Czym można się zarazić w szpitalu?

Michał Grabiec        25 listopada 2016        Komentarze (0)

Wachlarz bakterii i wirusów, które krzątają się po oddziałach szpitalnych jest doprawdy imponujący. Większość z nas nie wie (i dobrze) jakimi  mało przyjaznymi drobnoustrojami najeżone jest otoczenie każdego homo sapiens.

Pisząc w tym tygodniu pismo procesowe w jednej ze spraw dotyczącej zakażenia szpitalnego natrafiłem na krótkie zdanie odpowiadające na pytanie zawarte w tytule powyżej:

„Do najczęstszych bakteryjnych czynników zakażeń szpitalnych należą Staphylococcus aureus, Staphyloccocus epidermidis (zwłaszcza szczepy oporne na metycylinę) i inne gronkowce koagulazoujemne, Enteroccocus faecalis (w tym szczepy oporne na wankomycynę), Escherichia coli, Proteus spp., Klebsiella spp., Serratia marcens, Pseudomonas aeruginosa i Clostridium difficile”.

Cytat pochodzi z książki pt. „Mikrobiologia Lekarska” pod redakcją – prof. dr hab. med. Piotr Heczko, dr hab n. med. Marta Wróblewska, dr n. biol. Agata Pietrzyk.

A to nie wszystko. W praktyce zdarzają się też przypadki zakażenia innymi bakteriami. W jednym z polskich szpitali nie tak dawno miała miejsce prawdziwa epidemia zakażeń salmonellą. Jak pokazało postępowanie wyjaśniające wdrożone przez (chyba) Sanepid, bakterię do szpitala przyniosła jedna z pielęgniarek.

Do tego przerażającego grona można dodać też popularnych lokatorów szpitali czyli wirusy HCV i HBV.

Do wyboru, do koloru.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: