Czym można się zarazić w szpitalu?

Michał Grabiec        25 listopada 2016        Komentarze (0)

Czym można zarazić się w szpitalu? Wachlarz bakterii i wirusów, które krzątają się po oddziałach szpitalnych, jest doprawdy imponujący. A udowodnienie, że do zarażenia doszło właśnie w jednostce szpitalnej, bywa bardzo trudne i czasochłonne. O zakażeniu szpitalnym mówimy wówczas, kiedy dochodzi do niego w czasie od 48 do 72 godzin od momentu udzielenia świadczenia zdrowotnego. Jeśli dojdzie do zakażenia, pacjent może ubiegać się o odszkodowanie.

Jakimi bakteriami można zarazić się w szpitalu w czasie hospitalizacji

Pisząc w tym tygodniu pismo procesowe w jednej ze spraw dotyczącej zakażenia szpitalnego, natrafiłem na krótkie zdanie odpowiadające na pytanie zawarte w tytule powyżej:

„Do najczęstszych bakteryjnych czynników zakażeń szpitalnych należą Staphylococcus aureus, Staphyloccocus epidermidis (zwłaszcza szczepy oporne na metycylinę) i inne gronkowce koagulazoujemne, Enteroccocus faecalis (w tym szczepy oporne na wankomycynę), Escherichia coli, Proteus spp., Klebsiella spp., Serratia marcens, Pseudomonas aeruginosa i Clostridium difficile”.

Cytat pochodzi z książki pt. „Mikrobiologia Lekarska” pod redakcją prof. dra hab. med. Piotra Heczko, dr hab. n. med. Marty Wróblewskiej, dr n. biol. Agaty Pietrzyk. Większość z nas nie wie (i dobrze) jakimi mało przyjaznymi drobnoustrojami najeżone jest otoczenie każdego homo sapiens. Ale warto wiedzieć, jak postępować w przypadku zakażenia szpitalnego i co zrobić, kiedy już do niego doszło.

Czym można zarazić się w szpitalu – gronkowiec złocisty i inne groźne bakterie

Gronkowiec złocisty to inwazyjna bakteria, która najczęściej atakuje osoby przebywające w szpitalach. Dotyczy to zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego oraz odwiedzających. W praktyce zdarzają się też przypadki zakażenia innymi bakteriami. W jednym z polskich szpitali nie tak dawno miała miejsce prawdziwa epidemia zakażeń salmonellą. Jak pokazało postępowanie wyjaśniające wdrożone przez Sanepid, bakterię do szpitala przyniosła jedna z pielęgniarek. Więc to, czym można się zarazić w szpitalu, nie pochodzi tylko od osób leczonych w placówkach medycznych. Nosicielem może być każdy. Zarazki mogą się czaić także na sprzęcie i wyposażeniu, w wodzie i żywności, a nawet na lekach.

Zakażenia szpitalne i pozaszpitalne – odszkodowanie

Jeśli dochodzi do zakażenia pacjenta bakterią w szpitalu, możemy mówić o błędzie w sztuce lekarskiej. Zainfekowany pacjent może domagać się z tego tytułu odszkodowania lub zadośćuczynienia. Nawet jeśli do zakażenia nie dochodzi z powodu nieprawidłowego zachowania personelu, winą za infekcję obarczany jest szpital.

Aby mówić o błędach medycznych, musi dojść do następujących zdarzeń:

  • personel medyczny nie zapewnił pacjentowi standardów higienicznych, które miały zapobiec zakażeniu,
  • zakażenie nie nie zostało rozpoznane (błąd diagnostyczny),
  • zakażenie zostało rozpoznane zbyt późno,
  • brak odpowiedniego leczenia w przypadku zakażenia (błąd terapeutyczny).

Wiesz już, czym można zarazić się w szpitalu. Jeśli u Ciebie lub członka Twojej rodziny doszło do zakażenia szpitalnego – nie czekaj i walcz o swoje prawa. Zgłoś się do nas, a pomożemy Ci uzyskać odszkodowanie za błędy w sztuce lekarskiej.

Prowadzony przeze mnie blog o prawie medycznym to miejsce, gdzie znaleźć można wiele przydatnych informacji na temat praw pacjenta (w tym także to, jakimi bakteriami można zarazić się w szpitalu). Pobrać można tutaj również wniosek o ubezwłasnowolnienie oraz dowiedzieć się więcej na temat kwestii, takich jak przymusowe leczenie psychiatryczne oraz wielu innych spraw.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: