Szpital ma zapłacić 300 tys. zł za zdarzenie medyczne.

Michał Grabiec        09 października 2015        Komentarze (1)

Czy na pewno? Artykuł o powyższym tytule pojawił się w Dzienniku Bałtyckim i został umieszczony na portalu rynekzdrowia.pl

Wszystko by się zgadzało gdyby nie merytoryczne pomyłki w redakcji artykułu. Wojewódzka Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych wydała orzeczenie o zdarzeniu medycznym w sprawie gdzie podmiotem leczniczym (takim quasi pozwanym) jest Powiatowe Centrum Zdrowia w Kartuzach. Spadkobiercy pacjenta żądali kwoty 300 tysięcy zł.

sala-operacyjna

Pomyłką jest bowiem twierdzenie, iż „Komisja uznała, że było to zdarzenie medyczne. Szpital musi teraz zapłacić. Ma jednak kłopot: w przypadku odszkodowania za zdarzenie medyczne, nie można pokryć szkody z polisy OC – trzeba mieć odrębne ubezpieczenie.”

Błędne jest także zdanie, iż „Taką kwotę odszkodowania zasądziła Komisja do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Gdańsku.”

Otóż komisja nie wydaje orzeczenia w którym zasądza konkretną kwotę na rzecz pacjenta / wnioskodawcy. Komisja wydaje orzeczenie o zdarzeniu medycznym lub o braku zdarzenia medycznego.

Do uprawnień komisji nie należy także zasądzenie jakiejkolwiek kwoty (poza obowiązkiem zwrotu kosztów postępowania przed komisją).

Dopiero po wydaniu orzeczenia o zdarzeniu medycznym, ubezpieczyciel lub podmiot leczniczy (szpital) przystępuje do etapu negocjacji, w którym powinien zaoferować odpowiednią sumę zadośćuczynienia.

Z tej przyczyny nie można na tym etapie mówić o zajęciu konta szpitala przez komornika. Natomiast trafnie autor artykułu zauważył inny aspekt problemu. Szpital nie jest ubezpieczony z tytułu zdarzeń medycznych.

Może to spowodować zaoferowanie rażąco niskiej kwoty zadośćuczynienia i konieczność skierowania sprawy na drogę postępowania cywilnego, o czym pisałem we wpisie pt. „Czy warto składać wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego?„.

 

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

sklep medyczny łódź 31 października, 2015 o 10:45

hm, ciekawe czy rzeczywiście tak będzie

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: