Kilka dni temu, pisałem, że niebawem na blogu ukaże się nowy e-book, skąd będzie można pobrać wniosek o ubezwłasnowolnienie oraz przeczytać opis całej procedury. Zapowiedź nowej publikacji miała miejsce w artykule zamieszczonym w dniu 2 października pod tytułem „Wniosek o przymusowe leczenie psychiatryczne a ubezwłasnowolnienie pacjenta„.
Żeby nie być gołosłownym, informuję, że zadanie zostało wykonane i od dzisiaj możesz pobrać z bloga wniosek o ubezwłasnowolnienie. E-book obejmuje stan prawny i dorobek orzeczniczy aktualne na dzień dzisiejszy.
Wniosek o ubezwłasnowolnienie – najważniejsze informacje
Niewykluczone, że kiedyś zmieni się linia orzecznicza i sądy zmodyfikują swoje stanowisko do niektórych kwestii, takich jak na przykład ustanowienie doradcy tymczasowego dla osoby objętej wnioskiem.
Link do pozycji „Wniosek o ubezwłasnowolnienie – wzór z objaśnieniem„ znajdziesz pod tym linkiem. Autorami e-booka są prawnicy kancelarii GW LEGAL, czyli aplikant adwokacki Joanna Krupa oraz ja.
Oczywiście jest to opracowanie dość ogólne, gdyż trudno na kilku stronach opisać wszystkie możliwe sytuacje, które mogą mieć miejsce przy formułowaniu wniosku o ubezwłasnowolnienie częściowe lub całkowite pacjenta. Warto wiedzieć, że opłata w przypadku składania do sądu wniosku o ubezwłasnowolnienie wynosi 100 zł.
Tak czy inaczej, zapraszam do lektury.
Prowadzony przeze mnie blog o prawie medycznym to miejsce, gdzie znaleźć można wiele przydatnych informacji na temat praw pacjenta. Pobrać można tutaj również wniosek o przymusowe leczenie psychiatryczne oraz dowiedzieć się więcej na temat kwestii, takich jak opinia biegłego sądowego psychiatry oraz wielu innych spraw.
{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
A jakby tak jakiś poradnik dla tych, których chcą ubezwłasnowolnić z przyczyn spadkobrania i tym podobnych ?
To znaczy jaką sytuację ma Pan na myśli?
Jak opisana.
Czy w Polsce możliwe jest skierowanie na przymusowe badania psychiatryczne, jak np. postulował to ktoś we Francji wobec pani Marine Le Pen ?
Różne ustawy zawierają możliwość skierowania na przymusowe leczenie/badanie psychiatryczne. Wprawdzie nie wiem czy mocno prawicowe poglądy przekonałyby sąd do zastosowania takiego środka, jednak chyba nikt dotychczas nie próbował 😉
Może Pan podać te ustawy ?
Podstawowym aktem prawnym jest w tej mierze ustawa o ochronie zdrowia psychicznego. Ale także (na przykład) kodeks postępowania karnego przewiduje w niektórych sytuacjach obserwację psychiatryczną osoby objętej postępowaniem karnym. Pozdrawiam.