Prywatna opinia biegłego i koszt pełnomocnika mogą wchodzić w zakres dochodzonego odszkodowania

Michał Grabiec        11 września 2017        6 komentarzy

Nie trudząc się zbytnio odnajdziesz na różnych portalach ogólne informacje dotyczące tego co wchodzi w zakres szkody. Zresztą również na moim blogu znajdziesz artykuł o tym jak wygląda naprawienie szkody spowodowanej błędem w sztuce medycznej.

Chodzi o prostą matematykę polegającą na tym, że jeżeli na skutek błędu w sztuce medycznej (ale też błędu mechanika samochodowego czy budowlańca) poniesiesz szkodę w kwocie X, to sprawca szkody powinien także Ci zwrócić kwotę X.

Kwestią budzącą prawne wątpliwości było wielokrotnie to, co może wejść w zakres szkody. Jak wspomniałem dwa akapity wyżej, bez trudu odnajdziesz w sieci informacje, że w zakres szkody wchodzi:

  • zakupione przez Ciebie lekarstwa;
  • koszty konsultacji lekarskich;
  • koszty rehabilitacji;
  • koszt operacji / zabiegu naprawiających błąd;
  • koszt wyrobów medycznych takich jak bandaże, ortezy, kule czy wózek inwalidzki (oczywiście w takim zakresie w jakim nie zapłacił za Ciebie NFZ);
  • koszt zakupu samochodu dostosowanego do potrzeb osoby niepełnosprawnej;
  • utracone wynagrodzenie.

Nie piszę tutaj o zadośćuczynieniu za doznaną krzywdę, gdyż zupełnie inaczej szacuje się krzywdę osoby poszkodowanej. Jest to element mniej policzalny niż  czysto „matematyczne” odszkodowanie.

W praktyce sądowej wydano kilka orzeczeń, które sprzyjają osobom poszkodowanym i rozstrzygają co także może  wchodzić w zakres dochodzonego odszkodowania.

Koszt wynajęcia pełnomocnika:

Sądy dopuszczają aby w zakres szkody wchodziło wynagrodzenie Twojego prawnika poniesione na etapie przedsądowym. Znaczy to, że jeżeli wynająłeś pełnomocnika, który w Twoim imieniu walczył z ubezpieczycielem, wówczas możesz żądać od sprawcy szkody zwrotu kosztów tegoż pełnomocnika. Sąd będzie musiał rozważyć czy skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej było wydatkiem koniecznym.

W skomplikowanej sprawie medycznej sąd nie powinien twierdzić, że pomoc prawna nie była potrzebna. Nie jest to bowiem prosta stłuczka samochodowa i w dużej mierze wymaga pomocy już na etapie przedprocesowym.

Koszt prywatnej opinii biegłego:

Jeżeli nie masz do końca pewności czy w Twojej sprawie został popełniony błąd w sztuce i chcesz uzyskać profesjonalną opinię biegłego lekarza to wiedz, że koszt takiej opinii też może wchodzić w zakres dochodzonego odszkodowania. Niekiedy zdarza się też tak, że pacjent nie wie ile będzie kosztowało leczenie usuwające skutki błędu.

Na przykład do naprawienia szkody stomatologicznej często konieczne jest wielomiesięczne leczenie poprzedzone sporządzeniem przez stomatologa planu leczenia. Prywatna opinia może zawierać kalkulację ile takie leczenie będzie kosztowało. Dzięki temu możesz już na początku określić w pozwie jakiej kwoty domagasz się od sprawcy szkody lub jego ubezpieczyciela.

Oczywiście przydatnych informacji dotyczących szczegółów procesów o odszkodowanie jest więcej. Ale nie mogę przecież napisać ot tak wszystkiego 😉

 

 

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

wojtek 12 września, 2017 o 09:03

Właśnie trafiłem na Twojego bloga. Super, że ktos pisze o tak ważnych sprawach, jakie poruszasz. Na pewno wiele osób skorzystało z Twoich porad. Dzięki

Odpowiedz

Paweł 12 września, 2017 o 10:50

Bardzo ciekawy artykuł. Dla rozjaśnienia: koszt pełnomocnika na etapie przedsądowym jest jakoś limitowany? Inaczej czy stosujemy reguły o zwrocie kosztów tak jak w procesie czy podstawą jest umowa między stronami?

Odpowiedz

Michał Grabiec 12 września, 2017 o 18:28

Kluczowe w tej sytuacji będzie zdefiniowanie przez sąd pojęcia „wydatek konieczny”. Dla jednej sprawy wydatek konieczny (np. ze względu na poziom skomplikowania sprawy) będzie wynosił 500 zł, a dla innej 2000 zł. Zależy.

Odpowiedz

Bystroglow.pl 12 września, 2017 o 10:58

Post zawiera rzetelne informacje. Oby następny post o szczegółach procesów o odszkodowanie pojawił się na dniach 🙂

Odpowiedz

Zdzisław 3 stycznia, 2018 o 16:24

Szanowny Panie Mecenasie,
bardzo dziękuję za rzetelnie prowadzonego bloga i wielu wpisach bardzo dobrze wyjaśniających problematykę prawną i etyczną na linii pacjent-lekarz, pacjent-szpital. Jestem przekonany, że informacje uzyskane ze studiowania wpisów na Pańskim „Blogu o prawach pacjenta czyli roszczeniach z tytułu błędów medycznych” pomogły tak jak mi wielu, wielu poszkodowanym i cierpiącym ludziom w wyniku niedozwolonych praktyk nieuczciwych lekarzy i instytucji medycznych. Pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego w życiu zawodowym i prywatnym.
Z poważaniem
Zdzisław Kroczak

Odpowiedz

Michał Grabiec 21 stycznia, 2018 o 11:15

Dziękuję Panu za ciepłe słowa. Takie opinie stanowią dodatkową motywację do prowadzenia tego bloga. Pozdrawiam i także życzę wszystkiego najlepszego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: