Wojewódzka komisja ds. orzekania o zdarzeniach medycznych stwierdza błąd organizacyjny szpitala

Michał Grabiec        18 września 2018        Komentarze (0)

Komisja ds. orzekania o zdarzeniach medycznych

Komisja ds. orzekania o zdarzeniach medycznych orzeka o zdarzeniu medycznym albo jego braku. Jakiś czas temu zwróciła się do mnie klientka, która prowadziła postępowanie przed komisją ds. zdarzeń medycznych. Przypadek dramatyczny, gdyż leczenie kardiologiczne zakończyło się śmiercią kilkumiesięcznej córki Pani Iwony. Wojewódzka komisja ds. orzekania o zdarzeniach medycznych doręczyła odpis wniosku o ustalenie zdarzenia medycznego szpitalowi i rozpoczęło się postępowanie.

Sprawa trudna. Z drugiej strony przeciwnik wagi ciężkiej, czyli dziecięcy szpital kliniczny, posiadający w swych szeregach prawdziwe autorytety zajmujące się leczeniem schorzeń kardiologicznych u dzieciaków. Nie można powiedzieć, by szpital zbagatelizował problem, gdyż przed zabiegiem kilkukrotnie odbyło się konsylium lekarskie i analizowano trudny, jakby nie było, przypadek córki Pani Iwony.

Przebieg rozprawy

Jak wyglądało postępowanie przed Wojewódzką komisją ds. orzekania o zdarzeniach medycznych? Komisja po przesłuchaniu kilku świadków orzekła o braku zdarzenia medycznego. Po analizie akt wskazaliśmy zaniechania popełnione przez komisję i zajęliśmy się przygotowaniem wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Komisja ds. zdarzeń medycznych „drugiej instancji” zasięgnęła opinii specjalisty w dziedzinie kardiologii dziecięcej. Komisja „pierwszej instancji” uznała, że nie ma potrzeby odwoływania się do opinii, gdyż członkowie składu posiadają wystarczającą wiedzę do zajęcia stanowiska w sprawie.

Opinia była druzgocąca dla szpitala, bo wskazała na błędy organizacyjne popełnione w tej placówce. Oddział szpitalny nie dysponował aparaturą medyczną, która mogłaby stymulować pracę serca w razie wystąpienia problemów z pracą serca.

Z opinii wynika, że:

” W wyposażeniu standardowym oddziału intensywnej opieki, w którym leczony jest pacjent kardiologiczny. musi być dostępny na miejscu defibrylator, defibrylator z możliwością stymulacji przezskórnej, stymulator zewnętrzny oraz typowe leki reanimacyjne, a także isoprenalina. Tylko wtedy można mówić o zapewnieniu bezpieczeństwa dziecka cierpiącego na kardiomiopatię i zaburzenia przewodzenia.”

Błędy organizacyjne szpitala

Wojewódzka komisja ds. orzekania o zdarzeniach medycznych stwierdziła wystąpienie zdarzenia medycznego. Wytknięto błędy organizacyjne po stronie szpitala. Krytyce poddano także odseparowanie córki od matki, co wzmogło stres i mogło walnie przyczynić się do śmierci małej pacjentki.

Szpital zaproponował zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Suma nie jest rekordowa, ale nie o to chodziło. Ważne jest to, że niezależny organ potwierdził zarzuty względem szpitala, podkreślając błąd organizacyjny polegający na niezapewnieniu niezbędnej aparatury na oddziale szpitalnym.

Prowadzony przeze mnie blog o prawie medycznym zawiera wiele ciekawych artykułów na temat praw pacjenta, o których warto wiedzieć. Poruszam na nim m.in. zagadnienia, takie jak dyrektywa transgraniczna czy odszkodowanie za błąd lekarski.

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: