Uzgodnienie płci bez opinii biegłych jest możliwe

Michał Grabiec        14 grudnia 2020        Komentarze (0)

Postępowanie o uzgodnienie płci przebiega według ustalonego od dawien dawna schematu. Na początku jest jest pozew do sądu, potem opinia biegłych, sąd przeprowadza także dowody z dokumentów. Sędziowie lubią zamienić czasami kilka słów z powodem/powódką, więc prawdopodobnie czeka Cię także krótka rozmowa z sądem. Dwie rozprawy, a następnie wyrok o ustaleniu płci osoby trans. Średni czas trwania postępowania wynosi siedem miesięcy, ale często się przedłuża z różnych przyczyn (choroba sędziego, obłożenie biegłego sprawami, sprzeciw rodziców, inne wypadki losowe).

Ale zdarzają się też „perełki”, gdy postępowanie sądowe osoby trans przebiega znacznie szybciej i taniej. Ostatnio, po raz kolejny udało się przeprowadzić proces o uzgodnienie płci bez opinii biegłych (wówczas oszczędzasz koszty opinii biegłego/biegłych). Sąd wydał wyrok na podstawie załączonych do pozwu dokumentów.

Najlepsze w tym całym procesie było to, że sprawa trwała bardzo krótko. Pozew złożyliśmy w sierpniu, a na początku grudnia już był wyrok. To jak na polskie standardy całkiem nieźle, zwłaszcza, że pandemia COVID-19 nie omija również postępowań sądowych.

Niedawno jeden biegły odmówił wydania opinii, gdyż nie chciał spotkać się z klientem z uwagi na koronawirusa (w rzeczywistości, problemem w tym przypadku może być nierynkowa stawka dla biegłych za wydanie opinii, ale to już temat na odrębny wpis, którego absolutnie nie obiecuję). W tej sprawie jednak chodzi o opinię psychiatryczną w sprawie o przymusowe leczenie w szpitalu psychiatrycznym. Pacjenci wymagający zamkniętego leczenia ucierpieli bardzo mocno w wyniki pandemii, co obserwuję na bieżąco prowadząc te postępowania. Ale to już inna historia…

Żeby zanadto nie przedłużać, zapraszam Cię do przeczytania wpisu, który zamieściliśmy na naszym blogu o prawach osób LGBTQIA+. Artykuł nosi tytuł „Ustalenie płci na pierwszej rozprawie.” Na tamtejszym forum, nasz kolega Damian Ruhm bardziej precyzyjnie rozprawia się z procesem o uzgodnienie płci oraz odpowiada na pytania dlaczego się teraz udało, ale innym razem los może wybrać nieco bardziej wyboistą ścieżkę do końcowego sukcesu, czyli wyroku o ustaleniu płci (jak wygląda taki wyrok zobaczysz na przykład w tym miejscu).

Tak czy inaczej, szczęściu należy pomagać, więc jeżeli chcesz aby Twoja sprawa o uzgodnienie płci odbyła się w miarę szybko, sprawnie i bez zbędnym przeszkód, zajrzyj czasami do mnie lub na dyskryminowani.pl.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: