Kolejna sądowa zmiana płci już za nami

Michał Grabiec        09 lipca 2019        Komentarze (0)

Procesy medyczne, sądowa zmiana płci oraz “zwyczajne” procesy gospodarcze cały czas w toku, choć wydawać by się mogło, że sezon ogórkowy w pełni i w kancelariach niewiele się dzieje. W końcu wakacje, a sędziowie, radcowie prawni i aplikanci wygrzewają swój dobrobyt na piaszczystych karaibskich plażach. Nic bardziej mylnego – dzisiaj w naszej niewielkiej kancelarii w sumie trzy rozprawy.

Całkiem nieźle. Zresztą miały być cztery, jednak jedna spadła z wokandy.

Sądowa zmiana płci – przebieg

Przed chwilą wróciłem z Sądu Okręgowego w Krakowie. Był to proces osoby trans K/M, która zwróciła się do mnie o pomoc w ustaleniu płci. Potocznie wiele osób oznacza to jako “sądowa zmiana płci”. Niech tak zostanie, chociaż nie jest to do końca precyzyjne określenie.

Tym razem zamiast pisać, jaką to jesteśmy wspaniałą i profesjonalną kancelarią, posłużę się statystykami, by przybliżyć Tobie czego możesz się spodziewać w swoim procesie o ustalenie płci.

  • Czas trwania postępowania prawnego w sprawie zmiany płci – Pozew został złożony w dniu 24 września 2018 roku. Dzisiaj zapadł korzystny dla klienta wyrok o ustaleniu płci. Sprawa trwała zatem przeszło 10 miesięcy. Jest to nieco dłużej niż zwykle. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że jest to sąd w Krakowie. Z naszej praktyki jest to jeden z wolniej działających sądów – minister Ziobro coś tam “dobrozmienił” w obsadzie kierownictwa sądu i tak jakoś wyszło.
  • Okres oczekiwania na opinię – W dniu 21 lutego 2019 roku został dopuszczony dowód z opinii biegłego seksuologa. Opinia seksuologa z Katowic wpłynęła do kancelarii na początku czerwca, czyli niespełna 4 miesiące po wydaniu przez sąd postanowienia. Co ciekawe, opinia wpłynęła do nas jeden dzień przed planowaną rozprawą.
  • Koszty biegłego – Na rozprawie dniu 21 lutego 2019 roku sąd wezwał naszego klienta do opłacenia zaliczki w kwocie 300 zł na poczet kosztów opinii seksuologicznej. Opinia była wyjątkowo “atrakcyjna cenowo”. Ile w takich przypadkach kosztuje opinia biegłego lekarza sądowego? Biegły oszacował koszt jej sporządzenia na…253,20 zł (dwieście pięćdziesiąt trzy złote dwadzieścia groszy). Różnica zostanie zwrócona powodowi.
  • Ile rozpraw? W tej sprawie miały miejsce trzy rozprawy. O jedną za dużo, ale chodziło o problemy z doręczeniem jednego z pism.

Do kosztów postępowania doszło 600 zł tytułem opłaty od pozwu oraz 17 zł opłaty skarbowej od udzielonego mi pełnomocnictwa. No i oczywiście nasze wynagrodzenie, ale o tym nie będę tutaj pisał, gdyż nasze wynagrodzenie może się różnić, w zależności od skomplikowania całej sprawy.

sądowa zmiana płci

Tytułem zakończenia

Wracając piechotą na krakowski dworzec natknąłem się na taki oto pomnik dumnie strzegący wejścia do Opery Krakowskiej. Jakoś te umieszczone na postumencie piersi, wydały mi się korespondujące z przedmiotem zakończonego w dniu dzisiejszym procesu zmiany płci.

Wprawdzie mastektomia, zgodnie z procedurą zmiany płci jest dopuszczalna jeszcze przed zakończeniem procesu, jednak często klienci przeprowadzają “cały pakiet” operacji już po jego zakończeniu.

Powodzenia Dawidzie na dalszej drodze życia. Cieszę się, że mogłem Ci pomóc 🙂

Blog o prawie medycznym – wiedza i doświadczenie

Prowadzony przeze mnie blog o prawie medycznym to miejsce, w którym z przyjemnością dzielę się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Przystępnym dla czytelników językiem, opisuję sprawy z obszarów, takich jak pełnomocnictwo medyczne oraz odszkodowanie za błąd lekarski. Zapraszam do zapoznania się z treścią także innych artykułów.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: