Czy mogę odrębnie prowadzić sprawy o odszkodowanie i zadośćuczynienie za błąd w sztuce?

Michał Grabiec        27 września 2017        4 komentarze

Ciekawe pytanie, chociaż sam prawdopodobnie bym na nie nie wpadł. Jednak z prośbą o wyjaśnienie właśnie tej kwestii zwróciło się do mnie w ciągu jednego dna aż dwóch klientów. Znaczy to, że poczytny bloger powinien pospieszyć z odpowiedzą na tak postawione pytanie 😉

Jedna ze spraw, którą pokrótce omówię dotyczy prawdopodobnych błędów w sztuce stomatologicznej i protetycznej. W wyniku dokonywanych przez stomatologa (i protetyka zarazem) zabiegów stwierdzono nieprawidłowe  wykonanie  uzupełnienia protetycznego oraz nieszczelność wstawionych pacjentowi koron.

Ponadto w wyniku popełnionych przez dentystę błędów pojawił się brak możliwości prowadzenia prawidłowej higieny jamy ustnej oraz obniżenie zwarcia skutkujące bólami w stawie skroniowo-żuchwowym. Wszystko to okraszone jest  szpecącym defektem kosmetycznym oraz ryzykiem pogłębienia DSSŻ.

W posiadanej przez nas prywatnej opinii (współpracujemy w tym zakresie z biegłymi lekarzami) wskazano, że dalsze leczenie  powinno  obejmować  ekstrakcję kilku  zębów (z  powodu nieszczelności korony, powstałej w jego wyniku kieszeni patologicznej, zniszczenia korony anatomicznej  zęba  oraz  perforacji  korzenia  policzkowo-dystalnego zęba) oraz w zasadzie powtórzenie całego procesu leczniczego trwającego prawie 2 lata.

Klient doznał dużej krzywdy, gdyż cierpienia fizyczne i psychiczne w tym przypadku ciągnie się już od dłuższego czasu. Do tego dochodzą spore koszty leczenia, w tym m.in. koszt prywatnej opinii biegłego.

Z uwagi na wysokie koszty pacjent nie chce od razu angażować wysokich środków pieniężnych i wolałby te sprawy rozdzielić na:

  • postępowanie sądowe o zadośćuczynienie;
  • postępowanie sądowe o odszkodowanie.

Czy może tak uczynić?

Nie ma prawnych przeciwwskazań by w takim przypadku przeprowadzić dwa odrębne procesy.

Bardzo prawdopodobne, że będą potrzebne opinie medyczne w obydwu sprawach, chociaż w praktyce sądowej zdarzają się (bardzo, bardzo rzadko), że sąd cywilny bazuje na opinii wydanej w innej sprawie dotyczącej tego samego pacjenta. Możesz więc rozdzielić te postępowania.

Ale musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach dotyczących postępowania cywilnego, takich jak na przykład zmiana właściwości sądu w toku procesu czy przedawnienie każdego z roszczeń.

A właśnie, czy w Twojej sprawie był wniosek o zawezwanie do próby ugodowej? Pamiętaj o przedawnieniu!

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

GK 5 października, 2017 o 11:05

Jak wygląda badanie stanu zdrowia u biegłego lekarza, np. neurologa, gdy sprawa się toczy o błędy lekarskie ? Czy biegły lekarz zna akta sprawy ? Wie, że wydaje opinię, która odnosi sie do pracy kolegów po fachu ?

Odpowiedz

Michał Grabiec 13 października, 2017 o 10:36

Biegły zna akta sprawy i na ich podstawie wydaje opinię. Biegli jednak często chcą opierać się TYLKO na dokumentacji medycznej, a jest to błąd. Dokumentacja medyczna zawiera niekiedy błędy, niedokładności lub nie zawiera istotnych informacji (np. niepełne dane z wywiadu lekarskiego). A w sprawach błędów w sztuce diabeł tkwi w szczegółach. Z takich przyczyn często w procesach sądowych podważamy opinie biegłych.

Odpowiedz

GK 5 listopada, 2017 o 20:58

Jeżeli jest to sprawa karna np. o naruszenie nietykalnosci albo o spowodowanie rozstroju zdrowia, to chyba chodzi tylko, żeby stwierdzić stopień nieodwracalny np. procentowy utraty zdrowia. Po co mu całość dokumentacji ?

Odpowiedz

Ania 16 października, 2017 o 19:01

Świetny blog. Lubię w wolnej chwili przeglądać blogi tego typu. Super

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: