Wniosek o przymusowe leczenie psychiatryczne a ubezwłasnowolnienie pacjenta

Michał Grabiec        02 października 2018        Komentarze (0)

Ubezwłasnowolnienie częściowe a leczenie to temat, który wywołuje wiele, skrajnych emocji. Jakiś czas temu opublikowaliśmy na blogu opracowanie zawierające wniosek o przymusowe leczenie psychiatryczne. W sumie nie minęło aż tak dużo czasu, a liczba pobrań tego e-booka przekroczyła 30.000. Aktualnie jest to 31.230 pobranych egzemplarzy. W trakcie tego czasu, udało nam się pomóc wielu rodzinom, których członkowie zostali dotknięci chorobami psychicznymi.

Nie sposób nie zauważyć, że wnioskodawcy mają obawy przed skierowaniem sprawy do sądu, co jest zresztą zrozumiałe. Praktycznie każdy z pacjentów funkcjonuje w jakiejś rodzinie i w związku z wnioskiem o przymusowe leczenie psychiatryczne może dochodzić do nieporozumień i kłótni.

Mimo oczywistych i dostrzegalnych nawet dla laików luk w systemie leczenia psychiatrycznego, ubezwłasnowolnienie na czas leczenie jest niekiedy jedyną drogą. O tych problemach sygnalizowałem kilka miesięcy temu w artykule pt. „Pacjent po leczeniu psychiatrycznym nadal nie chce się leczyć„. Problemem jest, chociażby brak możliwości zobowiązania do podjęcia leczenia ambulatoryjnego – w poradni zdrowia psychicznego.

Obecnie pracujemy w kancelarii nad stworzeniem poradnika zawierającego wniosek o ubezwłasnowolnienie pacjenta. Problem jest ten sam. Ubezwłasnowolnienie częściowe, a przymusowe leczenie kojarzy się z niezbyt przyjemnymi konsekwencjami dla osoby objętej wnioskiem. Podobnie jak w leczeniu psychiatrycznym, tutaj także nie chodzi o to, żeby było przyjemnie, ale żeby komuś spróbować zwalczyć trudną chorobę. Chociażby schizofrenię, w którejś z jej licznych odmian.

Wielu z klientów łączy te dwa postępowania (wniosek o przymusowe leczenie psychiatryczne + wniosek o ubezwłasnowolnienie), gdyż cele obydwu postępowań są różne. W leczeniu psychiatrycznym – jak sama nazwa wskazuje – chodzi o podjęcie leczenia. W ubezwłasnowolnieniu najważniejsze jest chociażby uniknięcie przykrych konsekwencji finansowych podejmowanych przez chorego.

Zresztą ubezwłasnowolnienie także nie może obyć się bez pomocy lekarskiej, gdyż osobę objętą wnioskiem:„należy wysłuchać niezwłocznie po wszczęciu postępowania; wysłuchanie powinno odbyć się w obecności biegłego psychologa oraz – w zależności od stanu zdrowia osoby, która ma być wysłuchana – biegłego lekarza psychiatry lub neurologa.”

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach przymusowej konsultacji psychiatrycznej bliskich. Odwiedź blog o prawie medycznym i dowiedz się, kiedy możesz starać się na ubezwłasnowolnienie częściowe, by uzyskać zgodę na leczenie.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: