Uprawomocnienie wyroku o ustaleniu płci. Co dalej?

Michał Grabiec        22 sierpnia 2016        2 komentarze

Pozytywny wyrok ustalający korektę płci jest dla wielu osób transseksualnych końcem wyboistej i nieprzyjemnej drogi zmierzającej do usankcjonowania swojej faktycznej przynależności płciowej. Sam przebieg postępowania o ustalenie płci opisałem juz w tym miejscu.

Jeżeli już udało Ci się uzyskać korzystny wyrok, to faktycznie jesteś blisko zakończenia procedur prawnych związanych z ustaleniem płci. Otrzymuję liczne zapytatnia dotyczące tego, co pacjent powinien zrobić po wydaniu wyroku, więc uznałem, że warto wyjaśnić tę kwestię na blogu.

37a06e4a72d6cb27621f1ed829bbee81_MWyrok sądu pierwszej instancji musi się uprawomocnić. Rodzice albo prokurator mogą teoretycznie zaskarżyć taki wyrok. Dopóki nie upłynie termin złożenia apelacji, wyrok nie jest prawomocny. Uprawomocnienie wyroku (gdy nie jest składana apelacja) trwa około miesiąca.

Po uprawomocnieniu sądy przekazują do urzędów stanu cywilnego odpisy prawomocnych wyroków majacych wpływ na treść aktów stanu cywilnego. Sądy mają na przesłanie dokumentów 7 dni od daty uprawomocnienia wyroku.

Może się zdarzyć, że sprawa się w sądzie zawieruszy, warto więc zadzwonić do sądu lub napisać (po uprawomocnieniu) wniosek o przesłanie wyroku do USC. Prawdopodobnie wpłynie to na przyspieszenie całej procedury.

Kiedy sprawa trafi do USC, zostanie sporządzony akt urodzenia uwzględniajacy postanowienia wyroku o ustaleniu płci. Następnie USC z własnej inicjatywy powinien przekazać ministrowi cyfryzacji informację o zmianie płci.

Wtedy minister, w terminie 30 dni nadaje nowy numer PESEL, o czym powinien  Cię powiadomić urząd, ktory wystąpił z wnioskiem do ministra.

Dopiero teraz możesz przystąpić do wymiany dokumentów. Dowód osobisty czy prawo jazdy zawierają numer PESEL, więc przed zmianą numeru identyfikacyjnego nie można uzyskać tych dokumentów. Sprawy te prawdopodobnie załatwisz bez większego trudu w urzędzie miasta lub gminy.

Jeżeli spotkają Cię inne trudności związane tymi formalnościami towarzyszącymi tej procedurze, po prostu napisz e-mail lub zadzwoń do kancelarii.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Rudzki 24 sierpnia, 2016 o 18:14

Czy dysponuje Pan wiedzę ile takich spraw prowadzonych jest rocznie, na przykład ile było prowadzonych w 2015 roku?

Odpowiedz

Michał Grabiec 25 sierpnia, 2016 o 15:46

Panie Wojciechu, nie dysponuję precyzyjnymi liczbami, ale po ilości pytań pacjentów (dotyczących problemów z postępowaniem sądowym) domniemuję, że jest to całkiem pokaźna liczba.Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: