Najważniejsze pytania (FAQ) w procesie o ustalenie płci

Michał Grabiec        26 października 2018        4 komentarze

Kilka lat specjalizacji i kilkadziesiąt przeprowadzonych postępowań sprawiają, że faktycznie mogę śmiało powiedzieć, że znamy się na sprawach zwiazanych z prowadzeniem procesów o korektę płci metrykalnej. Czy proces o ustalenie płci jest trudnym postępowaniem? Różnie.

Zdarza się, że potrafimy uwinąć się w 4-5 miesięcy z całym postępowaniem, co jest w realiach funkcjonowania polskiego wymiaru osiągnieciem bardzo dobrym. Mieliśmy do czynienia z procesami, które trwały nawet dwa lata. Chociaż w tym drugim przypadku musieliśmy odkręcić nieco zamiesznia spowodowanego przez naszego klienta, który chciał sam poprowadzić postępowanie.

Pomyślałem, że warto zebrać pytania i wątpliwości klientów i pokrótce na nie odpowidzieć:

 • Ile wynosi opłata sądowa w postępowaniu?

Różnie, zależy od praktyki danego sądu. Niektóre sądy stoją na stanowisku, że opłata powinna wynosić 600 zł, inne, że 30 zł. To czy chcemy próbować przekonać sąd o niższej wysokości opłaty ma wpływ na długość postępowania. Jeżeli chcesz mieć sprawę rozpoznaną w miarę szybko – opłata wynosi 600 zł.

 • Czy są jakieś dodatkowe koszty postępowania?

Tak. Opłata skarbowa od udzielonego pełnomocnictwa w wysokości 17 zł. Jeżeli chcesz współpracować z nami, również ustalimy wcześniej nasze wynagrodzenie za prowadzenie sprawy od początku do końca. Do tego dochodzi koszt opinii biegłego – średnio 500 zł – 1000 zł.

 • Czy musi w procesie o ustalenie płci występować biegły?

Temat na doktorat. Sąd Apelacyjny w Łodzi stwierdził niedawno, że niekoniecznie. Ja się w pełni zgadzam z tym stanowiskiem. Biegły powinien występować w sytuacji, gdy istnieją jakieś wątpliwości. Jeżeli pacjent przedstawi rzetelne zaświadczenie o stanie zdrowia i stwierdzeniu zaburzeń identyfikacji płci (ICD 10 -6.4), wówczas może obejść się bez takiej opinii. Często jednak sądy mimo wszystko  chcą mieć opinię.

 • Czy opinia biegłego jest zawsze korzystna?

Nie. Jednak miałem kiedyś do czynienia z sytuacją, że pomimo negatywnej opinii bieglego sąd ustalił płeć mojego klienta.

 • Czy można przegrać proces o ustalenie płci?

Można. Sąd może oddalić powództwo, może odrzucić i zwrócić pozew albo umorzyć postępowanie. Niestety z wszystkimi tymi sytuacjami miałem do czynienia w przypadku gdy klient sam próbował prowadzić swoje postępowanie. Najgorzej jest z oddaleniem powództwa, bo wtedy musimy tłumaczyć się z groźnego skutku w postaci tzw. powagi rzeczy osądzonej (zasady, na podstawie której sąd nie powinien dwukrotnie prowadzić postępowania o to samo).

 • Jaki wpływ na proces o ustalenie ma leczenie hormonalne?

Dobrze jeżeli osoba wnosząca o ustalenie płci podlega leczeniu hormonalnemu, jednak nie jest to najważniejsza kwestia.

 • Czy mogę wykonać operację przed wyrokiem o ustaleniu płci?

Zgodnie z polskim prawem, lekarz nie powinien takiej operacji wykonać. Są też zalecenia Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego mówiące o tym, że operacja powinna być jednym z ostatnich kroków procedurze korekty płci. Są jednak dość liczne sytuacje, że klienci trafiają do sądu już po zabiegach chirurgicznych.

 • Czy rodzice zawsze są tylko „figurantami” w procesie o ustalenie płci?

Z reguły rodzice nie uczestniczą aktywnie w całym postępowaniu. Jednak mają status strony i mogą w pełni z tego korzystać. Mogą składać zarzuty do opinii biegłego, zażalenia i apelacje. Nie są to sytuacje częste, ale się zdarzają.

 • Co jeżeli nie żyje jeden rodzic lub oboje rodziców nie żyją?

Z reguły wystarczające jest wówczas ustanowienie kuratora dla osoby zmarłej. Lepiej od razu w pozwie wskazać potencjalnego kuratora, bo znacznie skraca to cały proces.

 • Czy od razu po wyroku mogę zmienić imię, nazwisko, PESEL?

Nie. Trzeba poczekać kilka tygodni na uprawomocnienie wyroku i przesłanie go przez sąd do urzędu stanu cywilnego.

 • Czy to wszystko co muszę wiedzieć?

Nie. Niuansów jest całkiem sporo. Przyznam, że widziałem też wzory pozwów o ustalenie płci na stronach internetowych i uważam, że można wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku samodzielnie prowadząc proces. Są oczywiście przypadki skutecznego samodzielnego przeprowadzenia postępowania. Jednak profesjonalizacja procesu sądowego wymaga spełnienia wielu wymogów formalnych, czy praktyk znanych z doświadczenia przy prowadzeniu procesów.

Jeżeli masz również inne wątpliwości dotyczące procesu o ustalenie płci osoby transseksualnej, po prostu zapytaj.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ka 31 grudnia, 2018 o 20:19

F64.0 wg ICD-10 powinno być w artykule. Pod takim kodem jest „transseksualizm” w międzynarodowej klasyfikacji chorób i zaburzeń. Ja swoją sprawę sądową o ustalenie płci wygrałam bez udziału prawników. Jednak moi rodzie nie byli przeciwko. Napisanie pozwu co prawda można było zrobić lepiej, jednak jeżeli sąd nie robi kłopotów – sprawę się wygrywa bez problemu. Tylko niektóre osoby biorą prawnika, niestety jest to kosztowne.

Odpowiedz

Michał Grabiec 2 stycznia, 2019 o 11:42

To prawda, bardziej precyzyjne jest F64.0. Bez zera chodzi w ogólności o „zaburzenia identyfikacji płciowej”.

Gratuluję sukcesu, również znam osoby, które poradziły sobie bez mojej pomocy 🙂

Niestety jest to często na zasadzie „uda się, albo nie uda”. A niestety w grę wchodzi całkiem wiele czynników, które mogą skomplikować proces – postawa rodziców, niedososowanie pozwu do aktualnych wymogów formalnych, nieoczywista ścieżka transformacji, problemy z uzyskaniem niektórych dokumentów (często w przypadku klientów z zagranicy). Sytuacja komplikuje się także w przypadku śmierci rodziców czy niewiedzy co do ich miejsca zamieszkania.

Miałem kilku klientów, którzy takie sprawy prowadzili najpierw samodzielnie (po 2,3 razy), by dopiero potem zwrócić się do mnie o pomoc. Powiem nieskromnie, że wszystko udało się zgodnie z planem i w miarę sprawnie i szybko (jak na polskie standardy oczywiście). Pozdrawiam. MG.

Odpowiedz

Kasia 14 listopada, 2023 o 18:46

Jak postępować w sytuacji, gdy biegły wyznaczony przez sąd nie wyznacza terminu badania i ignoruje próby kontaktu?

Odpowiedz

Michał Grabiec 14 listopada, 2023 o 21:14

Dzień dobry. Najlepiej zgłosić tę sytuację sądowi, być może poprosić o zmianę biegłego. Pytanie też dlaczego biegły nie kontaktuje się z Panią. Sytuacja dotyczy sądu w jakim mieście?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: