Wróg u bram czy realizacja praw pacjenta?

Michał Grabiec        27 stycznia 2015        2 komentarze

Wbrew pozorom, w tym krótkim wpisie nie chcę zajmować się filmem dotyczącym walk o Stalingrad w czasach II Wojny Światowej. Chcę napisać o mocno eksploatowanej w kilku ostatnich dniach decyzji władz dotyczącej tzw. tabletki dzień „po”.

Ostatnio zakupiłem dwa popularne tygodniki, które ze swojego punktu widzenia opisały problem.

W czasopiśmie, które określilibyśmy jako mocno konserwatywne, prof. Chazan przestrzega przed skutkami zdrowotnymi i społecznymi „legalizacji” tej formy zapobiegania ciąży.

Profesor stwierdza także, że na skutek tej zmiany prawnej wzrośnie liczba aborcji z powodu nieskuteczności tabletki.

sturmtiger2

Przyznam, że jest to teza dosyć oryginalna, zwłaszcza, że raczej mówi się o bardzo dużej skuteczności tego typu antykoncepcji. Autorzy ponadto dosyć mocno akcentują możliwe skutki uboczne specyfiku, zwiastując nawet Armagedon.

W drugim tygodniku, o profilu raczej liberalnym światopoglądowo również podkreśla się, że tabletka nie jest dla organizmu całkowicie neutralna jednak skutki społeczne wprowadzenia do obrotu „bezreceptowego” EllaOne są bardzo korzystne. Równocześnie wypowiadający się lekarz stwierdza, że liczba dokonywanych zabiegów przerywania ciąży spadnie.

Co istotne, obydwa czasopisma nie są zbyt zgodne co do tego czy tabletka nie ma efektu wczesnoporonnego, zakazanego w polskim ustawodawstwie. Co można było przewidzieć, Kościół głosi tezę o obejściu ustawy o planowaniu rodziny i grzechach katolików stosujących antykoncepcję farmakologiczną.

I bądź tu pacjencie mądry.

Skala społeczna, polityczna i religijna zjawiska to jedna strona medalu. Należy jednak zwrócić uwagę na indywidualny interes pacjentek chcących skorzystać z przysługujących uprawnień do antykoncepcji awaryjnej.

Wydaje się, że bardziej uzasadnione jest rzeczywiste umożliwienie realizowania praw pacjentek do decydowania o swoim stanie zdrowia. Niepokojące (ale w pewnym sensie zrozumiałe) jest to, że próbuje się instrumentalizować prawa pacjentów, wywołując w tym celu spory ideologiczne. Niedługo wybory, a wiadomo, że takie tematy sprzedają się najlepiej w ogniu kampanii wyborczej.

Czy zatem Komisja Europejska i Ministerstwo Zdrowia przyprowadziły do bram tytułowego wroga? Chyba nie – niech każdy zadecyduje we własnym zakresie, i bez nacisku z zewnątrz co jest dla niego najlepsze.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Grażyna 30 stycznia, 2015 o 12:38

Mógłby Pan przybliżyć temat wprowadzenia „bezreceptowego” EllaOne w Polsce.
Przyznam szczerze, że z mediów dobiegają sprzeczne informacje, tj. o tym, że tabletka będzie wprowadzona bez recepty bo Unia nakazała lub nie będzie-bo jako członek UE mamy prawo uregulować to sami? Można się pogubić.
Abstrahując- bardzo dobry tekst. Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Grabiec 30 stycznia, 2015 o 16:26

Służę pomocą:) Komisja Europejska zezwoliła (w porozumieniu z EMA – European Medicines Agency) na sprzedaż awaryjnej antykoncepcji bez recepty. Początkowo Ministerstwo Zdrowia zarzekało się, że utrzyma obowiązek posiadania recepty na EllaOne.

Potem jednak ministerstwu dość nieoczekiwanie odmieniło się.Obecnie resort zapowiada, że tabletka będzie jednak dostępna bez receprty, dla osób powyżej 15 roku życia. Takie stanowisko utrzymuje m.in. wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki.

Rozporządzenie ministerstwa jest w fazie powiedzmy prenatalnej – nie weszło jeszcze w życie. Opracowane zostało przez Rządowe Centrum Legislacji w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: