Wojewódzkie Komisje do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych

Michał Grabiec        30 maja 2014        2 komentarze

Jak nie do sądu to gdzie? Od 2012 roku istnieje możliwość dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia przed specjalnymi kolegiami powołanymi do ochrony praw pacjenta. Podmiotami tymi są Wojewódzkie Komisje do spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Siedzibą komisji jest siedziba właściwego urzędu wojewódzkiego.

Atutami komisji są przede wszystkim: stosunkowa niewielka opłata od wniosku oraz szybkość postępowania.

W przeciwieństwie do postępowania sądowego, gdzie opłata sądowa może wynieść nawet kilka tysięcy złotych (maksymalnie 100 tysięcy zł), wszczęcie postępowania przed komisją wymaga uiszczenia opłaty od wniosku w wysokości 200 zł.

Zgodnie z ustawą o Prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, termin rozpatrzenia sprawy przez komisję powinien wynosić maksymalnie 4 miesiące. Z dotychczasowej praktyki postępowań wiem, iż tak krótki termin nie jest w większości spraw możliwy do utrzymania.  Jednak czas rozpatrywania sprawy przez komisję jest krótszy od okresu oczekiwania na wyrok sądu I instancji, który może wynosić nawet kilka lat.

Minusem postępowania przed komisją jest  to, że wysokość możliwego odszkodowania (zadośćuczynienia)  jest ściśle określona przez przepisy prawa. W  przypadku wystąpienia zdarzenia medycznego skutkującego śmiercią pacjenta wysokość odszkodowania wynosi maksymalnie 300 tysięcy zł, w innych przypadkach jest to kwota 100 tysięcy zł.

Są to stawki maksymalne i ogólne. Dla większości konkretnych przypadków próg będzie znacznie niższy. Wysokość żądanych kwot jest ograniczona w zależności od przypadku danego zdarzenia medycznego i dobrej woli szpitala / ubezpieczyciela.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Waldemar Ch. 31 maja, 2014 o 16:33

Postępowanie przed komisją trwa już przeszło pół roku. Czy po odmownej decyzji komisji mogę się odwołać do sądu? Jakie będą wtedy koszty. Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Grabiec 31 maja, 2014 o 18:55

Można w takim przypadku skierować sprawę do sądu. Tylko w przypadku uwzględnienia żądania prez komisję sporządza się oświadczenie o zrzeczeniu się dalszych roszczeń wynikłych z danego zdarzenia medycznego. Należy pamiętać o przedawnieniu. W większości przypadków obowiązuje 3 letni termin przedawnienia roszczeń. W sądzie należy uiścić opłatę sądową w wysokości 5% żądanej kwoty odszkodowania lub zadośćuczynienia.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: