Sprawne działanie prokuratorów w sprawach o błąd w sztuce medycznej, czyli dobra zmiana czy dobry marazm?

Michał Grabiec        11 czerwca 2018        4 komentarze

W ubiegłym tygodniu  na Twitterze pojawiła się informacja o opublikowania przez Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia” raportu dotyczącego kondycji i funkcjonowania polskiej Prokuratury.

Nie jest specjalnie zaskakujące, że temat stał się nieco polityczny. Gdyby raport okazał się pozytywny, na pewno zostałby wykorzystany przez obóz władzy. Gdyby krytykował Prokuraturę, wówczas skorzystałaby na tym opozycja.

Sprawa niezwykle ważna, ale niespecjalnie interesująca z punktu widzenia bloga o prawach pacjenta. Jednak dział VI raportu nosi tytuł „Sprawy dotyczące błędów medycznych”, i z tej przyczyny dokument może być dla nas ciekawy.

Około dwa lata temu Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiadało przełom w sprawach karnych dotyczących błędów w sztuce medycznej. Od tej pory miało być szybko, sprawnie i skutecznie. Zresztą chyba w ubiegłym roku Prokuratura Krajowa oglosiła na swojej stronie internetrowej, że teraz „Prokuratura lepiej broni pacjentów i ściga lekarzy”.

Brzmi trochę jak hasło „Ludowe Wojsko Polskie – niezawodnym ogniwem Układu Warszawskiego!”, ale może się za bardzo czepiam.

Czy faktycznie tak się stało? Czy rzeczywiście sprawy ruszyły do przodu?

Z lektury raportu wynika, że nie za bardzo. Nie byłbym jednak obiektywny bazując wyłącznie na wynikach publikacji stowarzyszenia prokuratorów. Obserwując jednak sprawy, które prowadzimy w kancelarii, również nie widać jakiegoś większego zainteresowania organów ściagania sprawami błędów medycznych. Nie odnotowaliśmy też przyspieszenia ich procedowania przez prokuratury czy sądy.

Dlaczego? Przyczyn jest zapewne kilka, jednak fundamentem dla zmiany szybkości postępowań na pewno nie będzie zmiana nazwy Prokuratury Apelacyjnej na Prokuraturę Regionalną czy stworzenie w ramach prokuratury superjednostek dla spraw błędów medycznych.

Największym problemem w sprawach medycznych są bowiem biegli, a raczej ich brak. W sprawach, które prowadzimy, zawsze na pewnym etapie sprawa zaczyna okres „leżakowania” akt w szafie. W okresie bezczynności czekamy po prostu na wydanie opinii przez biegłego/biegłych.

Okres oczekiwania na opinię jest długi. Wydłuża się jeszcze jeżeli sprawa się komplikuje i potrzebna jest opinia łączna wydana przez kilku specjalistów. Z kolei na opinię instytutu możemy czekać nawet rok czy dwa lata.

Oczywiście są wyjątki, jednak regułą jest raczej powolne opiniowanie przez biegłych. Dochodzi do tego częste niedotrzymywanie terminów zakreślonych przez prokuratorów czy sądy.

Ostatnio rozmawiałem z pewną Panią prokurator i zapytałem czy opinia z jednego z instytutów na wschodzie Polski będzie przedłożona w terminie. Pani powiedziała, że „na wschodzie jest inne tempo życia” i nie powinniśmy spodziewać się dochowania terminu 🙂

Zresztą opinia faktycznie wpłynęła z opóźnieniem, jednak była rzetelna, obszerna i korzystna dla naszego klienta.

Wracając do tematu – zamiast trąbić o nieistniejących sukcesach, sensowniej byłoby przemodelować system powoływania biegłych, czy egzekwować ustalonych terminów. Oczywiście problemem jest sama liczba biegłych. Problem ten jest pochodną powszechnego braku lekarzy w Polsce. Jednak i tutaj nie widać jakichś widoków na  – o ironio – dobrą zmianę.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ania 2 stycznia, 2020 o 15:40

Dzień dobry.

A co się dzieje kiedy po otrzymaniu opinii biegłych prokurator postanowił zamknąć śledztwo z art. 321 § 6 ? Od tego postanowienia minęło już ponad 3 tygodnie i nie wiem czego się spodziewać.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Grabiec 2 stycznia, 2020 o 20:46

To zależy jaki ma Pani status w tym postępowaniu.

Odpowiedz

Ania 3 stycznia, 2020 o 08:08

Pokrzywdzona

Odpowiedz

Michał Grabiec 3 stycznia, 2020 o 12:55

Powinna Pani otrzymać postanowienie o umorzeniu dochodzenia/śledztwa albo o zawiadomienie o wniesieniu aktu oskarżenia.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: