Jak napisać wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego?

Michał Grabiec        16 listopada 2018        7 komentarzy

Wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego rozpoczyna postępowanie przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Komisja mieści się w każdym urzędzie wojewódzkim i rozstrzyga sprawy z danego województwa.

Przez kilka lat jeżdżenia po Polsce występowałem przed komisjami w 10 województwach i widzę, że każda komisja ma swój pomysł na stosowanie przepisów regulujących postępowanie w sprawie o ustalenie zdarzenia medycznego.

wniosek o ustalenie zdarzenia medycznegoCzęsto widzę, że pacjenci sami formułują wnioski. Niekiedy nie ma w tym nic złego, zwłaszcza w przypadku spraw prostszych, niewymagających zbytniego skomplikowania.

Wystarczy poprawne wypełnienie formularza. Wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego jest formularzem dostępnym na stronie internetowej chyba każdego urzędu wojewódzkiego. Czasami dodatkowo komisje na stronach zamieszczają wyjaśnienia jak taki formularz wypełnić.

Do najważniejszych elementów formalnych wniosku o ustalenie zdarzenia medycznego należą:

  • wskazanie imienia i nazwiska pacjenta, daty urodzenia, numeru PESEL (albo oznaczenie dowodu osobistego lub paszportu), adresu do doręczeń;
  • wskazanie iminia i nazwiska przedstawiciela ustawowego lub spadkobierców i reprezentanta pozostałych spadkobierców (o ile wynika to z okoliczności sprawy);
  • oznaczenie podmiotu leczniczego;
  • wskazanie czy przedmiotem wniosku jest uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia, czy zakażenie wraz z propozycją zadośćuczynienia i odszkodowania.

Wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego musi zostać uzasadniony, a do niego powinno się dołączyć dowody uprawdopodobniające stanowisko wnioskodawcy. Wniosek należy opłacić kwotą 200 zł. Jeżeli sprawa dotyczy zmarłego pacjenta, wówczas wniosek powinien zawierać także postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.Samo postępowanie nieco się w takim przypadku różni. Zachęcam do lektury artykułu pt. „Jak złożyć wniosek do wojewódzkiej komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych w przypadku śmierci pacjenta?„.

Spełnienie wymogów formalnych jest szalenie istotne, gdyż wniosek niekompletny lub nieopłacony jest zwracany wnioskodawcy. Komisja w żaden sposób nie wzywa do usunięcia braków formalnych, więc lepiej zadbać o szczegóły już na samym początku.

Z postępowaniami o ustalenie zdarzenie medycznego jest różnie. Widziałem sprawy, w których pacjenci sami uzyskiwali korzystne rozstrzygnięcia, czyli orzeczenia o ustaleniu zdarzenia medycznego. Nie zawsze udawało się te orzeczenia utrzymać w mocy, jednak to już coś.

Jednak często postępowanie dotyczy tematyki trudnej,złożonej i nieoczywistej. Czasami sprawa dotyczy zmarłego pacjenta, co dodatkowo wzmacnia trudność w sporządzeniu takiego wniosku przez spadkobierców.  W takiej sytuacji raczej lepiej skorzystać z pomocy pełnomocnika, który fachowym okiem spojrzy na sprawę i poprowadzi całe postępowanie.

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

KW 18 listopada, 2018 o 20:36

A czy pacjent, który wie, ze lekarz, leczacy go, miał wytoczone postepowanie przed rzecznikiem OIL i został ukarany, może wnioskować o wglad w akta tej sprawy ? Pacjent jednakze nie składał skargi, składał szpital.

Odpowiedz

Michał Grabiec 18 listopada, 2018 o 21:33

A czy lczenie (lub diagnostyka) zastosowane wobec tego pacjenta było przedmiotem postępowania przed OIL?

Odpowiedz

KW 19 listopada, 2018 o 18:26

Tak wie, że jego (i być może innych pacjentów) leczenie było przedmiotem postępowania. Zna też przybliżone daty postępowania i datę wydania orzeczenia, ale nie zna sygnatury akt. Na jakie przepisy (RODO?) się powołać ?

Odpowiedz

Karolina W. 19 listopada, 2018 o 18:27

Tak wie, że jego (i być może innych pacjentów) leczenie było przedmiotem postępowania. Zna też przybliżone daty postępowania i datę wydania orzeczenia, ale nie zna sygnatury akt. Na jakie przepisy (RODO?) się powołać ?

Odpowiedz

Michał Grabiec 19 listopada, 2018 o 22:21

Na art. 112 ust. 2 ustawy o izbach lekarskich w związku z art. 156 par. 1 Kodeksu postępowania karnego. RODO – nie 🙂

Odpowiedz

Kasia 4 maja, 2019 o 23:26

Panie Michale,
23 listopada 2017 roku mialam wykonane cięcie cesarskie, podczas zabiegu zakażono mnie gronkowcem. Czy mogę jeszcze złożyć wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego czy już jest za późno?

Pozdrawiam,
Kasia

Odpowiedz

Michał Grabiec 13 czerwca, 2019 o 06:39

Dzień dobry, może być za późno na orzeczenie o zdarzeniu medyczncym, jednak prawdopodobnie istnieją inne drogi dochodzenia roszczeń. Oczywiście, pod warunkiem, że Pani sprawa może być faktycznie przedmiotem skutecznego postępowania. Ale to jednak wymaga bardziej wnikliwej analizy. Proszę o przekazanie dokumentacji medycznej. Pozdrawiam. MG.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: