Ile trwa postępowanie o ustalenie płci?

Michał Grabiec        10 lutego 2017        Komentarze (0)

Jakiś czas temu pisałem o przystąpieniu prokuratora do procesu o ustalenie płci – , który miał miejsce przed jednym z  z Sądów Okręgowych.

W tym tygodniu odbyła się ostatnia rozprawa w tej sprawie. A przynajmniej miejmy taką nadzieję, gdyż od wyroku przysługuje przecież apelacja.

Prokurator po korzystnej opinii biegłego seksuologa przychylił się do pozwu o ustalenie płci. Okazało się zatem, że w tym przypadku nie taki diabeł straszny jak  się go zwykło malować.

Sąd wydał dla naszej klientki korzystny wyrok. Tak czy inaczej udało się to postępowanie zakończyć w około 4 miesiące, co jest całkiem niezłym wynikiem dla spraw o sądową zmianę płci.

Według jedynych odnalezionych przeze mnie badań*, średni czas postępowania o ustalenie płci to ponad 7 miesięcy (dokładnie 7,16 miesiąca).

Według tych samych statystyk, najbardziej przedłużające się postępowanie o ustalenie trwało natomiast 35 miesięcy. Nie chcę oceniać tego przypadku, gdyż nie znam akt sądowych i nie wiem co spowodowało tak długie oczekiwanie na wyrok.

Jeżeli jednak pozwani rodzice nie zgadzają się na ustalenie płci swojego dziecka, wówczas na pewno postępowanie potrwa dłużej niż przeciętnie.

 

Blog o prawie medycznym – wiedza i doświadczenie

Prowadzony przeze mnie blog o prawie medycznym to miejsce, w którym z ogromną przyjemnością dzielę się swoim doświadczeniem oraz wiedzą. Przystępnym dla czytelników językiem, opisuję sprawy z obszarów, takich jak sądowa zmiana płci , pełnomocnictwo medyczne czy błąd sztuce lekarskiej . Zapraszam do zapoznania się z treścią także innych artykułów.

.

.

* Holewińska-Łapińska, Sądowa zmiana płci. Analiza orzecznictwa z lat 1991-2008

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: