Uchylenie postanowienia o umorzeniu postępowania dyscyplinarnego pielęgniarki

Michał Grabiec        30 stycznia 2017        Komentarze (0)

Sprawy medyczne dotyczące pomyłek popełnionych w trakcie leczenia są często wynikiem zaniedbań popełnionych na różnych etapach leczenia pacjenta.

Jeden błąd determinuje kolejny i kwestią dowodową jest ustalenie czy lekarz bądź pielęgniarka kolejno zajmujący się pacjentem popełnili błąd własny, czy też ich działanie jest wynikiem pomyłki, która zdarzyła się wcześniej.

Są wyroki, w których lekarz najdłużej zajmujący się pacjentem nie jest obciążany odpowiedzialnością, gdyż sąd stwierdza, że błąd został popełniony dużo wcześniej – na etapie diagnozy. Natomiast same czynności lecznicze zostały technicznie (mimo, że były niepotrzebne) wykonane prawidłowo.

W jednej z zagmatwanych spraw, którą prowadzę jako pełnomocnik pokrzywdzonego, do dnia dzisiejszego nie wiemy kto właściwie zawinił.

Pewne jest tylko to, że pacjent został okaleczony na skutek porażenia nerwów usytuowanych w jednej z rąk. W ocenie personelu szpitala winnych brak.

Pacjent złożył zawiadomienie do jednej z izb pielęgniarek i położnych informując o popełnieniu przewinienia zawodowego. Rzecznik umorzył postępowanie wyjaśniające z powodu niepopełnienia przewinienia przez pielęgniarkę. Złożyliśmy zażalenie na postanowienie o umorzeniu postępowania.

W trakcie przesłuchania, które dotyczyło tej samej sprawy postępowania (ale w przedmiocie odpowiedzialności innej pielęgniarki) rzecznik oświadczył, że nigdy nie zdarzyło aby Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej uchylił postanowienie wydane przez rzecznika.

Muszę przyznać, że trochę straciłem rezon, mimo, że zażalenie w mojej ocenie było w pełni słuszne.

Miłe zaskoczenie. Właśnie otrzymaliśmy pocztą postanowienie Naczelnego Rzecznika o uchyleniu tego postanowienia.

Naczelny Rzecznik zgodził się z zarzutem dotyczącym niedostatecznego wyjaśnienia postępowania, popełnienia błędów formalnych i nakazał przeprowadzić wcześniej pominięte dowody. Oznacza to, że sprawa wraca do punktu wyjścia. Lekcja dla rzecznika trąci banałem – nigdy nie mów nigdy.

Więcej o postępowaniu dyscyplinarnym w zawodzie pielęgniarki i położnej znajdziesz tutaj.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: