Wzór upoważnienia do uzyskania informacji o stanie zdrowia oraz dokumentacji medycznej

Michał Grabiec        11 sierpnia 2015        15 komentarzy

Pacjentowi trafiającemu do szpitala przedstawia się do podpisu szereg dokumentów. Jednym z oświadczeń, które pacjent składa w formie pisemnej jest upoważnienie dla osoby bliskiej do uzyskania informacji o stanie zdrowia. Drugim obowiązkowym oświadczeniem pacjenta jest upoważnienie danej osoby do uzyskania dokumentacji medycznej pacjenta.

karetka2Oczywiście upoważnienie danej osoby do tych informacji i dokumentów jest fakultatywne – pacjent może zastrzec, iż nikomu ma nie być wydawana dokumentacja medyczna lub udzielana informacja o stanie zdrowia.

Zdarzają się jednak sytuacje gdy pacjent nie może złożyć oświadczenia. Nieprzytomny pacjent nie jest w stanie udzielić takich informacji.

Zamieściłem na blogu wzór upoważnienia dla osoby wskazanej przez pacjenta do uzyskania informacji o stanie zdrowia i pozyskania dokumentacji medycznej. Zapraszam do pobrania upoważnienia z bloga. Nigdy nie wiadomo czy w którymś momencie nie okaże się potrzebny.

 

{ 15 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Dariusz 14 kwietnia, 2017 o 08:59

Takie upoważnienie może mieć pacjent przy sobie w razie kontaktu medycznego, przez szpital wymagane jest jednak upoważnienie złożone na dokumentacji medycznej przy przyjęciu. Ani tu, ani tam nie ma jednak słowa o formie kontaktu. Migracja ludności jest coraz łatwiejsza, technika komunikacji zaawansowana, natomiast często, prawie zawsze lekarz odmawia informacji telefonicznej, a nie wiem, czy kiedykolwiek ktoś zwracał się z pozytywnym skutkiem o informację drogą poczty elektronicznej.

Odpowiedz

Michał Grabiec 14 kwietnia, 2017 o 11:22

Moim zdaniem udzielenie informacji o stanie zdrowia może się odbyć za pośrednictwem poczty elektronicznej, ale istotne byłoby ustalenie kto jest faktycznym posiadaczem tego adresu pocztowego. Obsługując niegdyś szpital wydałem opinię, że nie jest możliwe udostępnienie informacji o stanie zdrowia żądającej informacji osobie, jednak przyczyną był brak możliwości weryfikacji tożsamości osoby. Natomiast jeżeli nie byłoby wątpliwości, dlaczego nie? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Daria 5 września, 2017 o 13:52

Witam,
Mam pytanie: Osoba upoważniona przez pacjenta do odbioru dok. medycznej twierdzi, że podawanie jej danych w upoważnieniu łamie Ustawę o Ochronie Danych Osobowych. Osoba ta nie życzy sobie, aby w upoważnieniu było cokolwiek oprócz jej imienia i nazwiska (nie chce podać peselu, adresu, nr dowodu osobistego). Czy takie upoważnienie będzie ważne? Czy jest jakiś przepis mówiący o tym jakie dane osoby upoważnionej powinny znaleźć się na upoważnieniu?
Z góry dziękuję za pomoc

Odpowiedz

Michał Grabiec 6 września, 2017 o 19:37

Dzień dobry, osoba taka powinna być dosyć dokładnie opisana żeby wykluczyć nieporozumienia. Co by było gdyby wpisać w upoważnieniu np. “Jan Kowalski”. Byłby problem, który Jan Kowalski może uzyskać informacje o naszym stanie zdrowia. Jeżeli jednak wpiszemy, że jest to mąż,rodzic,dziecko czy inny krewny, wówczas taka osoba jest dostatecznie zindywidualizowana. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ewa 6 grudnia, 2017 o 21:37

A co zrobić,jesli w szpitalu SOR “zaginęło” oświadczenie chorego o zgodzie do uzyskania info i dokumentacji medycznej np.matce ? A szpital nie chce wydac pełnej dokumentacji na podstawie aktu notarialnego ,w którym jest napisane,że owa matka może reprezentowac syna przed sadami,i innymi instytucjami państwowymi itp ale nie jest napisane,że również w sprawach dotyczacych zdrowia ?

Odpowiedz

Wojciech 14 grudnia, 2017 o 16:31

A jak jest w przypadku dziecka – ono jest pacjentem – dokumentację podpisuje matka i wstawia siebie jako osobę upoważnioną do wglądu do dokumentacji i upoważniona w razie śmierci pacjenta. Wyobraźmy sobie , że :
1. pewnego dnia o zasięgnięcie informacji o poprzedniej wizycie , ale na kolejnej pojawia się ojciec.
2. ojciec prosi o udostępnienie kopii dokumentacji wizyt dziecka
3. ojciec prosi o wydanie zaświadczenia o dotychczasowym leczeniu

Odpowiedz

Akryl 13 maja, 2018 o 14:16

Na podstawie jakich przepisów podajemy informacje odnośnie dowodu osobistego, tj numer i seria, przez kogo wydane, i czas ważności dowodu osobistego? Nie znalazłem żadnego przepisu który nakazywałby podanie tych informacji, a do identyfikacji/wylegitymowania pacjenta nie są one niezbędne.

Odpowiedz

Michał Grabiec 16 maja, 2018 o 11:12

Uzyskiwanie nazbyt szerokiego wachlarza informacji przez szpital czy przychodnię może być niekiedy nadużyciem, niezgodnym chociażby z RODO. Pozdrawiam.

Odpowiedz

krystian 19 czerwca, 2018 o 12:43

Dramatyczna sytuacja.
Narzeczona ulega wypadkowi samochodowemu, zostaje potrącona na pasach. Od momentu wypadku znajduje się w śpiączce. Szpital nie zapewnia właściwej opieki ze względu na braki kadrowe. Bez dokumentacji medycznej nie możemy skonsultować stanu z innymi lekarzami. Dodatkowo nie możemy np sprowadzić prywatnie rehabilitantów do pomocy.
W jaki sposób uzyskać jak najszybszy dostęp do dokumentacji medycznej i sprawić aby matka mogła występować w jej imieniu?

Odpowiedz

Michał Grabiec 20 czerwca, 2018 o 12:25

Dzień dobry, a czy szpital informuje Pana lub mamę narzeczonej o stanie jej zdrowia?

Odpowiedz

krystian 20 czerwca, 2018 o 19:32

Witam serdecznie.
Niestety bardzo ogólnie. Wg mnie oraz kilku lekarzy oraz pielęgniarek z innych palcówek szpital nie dopełnił swoich obowiązków. Zalecona została rehabilitacja 8 tyg temu. Zalecenie nie jest realizowane. Zacząłem naciskać na rehabilitację . odpowiedź była, że nie ma kadry ponieważ są na urlopach. po dalszych naciskach i argumentacji dowiedziałem się, że rehabilitanta nie będzie ponieważ szpital nie ma funduszy. Sprowadzony przez nas rehabilitant stwierdził rażące zaniedbania. Zły materac, który spowodował odlezyny. Brak ćwiczeń. Po jego wizycie i rozmowie z lekarzem nagle znalazł się inny materac i pojawił sie rehabilitant. Jest mnóstwo błędów, które skutkuja obecnie pogorszeniem stanu zdrowia. potrzebny jest dostęp do pełnej dokumentacji, wyników itp aby móc podjąć sensowne działania.
Szpital obecnie nabrał wody w usta, przy czym radca prawny szpitala cały czas blokuje dostęp do dokumentacji. Obecnie próbują pozbyć się narzeczonej i przerzucić ją do innej placówki.
Potrzebne jest szyb kie działanie i sądowy nakaz udostępnienia dokumentacji.
Każdy dzień takiego zawieszenia powoduje zmniejszenie szans na powrót do zdrowia a nawet na przezycie. Są jeszcze kwestie 2,5 rocznej córki narzeczonej, które również zaczęły się komplikować poprzez działania biologicznego ojca. Tylko szybkie przywrócenie świadomości może zatrzymać wiele niepotrzebnych działań.

Odpowiedz

emilia 25 czerwca, 2018 o 12:15

Dzien dobry.Czy dzieci mieszkajace za granica nie posiadajace dowodu osobistego a jedynie paszport beda miec jakis problem?Czy tez w Polsce musi byc respektowany paszport jako pelnoprawny dokument.Dodam,ze mialam przy upowaznieniu do odbioru pieniedzy z konta mojej matki taki problem.Czytajac wzor upowaznienia do uzyskania informacjio stanie zdrowiai dokumetacji medycznej jest miejsce jedynie na wpis z dowodu osobistego.cCzy wyrobienie dowodu osobistego jest dla mnie konieczny?

Odpowiedz

Magdalena 14 lipca, 2018 o 15:34

Dzień dobry,
mój dziadek w wieku 92 lat, po udarze w roku 2013 – po tamtym zdarzeniu całkowicie utracił świadomość, został wczoraj przyjęty do szpitala, niestety nikt nie chciał mi udzielić żadnych informacji o stanie zdrowia dziadka – twierdząc że dziadek powinien mnie sam upoważnić co jest absurdalne. Co można zrobić aby uzyskać informacje o stanie zdrowia pacjenta? Czy można powołać się na RODO w zakresie ochrony żywotnych interesów osoby fizycznej? Bardzo proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

Michał Grabiec 16 lipca, 2018 o 11:07

Nawet jeżeli Pani bliski nie został ubezwłasnowolniony, to pozostaje art. 31 ust. 6 ustawy o zawodach lekarza i lekarzad dentysty, zgodnie z którym:

“Jeżeli pacjent nie ukończył 16 lat lub jest nieprzytomny bądź niezdolny do zrozumienia znaczenia informacji, lekarz udziela informacji osobie bliskiej (…).

Za osobę bliską zgodnie z ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta uznaje się:

“małżonka, krewnego lub powinowatego do drugiego stopnia w linii prostej, przedstawiciela ustawowego, osobę pozostającą we wspólnym pożyciu lub osobę wskazaną przez pacjenta”.

Pani, jako wnuczka, czyli krewny w linii prostej może w takiej sytuacji uzyskać informacje o stanie zdrowia dziadka.RODO nie ma tutaj praktycznego zastosowania

Odpowiedz

Marta 24 października, 2019 o 13:26

Mam przyjaciela, człowiek zupełnie nie posiadającego rodziny i nie będącego ze mną w żadnej relacji osobistej, a jedynie czysto przyjacielskiej – chcieliśmy spisać takie upoważnienie, abym mogła w sytuacji gdyby np. trafił nieprzytomny do szpitala mogła dowiadywać się się o stanie jego zdrowia i miała jakikolwiek kontakt z nim. Czy wystarczy oświadczenie wg wzoru podpisane przez udzielającego zgody czy musi być ono poświadczone u notariusza?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: