Wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego rozpoczyna postępowanie przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Komisja mieści się w każdym urzędzie wojewódzkim i rozstrzyga sprawy z danego województwa.
Przez kilka lat jeżdżenia po Polsce występowałem przed komisjami w 10 województwach i widzę, że każda komisja ma swój pomysł na stosowanie przepisów regulujących postępowanie w sprawie o ustalenie zdarzenia medycznego.
Często widzę, że pacjenci sami formułują wnioski. Niekiedy nie ma w tym nic złego, zwłaszcza w przypadku spraw prostszych, niewymagających zbytniego skomplikowania.
Wystarczy poprawne wypełnienie formularza. Wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego jest formularzem dostępnym na stronie internetowej chyba każdego urzędu wojewódzkiego. Czasami dodatkowo komisje na stronach zamieszczają wyjaśnienia jak taki formularz wypełnić.
Do najważniejszych elementów formalnych wniosku o ustalenie zdarzenia medycznego należą:
- wskazanie imienia i nazwiska pacjenta, daty urodzenia, numeru PESEL (albo oznaczenie dowodu osobistego lub paszportu), adresu do doręczeń;
- wskazanie iminia i nazwiska przedstawiciela ustawowego lub spadkobierców i reprezentanta pozostałych spadkobierców (o ile wynika to z okoliczności sprawy);
- oznaczenie podmiotu leczniczego;
- wskazanie czy przedmiotem wniosku jest uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia, czy zakażenie wraz z propozycją zadośćuczynienia i odszkodowania.
Wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego musi zostać uzasadniony, a do niego powinno się dołączyć dowody uprawdopodobniające stanowisko wnioskodawcy. Wniosek należy opłacić kwotą 200 zł. Jeżeli sprawa dotyczy zmarłego pacjenta, wówczas wniosek powinien zawierać także postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.Samo postępowanie nieco się w takim przypadku różni. Zachęcam do lektury artykułu pt. „Jak złożyć wniosek do wojewódzkiej komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych w przypadku śmierci pacjenta?„.
Spełnienie wymogów formalnych jest szalenie istotne, gdyż wniosek niekompletny lub nieopłacony jest zwracany wnioskodawcy. Komisja w żaden sposób nie wzywa do usunięcia braków formalnych, więc lepiej zadbać o szczegóły już na samym początku.
Z postępowaniami o ustalenie zdarzenie medycznego jest różnie. Widziałem sprawy, w których pacjenci sami uzyskiwali korzystne rozstrzygnięcia, czyli orzeczenia o ustaleniu zdarzenia medycznego. Nie zawsze udawało się te orzeczenia utrzymać w mocy, jednak to już coś.
Jednak często postępowanie dotyczy tematyki trudnej,złożonej i nieoczywistej. Czasami sprawa dotyczy zmarłego pacjenta, co dodatkowo wzmacnia trudność w sporządzeniu takiego wniosku przez spadkobierców. W takiej sytuacji raczej lepiej skorzystać z pomocy pełnomocnika, który fachowym okiem spojrzy na sprawę i poprowadzi całe postępowanie.
{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
A czy pacjent, który wie, ze lekarz, leczacy go, miał wytoczone postepowanie przed rzecznikiem OIL i został ukarany, może wnioskować o wglad w akta tej sprawy ? Pacjent jednakze nie składał skargi, składał szpital.
A czy lczenie (lub diagnostyka) zastosowane wobec tego pacjenta było przedmiotem postępowania przed OIL?
Tak wie, że jego (i być może innych pacjentów) leczenie było przedmiotem postępowania. Zna też przybliżone daty postępowania i datę wydania orzeczenia, ale nie zna sygnatury akt. Na jakie przepisy (RODO?) się powołać ?
Tak wie, że jego (i być może innych pacjentów) leczenie było przedmiotem postępowania. Zna też przybliżone daty postępowania i datę wydania orzeczenia, ale nie zna sygnatury akt. Na jakie przepisy (RODO?) się powołać ?
Na art. 112 ust. 2 ustawy o izbach lekarskich w związku z art. 156 par. 1 Kodeksu postępowania karnego. RODO – nie 🙂
Panie Michale,
23 listopada 2017 roku mialam wykonane cięcie cesarskie, podczas zabiegu zakażono mnie gronkowcem. Czy mogę jeszcze złożyć wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego czy już jest za późno?
Pozdrawiam,
Kasia
Dzień dobry, może być za późno na orzeczenie o zdarzeniu medyczncym, jednak prawdopodobnie istnieją inne drogi dochodzenia roszczeń. Oczywiście, pod warunkiem, że Pani sprawa może być faktycznie przedmiotem skutecznego postępowania. Ale to jednak wymaga bardziej wnikliwej analizy. Proszę o przekazanie dokumentacji medycznej. Pozdrawiam. MG.