Ustalenie zdarzenia medycznego możliwe tylko w przypadku świadczeń szpitalnych

Michał Grabiec        02 października 2014        2 komentarze

W tym tygodniu z powodzeniem udało mi się zakończyć jedno z postępowań przed Wojewódzką Komisją ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Podczas słuchania ustnego uzasadnienia orzeczenia komisji, zwróciłem uwagę na jeden ważny element tego postępowania, o którym powinieneś zdawać sobie sprawę. Czym jest zdarzenie medyczne pisałem już wcześniej, nie będę się zatem powtarzał.

Chciałbym jednak podkreślić, że w przypadku zdarzeń medycznych ważne jest miejsce w którym udzielano lub zaniechano udzielić pomocy medycznej. Ustawa mówi bowiem, że tryb postępowania przed komisją stosuje się wyłącznie do zdarzeń medycznych mających miejsce w szpitalu.

Zgodnie z dość nieprecyzyjną definicją, w szpitalu wykonywane są przede wszystkim czynności służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu, poprawie stanu zdrowia.

Nie są natomiast świadczeniami szpitalnymi świadczenia opiekuńcze, pielęgnacyjne, paliatywne, hospicyjne, opieka długoterminowa, rehabilitacja lecznicza, leczenie uzależnień, opieka psychiatryczna czy leczenie uzdrowiskowe.

Nie są też leczeniem szpitalnym świadczenia ambulatoryjne czyli np. leczenie wykonywane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Ważne żebyś pamiętał przy konstruowaniu wniosku o ustalenie zdarzenia medycznego, że nie wszystkie błędy medyczne mogą być rozpatrywane w tym trybie. Ważne jest zatem miejsce i tryb leczenia, któremu poddawany był pacjent.

Czasami jedyną opcją do dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia może pozostać droga sądowa. Więcej o sądowym dochodzeniu roszczeń znajdziesz na blogu.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kazik 6 października, 2014 o 12:10

Dobrze, że ten temat jest poruszany, bo coraz częściej słychać o zażaleniach pacjentów. Społeczeństwo nieco się zmieniło i nikt w obecnych czasach nie zawaha się zaskarżyć szpital, jeśli tylko poczuje się poszkodowany.

Odpowiedz

Michał Grabiec 6 października, 2014 o 21:46

Zgadza się, ale warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Jak widać na przykładzie tego artykułu, czasami można polec na niuansach czysto formalnych. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: