Błąd lekarski i przedawnienie to kwestie, które budzą wiele pytań. Po dłuższej przerwie chciałbym pokrótce opowiedzieć Ci o tym, w jakim momencie możesz wnieść do sądu pozew o odszkodowanie czy zadośćuczynienie tak, aby uniknąć przykrych konsekwencji związanych z przedawnieniem Twoich roszczeń. W ostatnich dniach mamy w kancelarii kilka spraw, które trafiły do nas niezwykle późno, zaledwie kilkanaście dni przed upływem terminu przedawnienia roszczeń.
Przedawnienie błędu lekarskiego – kiedy najpóźniej nadać pozew na poczcie?
Kilkanaście dni to nie jest czas komfortowy na przygotowanie solidnego pozwu, jednak sprężając nasze wątłe siły, można sobie z tym poradzić. Zresztą właśnie to olbrzymie zamieszanie spowodowało pewien zastój twórczy na blogu.
Wątpliwości niektórych sądów budziło bowiem to czy przerwa biegu przedawnienia następuje na skutek faktycznego wniesienia pozwu do sądu – fizycznego jego złożenia w biurze podawczym sądu, czy też wystarczające jest nadanie w tej dacie pozwu w placówce Poczty Polskiej.
Przykład:
Jeżeli termin przedawnienia upływa np. 1 stycznia, to pojawia się pytanie, czy 1 stycznia pozew powinien fizycznie być w sądzie (wtedy przesyłka pocztowa powinna być nadana kilka dni wcześniej) czy też wystarczy jego nadanie na poczcie najpóźniej 1 stycznia. Możesz się dziwić, ale to budziło pewne wątpliwości.
Jednak Sąd Najwyższy wypowiedział się, że dla wniesienia pozwu zastosowanie znajdzie fragment przepisu Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym:
„Oddanie pisma procesowego w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe lub w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.”
Ważna jest zatem data wniesienia pozwu wysłanego pocztą, a dokładnie stempla pocztowego. Nadając przesyłkę, warto spojrzeć, czy pracownik poczty przybił właściwą pieczęć na potwierdzeniu nadania przesyłki zawierającej pozew. Skutki pomyłki mogą być bardzo doniosłe, gdyż SPÓŹNIENIE SIĘ ZALEDWIE O JEDEN DZIEŃ może skutkować (z reguły skutkuje) oddaleniem powództwa z powodu przedawnienia. To wiąże się m.in. z brakiem odszkodowania za błąd medyczny.
Co jeszcze musisz wiedzieć? Skutek wywołuje tylko pozew wniesiony skutecznie. Jeżeli więc Twój pozew jest z jakichś przyczyn obarczony brakami formalnymi i na ich skutek zostanie zwrócony albo postępowanie zostanie umorzone, wówczas nie nastąpi przerwa w biegu przedawnienia.
Jaka rada? Aby dochować wszelkich formalności, najlepiej powierz swoją sprawę radcy prawnemu albo adwokatowi, który zadba o to, żeby Twój pozew został dopięty na ostatni guzik.
Blog o prawie medycznym to miejsce, w którym przeczytasz też o tym, czym jest w polskim prawie:
- błąd w sztuce lekarskiej,
- prawo do dokumentacji medycznej,
- przymusowe leczenie psychiatryczne,
- zakażenie szpitalne.
Dowiedz się również gdzie zgłosić błąd lekarski i czy podwiązanie jajników jest legalne.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }