Wniosek o przymusowe leczenie psychiatryczne w praktyce

Michał Grabiec        23 października 2018        Komentarze (0)

W leczeniu liczy się efekt. Nie inaczej jest przy składaniu wniosku o przymusowe leczenie psychiatryczne. Co z tego, że uda nam się skutecznie przygotować wniosek i uzyskać postanowienie sądu o umieszczeniu pacjenta na oddziale stacjonarnym szpitala psychiatrycznego jeżeli okaże się to tylko sztuką dla sztuki? Na szczęście mamy wzięte z życia naszej kancelarii przykłady sytuacji, gdy faktycznie przymusowe leczenie psychiatryczne pomogło chorej osobie.

Taka historia:

Mariusz, rocznik 1976, zachorował na schizofrenię. Z dostarczonej dokumentacji medycznej wynikało, że choroba rozpoczęła się mniej więcej w 1997 roku. Początkowo chory przyjmował przepisane leki i leczył się w poradni zdrowia psychicznego. W pewnym momencie nastąpił przełom. Rodzina Mariusza zaczęła odnotowywać zachowania coraz to bardziej odbiegające od normy. Początkowo zachowania te nie spowodowały podjęcia przez rodzinę kroków zmierzających do pomocy Mariuszowi.

Jednak objawy nasilały się. Pacjent przestał przyjmować leki. Pytany o to przez rodzinę reagował agresją słowną, a nawet fizyczną. Przestał dbać o higienę fizyczną, potrafił przez kilka dni nie wychodzić z łóżka. Odmawiał przyjmowania posiołków i napojów. W kilka miesięcy stracił kilkanaście kilogramów wagi. Zaczął także dokonywać w sklepach internetowych przedziwnych zakupów. Na przykład zakup kilkudziesięciu egzmplarzy takich samych klocków Lego. Do tego wszystkiego doszły standardowe omamy i przeżycia urojeniowe – obawa przed wymyślonym wrogiem czy słyszenie głosów.

Sytuacja stała się dramatyczna i rodzina pacjenta zwróciła się do mnie z prośbą o pomoc w przygotowaniu wniosku o przymusowe leczenie psychiatryczne. W miarę szybko (2 tygodnie) sprawa trafiła do biegłego, wcześniej udało się przesłuchać przed sądem świadków i wnioskodawców. Mariusz nie był pozbawiony obrony swoich racji, gdyż sąd przyznał mu pomoc prawną w osobie adwokata z urzędu.

Opinia początkowo nie była jednoznaczna, jednak po jej sprecyzowaniu przez biegłego ustalono, że:

„Badany jest obciążony chorobą psychiczną w postaci schizofrenii niezróżnicowanej (…). Bardzo prawdopodobne jest stopniowe pogarszanie stanu zdrowia badanego i pogłębianie zaburzeń psychotycznych. Badany nie jest zdolny do zaspokajania podstawowych potrzeb, nie dba o siebie. Zachodzi potrzeba leczenia na oddziale zamkniętym szpitala psychiatrycznego. Brak leczenia spowoduje utrwalenie objawów choroby, natomiast isnieją widoki na to, że leczenie przyniesie poprawę stanu zdrowia. Nie jest możliwe skuteczne leczenie poza oddzialem stanocjarnym szpitala psychiatrycznego”

Skutek?

Sprawa zakończyła się około dwóch lat temu. Wiem, że łącznie pobyt na oddziale trwał 2 miesiące. Rodzina Mariusza przysłała mi jakiś czas temu e-mail:

„Po wyjściu ze szpitala zauważyliśmy sporą poprawe w stanie jego zdrowia, Mariusz przyjmuje systematycznie zapisane leki i  lepiej funkcjonuje.  Dba o higiene, pamięta o posiłkach, regularnie uczestniczy w warsztatach psychologicznych. Widzimy, że ponownie w jakimś stopniu stał się członkiem społeczeństwa. Nie zawsze jest idealnie, ale w porówaniu z wcześniejszym koszmarem, jest dużo, dużo lepiej.”

Choroba nie wybiera, również choroba psychiczna. Nigdzie nie jest powiedziane, że ja albo Ty nie skończymy za parę lat z ciężkimi objawami choroby psychicznej. Nie będę pisał, że po umieszczeniu chorego członka rodziny życie zostanie usłane różami, bo to nie prawda. Ale czy czasami jest jakaś alternatywa?

Nie.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: