Czy można przeprowadzić sądową zmianę płci bez opinii biegłego?

Michał Grabiec        12 listopada 2019        2 komentarze

Czy można przeprowadzić sądową zmianę płci bez czasochłonnej procedury wydawania opinii przez biegłego sądowego? Można. Zresztą znając realia rodzimego sądownictwa, powinno się odpowiedzieć, że wszystko jest możliwe. Fantazja polskich sędziów i referendarzy sądowych czasami zawstydziłaby samego Johna Tolkiena, o czym możemy się regularnie przekonywać uczestnicząc w procesach sądowych.bez opinii biegłego

Jednak z „procesem o uzgodnienie płci bez opinii biegłego” jest trochę jak z Yetim albo  zamachem w Smoleńsku. Wszyscy o nich słyszeli, jednak mamy mało dowodów na ich istnienie.

Od dłuższego czasu, reprezentując transseksualnych klientów,  przekonujemy polskie sądy o tym, że w sprawach osób trans nie zawsze konieczne jest powoływanie biegłego seksuologa, psychiatry i seksuologa. Nie znaczy to, że specjaliści nie mają znaczenia w procesach uzgodnieniowych (chociaż znamy też stanowiska postulujące odejście od medykalizacji procesów o uzgodnienie płci).

Jednak w wielu przypadkach dysponujemy bardzo rozbudowaną dokumentacją medyczną świadczącą o tym, że osoba transseksualna jest faktycznie osobą transseksualną i nie występuje potrzeba powtórzenia całej procedury związanej z wydawaniem przez kolejnych lekarzy opinii występowaniu  zespołu dezaprobaty płci.

Sądy  dotychczas niezbyt chętnie odstępowały od sięgania po opinię biegłych. W ubiegłym tygodniu zrobiliśmy to – sąd okręgowy na pierwszej rozprawie orzekł o uzgodnieniu płci, bez sięgania po opinie biegłych. Sędzia w ustnym uzasadnieniu wskazał, że w jego ocenie nie występują żadne wątpliwości co do faktycznej płci naszego klienta,  który zresztą na rozprawę przyleciał aż z Florydy. Jego radość jest tym większa, że nie będzie musiał stawiać się ponownie w Polsce na badanie przez biegłych. Czyli wyrok o ustaleniu płci bez opinii biegłego jest jak najbardziej możliwy.

Wprawdzie prowadząc naprawdę wiele procesów sądowych osób trans wiemy do jakiego biegłego lepiej nie trafić, a który wyda opinię w miarę sprawnie, jednak opinia biegłego (lub kilku biegłych) to zawsze spowolnienie całego postępowania o kilka, a w skrajnych przypadkach nawet kilkanaście miesięcy. A jak napisałem na początku – czasami jest to tylko i wyłącznie powtarzanie tych samych badań, które pacjent ma już dawno za sobą. Dochodzi do tego także ekonomia – nie zachodzi konieczność opłacenia opinii sądowej, co zawsze jest jakimś finansowym obciążeniem.

Miejmy zatem nadzieję, że postulowana przez nas praktyka wejdzie na stałe do orzecznictwa sądowego.  A tymczasem zachęcam do lektury dotąd opublikowanych wpisów dotyczących sądowej korekty płci metrykalnej:

I trzymajcie za nas kciuki, bo kropla drąży skałę.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Dariusz 14 października, 2020 o 10:51

Ciekawe, ale w tekście dużo błędów nomenklaturowych – medycznych. Rozpoczynając od pojęcia „zmiany płci”, które nie występuje, bo płci nie da się zmienić. Pacjenci transpłciowi przechodzą proces korekty płci.

Odpowiedz

Michał Grabiec 16 października, 2020 o 11:47

Dzień dobry, uprzejmie dziękuję za komentarz. W obrocie funkcjonuje dużo różnych określeń. Zmiana płci, korekta płci, tranzycja, uzgodnienie płci, ustalenie płci, a nawet zmiana dokumentów. Definicja „zmiana płci” nie jest najlepsza (przynajmniej biorąc pod uwagę aktualne osiągnięcia medycyny), ale klienci nie przykładają do tego większej wagi. Co ciekawe, również przywołany przez Pana termin „korekta płci” jest poddawany niekiedy krytyce. W praktyce chodzi o to samo. Ja używam terminu „zmiana płci”, gdyż wiem, że same osoby trans często wyszukują informacji posługując się tym zwrotem. Dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: