Czy można równocześnie prowadzić postępowanie przed wojewódzką komisją ds. zdarzeń medycznych i postępowanie przed sądem?

Michał Grabiec        17 lipca 2016        Komentarze (1)

Czytelnicy bloga oraz klienci często zadają pytanie, które dotyczy właśnie tego tematu. Na pierwszy rzut oka taki pomysł może wydawać się rozsądną strategią prowadzenia sprawy z tytułu błędu medycznego. Nie jest to jednak wcale takie proste. Ustawodawca także przewidział pewne ograniczenia w tym zakresie.

sala-operacyjnaJeżeli pacjent lub jego spadkobiercy złożyli wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego, a następnie wszczęto postępowanie przed sądem lekarskim (rzecznikiem odpowiedzialności zawodowej) lub postępowanie karne, wtedy postępowanie przed komisją zawiesza się.

Dopiero po zakończeniu postępowania przed sądem lekarskim lub procesu karnego postępowanie przed komisją podejmuje się i prowadzi nadal. Nie jest przy tym wymagana inicjatywa pacjenta (spadkobierców), gdyż takie postępowanie podejmuje się z urzędu. Powiem Ci jednak, że czasami warto zmobilizować komisję i poinformować o zakończeniu postępowania karnego lub dyscyplinarnego.

Inne zasady obowiązują w przypadku postępowania cywilnego. Przepisy są dość bezwzględne w tym zakresie i nie przewidują prowadzenia takiego postępowania dwutorowo.

Postępowania przed komisją „nie wszczyna się, a wszczęte umarza w przypadku, gdy w związku z tym samym zdarzeniem prawomocnie osądzono sprawę o odszkodowanie lub zadośćuczynienie pieniężne albo toczy się postępowanie cywilne w tej sprawie.”

Jeżeli zatem prowadzisz już proces cywilny, nie ma większego sensu składanie wniosku o ustalenie zdarzenia medycznego. Komisja odmówi wszczęcia albo umorzy postępowanie, które się przed nią toczy. Do każdego formularza o ustalenie zdarzenia medycznego, który dotychczas wypełniałem, dołączony był załącznik – oświadczenie o tym czy toczy się w tej sprawie postępowanie karne, dyscyplinarne lub cywilne. Jest to wskazówka dla komisji co powinna zrobić w danym przypadku.

O samym postępowaniu przed komisją pisałem kilkakrotnie. Potrzebne informacje znajdziesz m.in. pod tym i pod tym linkiem.

 

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Tomek 26 stycznia, 2017 o 11:46

no niektórzy inaczej kombinują (jak koń pod gorkę 😉 ) polecam uwadze artykuł: http://www.eporady24.pl/odwolanie_do_sadu_bez_wniesienia_sprzeciwu_do_komisji_lekarskiej_zus,pytania,16,96,10117.html – ciekaw jestem jakie oczy zrobił sędzia sądu pracy na to odwołanie! czasami pacjenci mają rózne pomysły, które jednak wynikają z niewiedzy najczęściej. pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: