiej drogi sądowej

Odpowiedz

Michał Grabiec 21 maja, 2015 o 13:08

To prawda, aczkolwiek zdarzają się chlubne przypadki ugodowego rozstrzygania sporów. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: