Sprawa o błąd w sztuce w niewłaściwym sądzie. Czy przerwano bieg przedawnienia?

Michał Grabiec        05 października 2017        6 komentarzy

Ostatnio zgłosiła się do mnie klientka z roszczeniem dotyczącym nieprawidłowego leczenia swojej matki przez lekarza rodzinnego. Na skutek niewłaściwej diagnozy, pominięcia zgłaszanych przez pacjentkę objawów u pacjentki zbyt późno rozpoznano chorobę nowotworową gruczołu trzustki.

Przez ponad 2 lata trwało leczenie, które nie przyniosło żadnej poprawy. Dopiero zmiana lekarza rodzinnego i skierowanie na specjalistyczne badania diagnostyczne spowodowało wykrycie nowotworu.

Niestety dla pacjentki było już zbyt późno na podjęcie leczenia przedłużającego życie i niedługo po tej diagnozie zmarła. Pogrążona w żałobie klientka nie chciała podejmować żadnych kroków prawnych w kierunku uzyskania zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej.

Na dwa dni przed upływem terminu przedawnienia klientka zgłosiła się do mnie z prośbą o zajęcie się tą sprawą. Niestety dwa dni to zbyt mało na przeanalizowanie sprawy, wezwanie lekarza POZ do zapłaty, przygotowanie pozwu. Jedyne co pozostało to zwrócenie się do sądu z wnioskiem o zawezwanie do próby ugodowej i przerwanie biegu przedawnienia.

Wczoraj otrzymałem postanowienie o przekazaniu sprawy do innego sądu. Sąd stwierdził, że nie jest właściwy do rozpoznania sprawy. Nie zgadzam się z tym orzeczeniem, ale w tym przypadku nie ma to większego znaczenia. Nie będę składał zażalenia na to postanowienia, gdyż to tylko przedłuży postępowanie – niezależnie od tego czy zażalenie okazałoby się zasadne czy też nie.

Dlaczego? Bo skierowanie wniosku do niewłaściwego sądu także powoduje przerwę w biegu przedawnienia. Znaczy to, że jeżeli skierujesz sprawę do Olsztyna, a okaże się, że sądem właściwym do rozpoznania sprawy jest sąd w Kielcach, wtedy sąd w Olsztynie po prostu przekaże akta do Kielc i tam będzie się sprawa dalej toczyła.

Bez przykrych konsekwencji w postaci w oddalenia roszczenia z powodu przedawnienia roszczenia. A co w tej sprawie? Podejrzewam, że lekarz na posiedzeniu odmówi zawarcia ugody i sprawa trafi do sądu cywilnego.

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Daniel 6 października, 2017 o 13:27

Panie Mecenasie, rozumiem, że taka sama sytuacja miałaby miejsce w przypadku wniesienia za pięć dwunasta do niewłaściwego sądu nie wniosku o zawezwanie, lecz pozwu? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Michał Grabiec 13 października, 2017 o 10:27

W 99,9 % przypadków byłaby to taka sama sytuacja. Ale w krótkim czasie łatwiej przygotować wniosek o zawezwanie niż rzetelnie napisany pozew.

Odpowiedz

Wojciech 7 października, 2017 o 13:18

Co było podstawą (nieważne, słusznego czy nie) uznania się sądu za niewłaściwy?

Odpowiedz

Michał Grabiec 13 października, 2017 o 10:25

Złożyłem wniosek według miejsca prowadzenia działalności zgodnie z wpisem w CEIDG, a sąd przekazał według właściwości ogólnej. Nie żaliłem.

Odpowiedz

Cinnabon.pl 20 października, 2017 o 10:31

Dziwne, że są odmówił przyjęcia sprawy. Jakie było zakończenie tej sprawy?

Odpowiedz

Mediaboss 26 października, 2017 o 21:08

Świetnie opisany problem. Szybko i sprawnie się czytało. Super

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: