Zakażenie gronkowcem złocistym w szpitalu

Michał Grabiec        14 listopada 2018        Komentarze (0)

Zakażenie gronkowcem złocistym to temat rzeka. Istnieje wiele różnych szczepów gronkowca złocistego. W praktyce procesów sądowych o odszkodowanie i zadośćuczynienie za zakażenie szpitalne ma to kolosalne znaczenie. Niektóre z gronkowców są szczepami szpitalnymi, inne są obecne u ludzi, którzy nie mają nic wspózakażenie gronkowcem złocistymlnego ze służbą zdrowia.

Zakażenie gronkowcem złocistym szczepu MRSA

Jeszcze jakiś czas temu uważano, że gronkowiec złocisty MRSA (tzw. metycylinooporny gronkowiec złocisty) jest bakterią typowo szpitalną. Bakterią oporną na dużą część antybiotyków i trudną do zwalczenia. Jest zresztą wpisany na listę czynników alarmowych. Znaczy to, że każde jego stwierdzenie powinno wprowadzić szpitalny zespół ds. zakażeń szpitalnych w stan zwiększonej czujności i wrażliwości na ryzyko rozniesienia zakażenia po całym szpitalu.

Obecnie w literaturze medycznej i w sądowych opiniach coraz częściej możemy znaleźć stwierdzenie, żę gronkowiec złocisty MRSA jest obecny również w środowisku pozaszpitalnym. Nadal w większości przypadków sądy okręgowe i rejonowe dochodzą do wniosku, że w przypadku szczepu MRSA, zakażenie gronkowcem złocistym ma miejsce w szpitalu, jednak w przyszłości szczep MRSA może zostać uznany za zwykłą bakterię, która bytuje na organizmie człowieka.

Jest to zresztą całkiem prawdopodobne. Obecnie za najgroźniejszą bakterię uważa się New Delhi, o której pisałem już jakiś czas temu. Artykuł o zakażeniach tą bakterią znajdziesz w artykule pt” „Zakażenia bakterią New Delhi„. Kilka lat temu nikt nie słyszał o nowej bakterii, jednak drobnoustroje też ewoluują.

Zakażenie gronkowcem złocistym MSSA

Gronkowiec złocisty MSSA  (tzw. metycylinooporny) jest łagodniejszą odmianą gronkowca. Z reguły faktycznie bytuje na skórze człowieka i nie powoduje większego zagrożenia. Zdarzają się jednak sytuacje, że dochodzi do zakażenia bakterią MSSA w szpitalu. Najczęsciej zdarza się to na przykład przy wymianie wenflonu, kiedy to pielęgniarka nie zachowuje należytej staranności przy tej czynności (brudne ręce) i powoduje wniknięcie bakterii do organizmu człowieka. Ostatnio nawet w postępowaniu przed wojewódzką komisją ds. orzekania o zdarzeniach medycznych udało mi się ustalić zdarzenie medyczne przy tego rodzaju zakażeniu.

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: