Postanowienie rzecznika odpowiedzialności zawodowej o przedstawieniu zarzutów lekarzowi

Michał Grabiec        06 września 2015        2 komentarze

Wielu czytelników trafia na blog szukając informacji o postępowaniu dyscyplinarnym w zawodzie lekarza. Ostatnio czytelnik wyszukiwał w google informacji o terminie złożenia odpowiedzi na postanowienie rzecznika odpowiedzialności zawodowej o przedstawieniu zarzutów.

Otóż sytuacja wygląda następująco:

Jeżeli zebrany w postępowaniu wyjaśniającym materiał dowodowy wskazuje na fakt popełnienia przewinienia zawodowego, rzecznik odpowiedzialności zawodowej wydaje postanowienie o przedstawieniu lekarzowi zarzutów.

NIL6001_1Lekarz ma prawo złożenia wyjaśnień, o czym powinien zostać poinformowany pisemnie lub osobiście. Ustawa o izbach lekarskich nie zawiera natomiast terminu na złożenie wyjaśnień. Złożenie wyjaśnień nie jest obowiązkowe, jednak warto podjąć ochronę własnych interesów i aktywnie wkroczyć do postępowania.

Jeżeli po złożeniu wyjaśnień (lub po zrezygnowaniu lekarza z tego uprawnienia) rzecznik stwierdzi, że istnieją podstawy do złożenia wniosku o ukaranie, wtedy rzecznik ma obowiązek poinformować lekarza i jego obrońcę (np. radcę prawnego) o możliwości zaznajomienia się z aktami.

W terminie 14 dni od dnia zaznajomienia obwinionego lekarza z materiałami postępowania wyjaśniającego może on składać wnioski o uzupełnienie postępowania.

Jest to ważne uprawnienie, gdyż pozwala na stosunkowo wczesnym etapie (przed złożeniem wniosku o ukaranie) podjąć odpowiednie kroki (np. dowodowe) w celu zwiększenia szans skutecznej obrony.

Jeżeli procedura przewiduje na którymkolwiek etapie możliwość polepszenia sytuacji procesowej, w mojej opinii zawsze powinieneś/powinnaś z tej możliwości skorzystać.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Daniel Anweiler 11 września, 2015 o 23:36

Bardzo fajnie Pan to przedstawił.

Odpowiedz

Michał Grabiec 12 września, 2015 o 16:35

Dziękuję.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: