Postępowanie dyscyplinarne w stosunku do lekarza za sfałszowanie dokumentacji medycznej

Michał Grabiec        28 czerwca 2016        6 komentarzy

Sprawa dotyczy sfałszowania dokumentacji medycznej przez lekarza. W toku postępowania karnego okazało się, że medyk próbował zatuszować swoje zaniedbanie polegające na zlekceważeniu niepokojącego spadku tętna płodu. Zapis KTG był jednoznaczny jednak z nieznanych przyczyn nie podjęto decyzji o kontynuowaniu porodu drogą cesarskiego cięcia.

Nie wiem co było przyczyną takiego błędu i ogromnej tragedii dziecka i rodziny. Faktem jest jednak to, że dziecko urodziło się z ciężkim urazem okołoporodowym, który na zawsze będzie skutkował na jakości życia młodego człowieka i jego rodziny.

postanowienieLekarz próbując się ratować postanowił jednak podmienić wyniki zapisu KTG z wynikiem innej pacjentki. Wszystko to wyszło na jaw. Oprócz postępowania karnego rodzice chłopca postanowili przeprowadzić postępowania z tytułu odpowiedzialności zawodowej lekarzy za popełnienie przewinienia zawodowego polegającego na sfałszowaniu dokumentacji medycznej. Obowiązkiem lekarza jest bowiem rzetelne prowadzenie dokumentacji medycznej.

Obowiązek ten wynika z przepisów ustaw oraz Kodeksu Etyki Lekarskiej. Po złożeniu przeze mnie, jako pełnomocnika pokrzywdzonych, zawiadomienia o przewinieniu zawodowym, rzecznik postanowił wszcząć postępowanie dyscyplinarne. Obecnie postępowanie jest na wstępnym etapie postępowania wyjaśniającego. Obszernie o tym postępowaniu pisałem we wpisie „Postępowanie z tytułu odpowiedzialności zawodowej lekarzy„, więc nie ma sensu się powtarzać.

Oczywiście spodziewam się wielu trudności w tym procesie. Postępowanie dyscyplinarne to proceduralna tortura dla strony zainteresowanej uznaniem lekarza za winnego przewinienia zawodowego. Często rzecznik dyscyplinarny nie jest do końca po stronie pacjenta i trzeba z całych sił walczyć o sprawiedliwy proces formułując na różnych etapach zażalenia i odwołania od nieprawidłowych rozstrzygnięć rzecznika czy sądu lekarskiego. Podstawa to znać przepisy ustaw i prawidłowo je przytoczyć w piśmie procesowym.

Cały czas otwarta pozostaje droga do dochodzenia w procesie cywilnym zadośćuczynienia i renty dla dziecka. Wszystko w swoim czasie.

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Daniel Anweiler 28 czerwca, 2016 o 21:44

Życzę powodzenia Panie Mecenasie!

Odpowiedz

Michał Grabiec 29 czerwca, 2016 o 09:36

Dziękuję Panie Mecenasie;)

Odpowiedz

Wojciech 29 czerwca, 2016 o 08:44

Rzecznik dyscyplinarny co do zasady nie reprezentuje konkretnego pacjenta, więc trudno mu czynić zarzut, że nie jest po jego stronie, a z pewnością nie prospektywnie. Jeśli już, to postępowanie dyscyplinarne ma na celu dobro pacjentów jako takich, gdyż chodzi w nim o pośrednią weryfikację, czy dany lekarz gwarantuje właściwe wykonywanie zawodu.

Odpowiedz

Michał Grabiec 29 czerwca, 2016 o 09:11

Oczywiście, rzecznik ma na celu zbadanie czy lekarz popełnił przewinienie zawodowe. Jednak czym innym jest bezstronność, a czym innym próba zbagatelizowania czy przedwczesnego zakończenia sprawy.

Odpowiedz

Grzegorz D 8 stycznia, 2017 o 13:36

W próbie zbagatelizowania sprawy pomagają Rzecznikowi powołani przez niego Biegli. Sposób na to jest jeden – zaskarżenie Biegłego z art. 233 i ew. 271. Już niebawem jedna z takich spraw znajdzie finał w postaci skazania biegłego z paragrafu § 4. Kto, jako biegły, rzeczoznawca lub tłumacz, przedstawia fałszywą opinię,
ekspertyzę lub tłumaczenie mające służyć za dowód w postępowaniu określonym
w § 1, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Uznano bowiem że wydana przez niego opinia zawierała ewidentnie nierzetelne informacje nie mających poparcia w dokumentacji stanowiącej podstawę wydania opinii. Na dodatek na to wszystko nakłada się kwestia zamiaru popełnienia przestępstwa.

kolejnym krokiem będzie zatem oskarżenie o ukrywanie dowodów przestępstwa przez Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej

Odpowiedz

Michał Grabiec 9 stycznia, 2017 o 09:37

Panie Grzegorzu, skąd Pan wie, że dojdzie do skazania? Przecież jeszcze (tak to rozumiem) sąd nie wydał wyroku.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: