Odszkodowanie za błąd w sztuce lekarza weterynarii

Michał Grabiec        13 września 2016        2 komentarze

Czy pacjent może wystąpić na drogę sądową jeżeli skutkiem błędnego leczenia jest śmierć zwierzęcia? Ten blog raczej nie dotyczy tego typu postępowań sądowych, jednak ze względu na dość liczne zapytania dotyczące błędu w sztuce lekarza weterynarii, uznałem, że warto napisać kilka słów na ten temat.

Czy zwierzę jest pacjentem?

Na gruncie polskiego i europejskiego systemu prawnego zwierzę nie jest pacjentem. Również definicja Światowej Organizacji Zdrowia odwołuje się do „osób”, za które nie można jednak uznać zwierzaków.  Na gruncie ustawy o ochronie zwierząt:

„Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

W sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy.”

Czyli zwierzęta nie są rzeczami, jednak stosuje się do nich przepisy dotyczące rzeczy. Istnieją naukowe zalecenia dotyczące postępowania przy leczeniu określonych chorób, jak również uregulowano zawód lekarza weterynarii, oraz opracowano Kodeks Etyki Lekarza Weterynarii.

dog-1529217_640Powyższe może prowadzić do wniosku, że opieka nad zwierzęciem również może być wykonywana należycie, ale czasami także w sposób nieprawidłowy, nieprofesjonalny oraz, niezgodny ze wskazaniami sztuki medycznej.

Jeżeli zatem przywieziony do lecznicy pies został potraktowany w sposób niezgody z aktualną wiedzą medyczną, wówczas można wystąpić na drogę cywilną o uzyskanie stosownego odszkodowania (jeżeli została poniesiona szkoda majątkowa).

Na pewno nie można takiego leczenia traktować jako umowy rezultatu. Lekarz nie jest odpowiedzialny za skutek, ale za staranne działanie. Jeżeli lekarzowi weterynarii uda się wykazać niedbałość w postępowaniu, wówczas istnieje duża szansa na uzyskanie odszkodowania.

Jeżeli niestety zwierzaka nie udało się uratować, wówczas nie jest możliwe uzyskanie z tego tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Nie jest także możliwe uzyskanie odszkodowania w wysokości odpowiadającej wartości emocjonalnej równej przywiązaniu i uczuciu jakim właściciel darzy często np. swojego psiaka.

W zakres odszkodowania mogą wchodzić przede wszystkim koszty leczenia, rehabilitacji zwierzęcia. Tak jak w przypadku szkód dotyczących ludzi, istotne jest dokumentowanie poniesionych szkód (rachunki, faktury, potwierdzenia przelewów).

W dzisiejszej rzeczywistości jest coraz więcej spraw prowadzonych w tych sprawach, chociaż głównie są to sprawcy cywilne, w których stroną jest ubezpieczyciel lekarza weterynarii.

W takim postępowaniu kluczowe znaczenie ma opinia biegłego lekarza weterynarii. Podobnie zresztą jak w innych procesach medycznych.

 

 

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Nowak 13 września, 2016 o 17:33

To najbardziej prawniczy wątek, jaki czytałem w ostatnim czasie.

Jak brzmi bowiem pierwsze zdanie? „Czy pacjent może wystąpić na drogę sądową jeżeli skutkiem błędnego leczenia jest śmierć zwierzęcia? ” i brzmi tak samo za każdym razem, gdy je czytam. I dochodzi do mnie potencjał takiego rozwiązania. Np. czy pacjent może wystąpić z pozwem o naruszenie miru domowego?

Oczywiście rozumiem intencję realizowania prawa np. psiego pacjenta przez jego właściciela, i jest jak najbardziej słuszna, bo samo zwierzę nie ma zdolności do czynności sądowych.

Odpowiedz

Michał Grabiec 14 września, 2016 o 09:17

Dokładnie – pacjent może wystąpić z pozwem o naruszenie miru domowego. Idealny temat na kolejny wpis;)Pozdrawiam Panie Wojciechu.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: