Kolejna sądowa zmiana płci już za nami

Michał Grabiec        09 lipca 2019        Komentarze (0)

Wydawać by się mogło, że sezon ogórkowy w pełni i w kancelariach niewiele się dzieje. W końcu wakacje, a sędziowie, radcowie prawni i aplikanci wygrzewają swój dobrobyt na piaszczystych karaibskich plażach/ Nic bardziej mylnego. Procesy medyczne, sądowa zmiana płci oraz “zwyczajne” procesy gospodarcze nadal w toku – dzisiaj w naszej niewielkiej kancelarii w sumie trzy rozprawy.

Całkiem nieźle. Zresztą miały być cztery, jednak jedna spadła z wokandy.

Przed chwilą wróciłem z Sądu Okręgowego w Krakowie. Był to proces osoby trans K/M, która zwróciła się do mnie o pomoc w ustaleniu płci. Potocznie wiele osób oznacza to jako “sądowa zmiana płci”. Niech tak zostanie, chociaż nie jest to do końca precyzyjne określenie.

Tym razem zamiast pisać jaką to jesteśmy wspaniałą i profesjonalną kancelarią, posłużę się statystykami, by przybliżyć Tobie czego możesz się spodziewać w swoim procesie o ustalenie płci.

  • Czas trwania postępowania – Pozew został złożony w dniu 24 września 2018 roku. Dzisiaj zapadł korzystny dla klienta wyrok o ustaleniu płci. Sprawa trwała zatem przeszło 10 miesięcy. Jest to nieco dłużej niż zwykle. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że jest to sąd w Krakowie. Z naszej praktyki jest to jeden z wolniej działających sądów – minister Ziobro coś tam “dobrozmienił” w obsadzie kierownictwa sądu i tak jakoś wyszło.
  • Okres oczekiwania na opinię – W dniu 21 lutego 2019 roku został dopuszczony dowód z opinii biegłego seksuologa. Opinia seksuologa z Katowic wpłynęła do kancelarii na początku czerwca, czyli niespełna 4 miesiące po wydaniu przez sąd postanowienia. Co ciekawe, opinia wpłynęła do nas jeden dzień przed planowaną rozprawą.
  • Koszty biegłego – Na rozprawie dniu 21 lutego 2019 roku sąd wezwał naszego klienta do opłacenia zaliczki w kwocie 300 zł na poczet kosztów opinii seksuologicznej. Opinia była wyjątkowo “atrakcyjna cenowo”. Biegły oszacował koszt jej sporządzenia na…253,20 zł (dwieście pięćdziesiąt trzy złote dwadzieścia groszy). Różnica zostanie zwrócona powodowi.
  • Ile rozpraw? W tej sprawie miały miejsce trzy rozprawy. O jedną za dużo, ale chodziło o problemy z doręczeniem jednego z pism.

Do kosztów postępowania doszło 600 zł tytułem opłaty od pozwu oraz 17 zł opłaty skarbowej od udzielonego mi pełnomocnictwa. No i oczywiście nasze wynagrodzenie, ale o tym nie będę tutaj pisał, gdyż nasze wynagrodzenie może się różnić, w zależności od skomplikowania całej sprawy.

sądowa zmiana płciTytułem zakończenia:

Wracając piechotą na krakowski dworzec natknąłem się na taki oto pomnik dumnie strzegący wejścia do Opery Krakowskiej. Jakoś te umieszczone na postumencie piersi wydały mi się korespondujące z przedmiotem zakończonego w dniu dzisiejszym procesu.

Wprawdzie mastektomia jest dopuszczalna jeszcze przed zakończeniem procesu o ustalenie płci, jednak często klienci przeprowadzają “cały pakiet” operacji już po jego zakończeniu.

Powodzenia Dawidzie na dalszej drodze życia. Cieszę się, że mogłem Ci pomóc 🙂

 

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: