Wojewódzka komisja ds. orzekania o zdarzeniach medycznych stwierdza błąd organizacyjny szpitala

Michał Grabiec        18 września 2018        Komentarze (0)

Komisja ds. orzekania o zdarzeniach medycznych

Jakiś czas temu zwróciła się do mnie klientka, która prowadząca postępowanie przed komisją ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Przypadek dramatyczny, gdyż leczenie kardiologiczne zakończyło się śmiercią kilkumiesięcznej córki Pani Iwony. Wojewódzka komisja ds. orzekania o zdarzeniach medycznych doręczyła odpis wniosku o ustalenie zdarzenia medycznego szpitalowi i rozpoczęło się postępowanie.

Sprawa trudna. Z drugiej strony przeciwnik wagi ciężkiej czyli dziecięcy szpital kliniczny, posiadający w swych szeregach prawdziwe autorytety zajmujące się leczeniem schorzeń kardiologicznych u dzieciaków. Nie można powiedzieć by szpital zbagatelizował problem, gdyż przed zabiegiem kilkukrotnie odbyło się konsylium lekarskie i analizowano trudny jakby nie było przypadek córki Pani Iwony.

Komisja po przesłuchaniu kilku świadków orzekła o braku zdarzenia medycznego. Po analizie akt wskazaliśmy zaniechania popełnione przez komisję i zajęliśmy się przygotowaniem wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Komisja „drugiej instancji” zasięgnęła opinii specjalisty w dziedzinie kardiologii dziecięcej. Komisja „pierwszej instancji” uznała, że nie ma potrzeby odwoływania się do opinii, gdyż członkowie składu posiadają wystarczającą wiedzę do zajęcia stanowiska w sprawie.

Opinia była druzgocąca dla szpitala, bo wskazała na błędy organizacyjne popełnione w tej placówce. Oddział szpitalny nie dysponował aparaturą medyczną, która mogłaby stymulować pracę serca w razie wystąpienia problemów z pracą serca.

Z opinii wynika, że:

” W wyposażeniu standardowym oddziału intensywnej opieki, w którym leczony jest pacjent kardiologiczny. musi być dostępny na miejscu defibrylator, defibrylator z możliwością stymulacji przezskórnej, stymulator zewnętrzny oraz typowe leki reanimacyjne, a także isoprenalina. Tylko wtedy można mówić o zapewnieniu bezpieczeństwa dziecka cierpiącego na kardiomiopatię i zaburzenia przewodzenia.”

Wojewódzka komisja ds. orzekania o zdarzeniach medycznych stwierdziła wystąpienie zdarzenia medycznego. Wytknięto błędy organizacyjne po stronie szpitala. Krytyce poddano także odseparowanie córki od matki, co wzmogło stres i mogło walnie przyczynić się do śmierci małej pacjentki.

Szpital zaproponował zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Suma nie jest rekordowa, ale nie o to chodziło. Ważne jest to, że niezależny organ potwierdził zarzuty względem szpitala podkreślając błąd organizacyjny polegający na niezapewnieniu niezbędnej aparatury na oddziale szpitalnym.

Czy warto składać wniosek u ustalenie zdarzenia medycznego? Nie ma złotej zasady i jednoznacznej odpowiedzi.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: