Sprawy osób trans – dobra praktyka orzecznicza Sądu Okręgowego w Krakowie

Michał Grabiec        14 stycznia 2021        Komentarze (0)

W grudniu 2020 roku pisałem o uzgodnieniu płci osoby transseksualnej. Sprawa została też opisana na naszym siostrzanym blogu dyskryminowani.pl. Prowadzimy tych spraw naprawdę dużo i nie byłoby o czym pisać, gdyby nie dobra zmiana, która powolutku zachodzi w świadomości sędziów. W grudniu doszło do wydania wyroku w sprawie o uzgodnienie płci. Sąd nie przeprowadzał dowodu z opinii biegłych. Sąd uznał, że w pełni wystarczające są dowody dołączone do pozwu. Wczoraj sąd wydał wyrok ustalający płeć Dominika, który jeszcze formalnie jest Dominiką (ale zmiana imienia to z reguły formalność).

Dotychczas z opiniowaniem przez biegłych bywało różnie – przeważnie sądy przeprowadzają dowód z opinii biegłego seksuologa, psychologa, psychiatry (w skrajnych przypadkach aż trzy różne opinie, ale to na szczęście rzadkość). Często udaje się poprzestać na jednej opinii. Wszystko zależy od tego, na ile sąd uda się przekonać (w pozwie lub na rozprawie).

Na szczęście (dla osób trans, ale także dla nas jako kancelarii prowadzącej takie tematy w sądach) w połowie ubiegłego roku Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Adam Bodnar wydał przewodnik dla sędziów. W tym dokumencie zawarto wiele przydatnych informacji statystycznych, analiz dotychczasowego orzecznictwa oraz zaleceń na przyszłość. To silna broń w ręku pełnomocnika prowadzącego sprawy osób trans. W przewodniku czytamy m.in.:

„Mając na uwadze, że jedynie lekarze seksuolodzy i specjaliści z zakresu zdrowia psychicznego mogą w sposób profesjonalny oceniać kwestie tożsamości płciowej i wydawać diagnozę transpłciowości, uzasadnione wydaje się ograniczenie postępowania dowodowego wyłącznie do dowodów z dokumentów medycznych potwierdzających taką diagnozę(…).”

Sąd na wczorajszej rozprawie bardzo szczegółowo analizował dokumenty, dopytywał i kilkukrotnie prosił o zajęcie stanowiska przez nas i rodziców powoda. Ale koniec końców sąd zamknął rozprawę (etap poprzedzający wydanie wyroku), wyprosił nas na korytarz i po kilku minutach wydał wyrok ustalający, że „X ………. jest osobą płci męskiej.” Z uwagi na zbliżające się urodziny powoda, sędzia złożył Dominikowi życzenia urodzinowe, co było całkiem fajnym zwieńczeniem całej sprawy.

Czyli Happy End. Są rozsądne sądy i rozsądni sędziowie w tym kraju prowadzący sprawy osób trans. Pamiętajcie o tym, zwłaszcza w dzisiejszych, ciekawych czasach.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: