Źle wstawiony implant – odszkodowanie i zadośćuczynienie

Michał Grabiec        31 marca 2022        Komentarze (0)

Leczenie implantologiczne cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Co za tym idzie, pacjenci poszukują sprawiedliwości w sytuacji gdy leczenie się nie powiedzie z przyczyn leżących po stronie implantologa. Często mogą także ubiegać się o zadośćuczynienie za źle wstawiony implant.

Kilka miesięcy temu zwróciła się do mnie klientka. Powiedziała, że adwokat już prowadził jej tę sprawę. Ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania i zadośćuczynienia. Spotkaliśmy się w drugiej siedzibie naszej kancelarii – w Rybniku – i poszukaliśmy rozwiązania jej problemu.

Specyficzne w tej sprawie jest to, że lekarz, który wykonywał leczenie implantologiczne nie żyje. W takim wypadku jedynym podmiotem wobec którego można skierować żądania jest ubezpieczyciel lekarza.

Każdy lekarz wykonujący zawód ma obowiązek wykupić i opłacić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej OC. W większości to z sumy ubezpieczenia pokrywane są szkody poniesione przez pacjentów.

źle wstawiony implant

W sprawach medycznych stopień niewiadomej jest większy niż w innych sprawach. Niektórzy klienci się zniechęcają, bo nie usłyszą: Na pewno wygramy. W tym przypadku było podobnie, zwłaszcza, że sprawę prowadził już prawnik, którego zresztą znam i mam o nim dobre zdanie.

Przyjąłem sprawę i zwróciłem się do ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania i zadośćuczynienia za źle wstawiony implant.

Dysponujemy teraz sensownymi dowodami, z których wynika, że kolejny implantolog musiał naprawić błędnie wykonane prace. Brak w dokumentacji medycznej zgody na leczenie, pacjentka utrzymuje, że nie było żadnej informacji o możliwych powikłaniach czy ryzyku takiego leczenia.

Zdziwiłem się gdy ubezpieczyciel przyznał pacjentce 27 000 zł zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Z reguły pierwsze pismo nie prowadzi do większego rezultatu. Co ciekawe jest to kwota przyznana tytułem zadośćuczynienia za błędnie wstawiony implant.

Ubezpieczyciel dotychczas nie wypowiedział się o odszkodowaniu (czyli poniesionych przez pacjentkę kosztach oraz kosztach, które trzeba będzie ponieść w związku z tym błędem) oraz zadośćuczynieniu za naruszenie praw pacjenta.

Natomiast widoki na zwiększenie przyznanych pacjentce kwot są jak najbardziej pozytywne. Wie to także ubezpieczyciel, bo zaproponował ugodę kończącą sprawę. Jesteśmy jak najbardziej na tak. Od zawsze stoję na stanowisku, że lepiej się dogadać, a do sądu tylko jak już nie ma innego wyjścia. Ale zadośćuczynienie za źle wstawiony implant, odszkodowanie i zadośćuczynienie za naruszenie praw pacjenta musi być trochę wyższe. Wtedy się porozumiemy i zamkniemy sprawę.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: