Czy można przeprowadzić proces o ustalenie płci bez udziału biegłego?

Michał Grabiec        26 marca 2018        Komentarze (0)

Może zbyt wcześnie by mówić o przełomie, natomiast można pisać o próbie korekty kursu w dotychczasowym orzecznictwie dotyczącym sądowej zmiany płci.

Sąd Apelacyjny w Łodzi wydał wyrok w sprawie ustalenia płci osoby transseksualnej. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że wyrok został wydany bez udziału biegłego seksuologa, psychiatry czy psychologa. Uzasadnienie nie jest jeszcze dostępne publicznie, jednak zwróciliśmy się do sądu o udostępnienie nam zanonimizowanego uzasadnienia wyroku, w oparciu o przepisy o dostępie do informacji publicznej. Sąd po kilku dniach przesłał nam wyrok wraz z uzasadnieniem.

Jak zapewne wiesz, proces o ustalenie płci odbywa się z reguły przy udziale biegłych, a osobami pozwanymi są rodzice i niekiedy dzieci osoby transseksualnej. W rozpoznawanej sprawie, sąd poprzestał na przeprowadzeniu innych dowodów niż opinia biegłych (takimi dowodami mogą być przesłuchania świadków oraz na przykład zaświadczenia wystawione przez lekarzy określonej specjalności). Na podstawie takich dowodów ustalono płeć osoby transseksualnej. Tak jak wcześniej wspomniałem, nie jest to jeszcze przełom, raczej światełko w tunelu.

Zresztą, od wielkiego dzwonu, sądy już wcześniej orzekały o ustaleniu płci bez opinii biegłych. W takim duchu była zresztą napisana ustawa o uzgodnieniu płci, która w 2015 roku została zawetowana przez prezydenta.

Omawiany wyrok jest ciekawy również z innej przyczyny. Powód ma szóstkę dzieci, które nie zostały wskazane w pozwie. W naszej kancelaryjnej praktyce też unikamy pozywania dzieci osób trans, gdyż uważamy, że nie jest to właściwe rozwiązanie. Sąd apelacyjny potwierdził, że dzieci osoby transseksualnej nie mają żadnego  interesu w byciu uczestnikami takiego procesu, gdyż mówiąc kolokwialnie, nie jest to ich sprawa. Sąd oczywiście użył nieco bardziej wyrafinowanej argumentacji, jednak do tego sprowadza się uzasadnienie sądu.

Jak będzie wyglądała praktyka? Nie ma co spodziewać się, że nagle sądy zmienią swoje swoje dotychczasowe stanowisko i będą orzekać bez opinii biegłych. Na dzisiejszej rozprawie sąd okręgowy także zdecydował o przeprowadzeniu dowodu z biegłego w sprawie o ustalenie płci.

Jednak to kropla drąży skałę. Kiedyś będzie zapewne inaczej.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: