Zły i dobry wybór biegłego w procesie

Michał Grabiec        15 stycznia 2020        Komentarze (0)

Po nieco przedłużonym okresie świąteczno-noworocznym wracamy do codziennych obowiązków. No może nie nie wszyscy, bo śląskie dzieciaki mają właśnie ferie, w przeciwieństwie do dorosłych, którzy nie wiedzieć czemu (mają przecież przedstawicielstwo w parlamencie) nie uchwalili dotąd ferii dla dorosłych. Ale przecież jak doskonale wiemy z literatury, dorastanie nie jest wyłącznie biologicznym przymusem, co doskonale dowodzi kazus chociażby Piotrusia Pana znanego z powieści J.M. Barriego.

Po tej przerwie, do kancelarii zaczęła trafiać korespondencja wysyłana intensywnie z różnych sądów tuż przed przerwą świąteczną, albo zaraz po niej. Na przykład, kilkanaście dni temu dostaliśmy informację, że rozprawa w jednej z naszych spraw odbędzie się w dniu 3 stycznia 2020 roku, o godzinie 9:30.

Problem w tym, że zawiadomienie o rozprawie odebraliśmy w dniu 3 stycznia około godziny 14. Sąd prawdopodobnie założył, że w kancelarii GW LEGAL pracują bez przerwy, co stawiałoby pod dużym znakiem zapytania respektowanie praw pracowniczych w naszej firmie. Dementujemy – kodeks pracy to jedna z naszych ulubionych lektur 😉

wybór biegłego w procesie

Kilka miesięcy temu wspominałem o sprawie, w której osoba transseksualna złożyła do sądu pozew o ustalenie płci. A jeśli nie wspomniałem to opowiem tę historię:

Klient złożył do sądu pozew o ustalenie płci. Niestety sam pozew był nieco lakoniczny, przygotowany przy pomocy formularza dostępnego na jednym z forum transowych. Problem tkwi jednak w tym, że formularz ten ma już kilkanaście lat i nijak ma się do dzisiejszych realiów sądowych – ostatnia duża nowelizacja procedury cywilnej miała miejsce dwa miesiące temu.

Po kilku miesiącach od złożenia pozwu doszło do rozprawy, na której sąd postanowił przeprowadzić dowód z opinii biegłego. Nie jest to nic nadzwyczajnego, chociaż staramy się „lobbować” za zmianą praktyki, tak aby sądy rzadziej korzystały z pomocy biegłych w procesach o ustalenie płci. Jednak na dzień dzisiejszy wybór biegłego w procesie to bardzo ważny element całej układanki procesowej.

Dlaczego?

W tym przypadku powód nie wskazał jakiego biegłego powinien sąd wyznaczyć i pozostawił wolną wolę sędziemu. A szkoda, bo jeśli powód/ka razem z rodzicami wskażą osobę biegłego, sąd z reguły zgadza się na tę propozycję. Sztuką jest zatem umiejętne dobranie osoby wydającej opinię medyczną. Reguła ta dotyczy zresztą także procesów o błędy w sztuce medycznej. Niefrasobliwy wybór biegłego w procesie może kosztować sporo nerwów, czasu i pieniędzy. Zresztą mój post o złej i dobrej opinii biegłego przeczytasz tutaj.

I nastąpił dramat, który sprawił, że zostaliśmy zaproszeni do tej do tej rozgrywki. Wpłynęła bowiem opinia lekarska, wydana przez renomowany instytut (koszt opinii to 4 000 zł), w której stwierdzono, że z „dostarczonej dokumentacji oraz przeprowadzonego wywiadu nie wynika aby powód był osobą transseksualną, a dalsza diagnostyka powinna trwać jeszcze co najmniej rok. „

Wtedy, za pośrednictwem zaprzyjaźnionego z nami seksuologa doszło do spotkania w siedzibie naszej kancelarii i powierzenia nam tej sprawy. Trwało to kilka miesięcy, ale wpłynęło do kancelarii jeszcze ciepłe pismo, w którym sąd powołał nowego biegłego – seksuologa i psychiatrę.

Sąd nadal może uwzględnić poprzednią opinię i wydać niekorzystny wyrok. Ale w tej chwili jest duża szansa, że „nowi” biegli wydadzą opinię pozytywną i naszym zadaniem będzie przekonać sąd, że ta opinia jest po prostu bardziej profesjonalna i lepiej odpowiada na pytania sądu. Podejrzewam też, że ta opinia będzie kilka razy tańsza niż opinia instytutu.

Przyznam, że zarówna nam, jak i naszemu nowemu klientowi, spadł całkiem spory kamień z serca. Dla osoby transseksualnej konieczność oczekiwania kilka lat na prawomocny wyrok to prawdziwy koszmar. A umiejętny wybór biegłego w procesie to niekiedy klucz do sukcesu.


{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: