Niepełnoletni pacjent u lekarza.

Michał Grabiec        14 lipca 2014        53 komentarze

Niepełnoletni pacjent u lekarza. Obowiązki lekarza podczas wizyty dziecka

Na sugestię czytelniczek chciałbym poruszyć zagadnienie wizyty małoletniego pacjenta (pacjentki) u lekarza czy też kwestii, takich jak teleporada dla dziecka. W tym temacie najwięcej wątpliwości budzi wizyta młodej pacjentki u ginekologa oraz niepełnoletnich, chcących we własnym zakresie skorzystać z pomocy lekarza, chociażby w celach diagnostycznych. Dziecko u lekarza to temat niezwykle delikatny i znacznie wykraczający poza zainteresowanie prawa. Jednak także prawo zainteresowało się tą problematyką!

Czy jest potrzebna zgoda rodziców?

Zgodnie z przepisami ustawy, pacjenta małoletniego poniżej 16. roku życia można leczyć po wyrażeniu zgody przez rodzica. Innymi słowy, pacjent może udać się wtedy do lekarza, wyłącznie mając na to pozwolenie rodziców.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku pacjentów w wieku powyżej 16, ale poniżej 18 lat. Wtedy zgoda na leczenie (zabieg, diagnostykę) powinna zostać wyrażona łącznie przez dziecko i przez rodzica. Czyli małoletnia pacjentka chcąca udać się do lekarza ginekologa powinna mieć zgodę rodzica. Jednocześnie rodzic chcący zaprowadzić dziecko do lekarza, też powinien to zrobić za zgodą dziecka.

W razie braku takiego porozumienia rozstrzygnąć może nawet sąd opiekuńczy wydający orzeczenie zastępcze (podobnie sąd wyraża zgodę na leczenie w nagłych przypadkach, gdy uprawniony odmawia udzielenia zgody na niezbędne leczenie danej osoby).

Jakie są obowiązki lekarza w przypadku wizyty małoletniego pacjenta?

Przede wszystkim lekarz powinien się upewnić, czy niepełnoletni pacjent ma pozwolenie (zgodę) na świadczenie medyczne, czyli np. na diagnostykę w prywatnym gabinecie lekarskim. Niekoniecznie musi to być zgoda wyrażona w formie pisemnej. Wystarczy, że pacjent przyjdzie np. z rodzicem. Dopuszczalne jest również dorozumiane wyrażenie zgody. Oznacza to, że jeżeli lekarz np. ginekolog ma absolutne przekonanie, że małoletnia przyszła do niego za aprobatą rodzica, może udzielić pomocy medycznej takiej osobie. Nie jest wobec tego konieczna obecność rodzica przy badaniu.

pacjent u lekarza

Praktyka jest różna, bo część prywatnych szpitali wprowadza specjalne pisemne formularze dla wyrażenia takiej zgody. Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, czy należy wymagać pisemnej zgody rodzica. Wydaje się, że sposób postępowania powinien być dostosowany do konkretnego przypadku i np. zakresu udzielanej pomocy.

Ważny jest również zakres informacji o stanie zdrowia, który może zostać przekazany małoletniemu pacjentowi. Osoby poniżej 16. roku życia są powiadamiane wyłącznie o faktach niezbędnych dla prawidłowego przebiegu leczenia lub diagnostyki.

Zakres informacji jest więc mniejszy niż w przypadku osób przynajmniej 16-letnich, dla których zakres przekazywanych informacji  obejmuje w szczególności rozpoznanie, metody diagnostyczne, lecznicze oraz następstwa danego świadczenia medycznego.

Niepełnoletni pacjent u lekarza? To nie problem. To jednak kwestia znajomości przepisów dotyczących obecności takich pacjentów w placówkach medycznych.

Mój blog o prawie medycznym zawiera wiele ciekawych artykułów dotyczących zagadnień, takich jak pełnomocnictwo medyczne, czy odszkodowanie za błąd lekarski. Jeśli interesują Was tematy związane z prawem pacjenta, napisane w przystępny sposób, zapraszam do lektury.

{ 53 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marzena 14 lipca, 2014 o 21:46

Dziękuję bardzo za artykuł!

Odpowiedz

Wiktoria 15 grudnia, 2022 o 23:19

Ja ostatnio dzwoniąc do przychodni aby umówić się do lekarza rodzinnego na wizytę bo byłam przeziębiona, Pani która odebrała telefon powiedziała żeby rodzic zadzownił i to on umówił mnie na wizytę, bo ja sama nie mogę .
Czy tak to powinno wyglądać skoro mam 17 lat ukończone ?

Odpowiedz

Małgorzata 3 stycznia, 2023 o 20:37

Niestety tak jest moja córka tez ma ukończone 17 lat i wszystko u lekarza czy w szpitalu muszę załatwiać sama ponieważ jest nie pelnoletnia i wszędzie wymagają zgodę rodzica.

Odpowiedz

Michał Grabiec 8 stycznia, 2023 o 09:01

Jeżeli córka chodzi do jednej przychodni to prawdopodobnie da się to zorganizować w ten sposób, że pozostawi Pani w dokumentacji medycznej zgodę na przykład na wizyty kontrolne córki. Taka zgoda również miałaby moc prawną, chociaż nie byłaby skuteczna w stosunku do wszystkich interwencji medycznych. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Michał Grabiec 8 stycznia, 2023 o 09:04

Niestety tak, ale przed chwilą udzieliłem w komentarzu odpowiedzi na podobną wątpliwość. Przytoczę ją poniżej:

„Jeżeli córka chodzi do jednej przychodni to prawdopodobnie da się to zorganizować w ten sposób, że pozostawi Pani w dokumentacji medycznej zgodę na przykład na wizyty kontrolne córki. Taka zgoda również miałaby moc prawną, chociaż nie byłaby skuteczna w stosunku do wszystkich interwencji medycznych. Pozdrawiam.”

To nie jest tak, że rodzic nie może skontaktować się z lekarzem i powiedzieć „Pani doktor, moja córka będzie co rok chodziła na wizytę kontrolne”. Taka zgoda byłaby w pełni w porządku i pomogłaby lekarzowi udzielić pomocy bez kłopotliwej i czasami niemożliwej obecności rodzica.

Pozdrawiam.

Odpowiedz

Basia 23 sierpnia, 2023 o 10:08

Dzień dobry
Mój syn ma skończone 17 lat. W tym roku zachorował na stwardnienie rozsiane. We wrześniu wyjeżdżamy z mężem na zagraniczne wczasy. Syn zostaje sam w domu. Jeżeli w okresie naszej nieobecności dostałby rzutu choroby, co wymaga hospitalizacji, czy szpital go przyjmie? Podkreślę jeszcze, że nie mamy osoby, którą moglibyśmy upoważnić do udzielania zgody na leczenie. Czy można jakoś rozwiązać ten problem?

Odpowiedz

Michał Grabiec 15 lipca, 2014 o 16:38

Bardzo proszę. Mam tylko nadzieję, że spełnił oczekiwania:)

Odpowiedz

Piotr 28 października, 2016 o 14:50

Spotkałem się ostatnio z przypadkiem, w którym lekarz w szpitalu odmówił udzielenia świadczenia osobie poniżej szesnastego roku życia ponieważ, mimo posiadania pisemnej zgody rodziców na leczenie (w tym na leczenie szpitalne), małoletni przyjechał na SOR z wychowawcą z internatu szkoły, do której uczęszczał.
Czy lekarz miał prawo odmówić, mimo posiadania przez wychowawcę pisemnej zgody? Czy lekarz miał prawo żądać notarialnego poświadczenia takiej zgody? Jeżeli tak, to na jakiej podstawie? Jak zabezpieczyć się na przyszłość mając na uwadze, że w takim internacie jest kilkaset takich dzieci z takimi zgodami?

Odpowiedz

rafal 31 października, 2016 o 20:56

rodzic ma przyjechać z dzieckiem, też ma obowiązki jako rodzic
a zgoda pisemna, ciekawe skąd lekarz ma wiedzieć, że nie napisał jej wychowawca?
rodzic zgodę pisemną może dać dopiero po rozmowie z lekarzem, a nie przed

Odpowiedz

Wojciech Nowak 7 listopada, 2016 o 11:13

Ciekawe jest również, skąd lekarz ma wiedzieć, że ta osoba, która przyjechała z dzieckiem (np. 2-letnim, niemówiącym) jest rodzicem tego dziecka.
Wiem, że moje pytanie jest absurdalne w sensie praktycznym, ale problem dotyczy sfery między zdrowym rozsądkiem (pomocy medycznej) a całkiem realną możliwością naruszenia przepisów, i to w potencjalnie także karnych. W przypadku wychowawcy można zastosować art. 32 ust. 3 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty: „Jeżeli zachodzi potrzeba przeprowadzenia badania osoby, o której mowa w ust. 2, zgodę na przeprowadzenie badania może wyrazić także opiekun faktyczny”, gdyż wychowawca jest opiekunem faktycznym.
Pytanie użytkownika „rafal” wynika z uzasadnionego zabezpieczenia się przed konsekwencjami prawnymi. Problem z punktu widzenia praw pacjenta polega na tym, że może skutkować to zaniechaniem działań medycznych. Chętnie usłyszę zdanie właściciela bloga, co do tego dylematu. Chciałbym tylko przypomnieć, że paremia medyczna „dobro pacjenta jest najwyższym prawem” prawdopodobnie byłaby wzięta jako decydująca przy ewentualnym roszczeniu (o ile nie oskarżeniu) lekarza, który udzielił pomocy.
Oczywiście zależy to od stanu faktycznego, ale na SOR powinno się przychodzić w sytuacji wymagającej niezwłocznej pomocy, a nie na zmianę opatrunku.

Odpowiedz

rafal 7 listopada, 2016 o 17:03

bo lekarz się pyta czy jest się rodzicem tego dziecka
+ podpisuje się dokumenty, że jest się rodzicem
jeśli dorosły skłamie to skłamie, lekarz nie ma szklanej kuli, żeby wywróżyć czy to prawda czy nie, ma podpisane świstki i to wystarcza w przypadku sporu
tak samo jest z sprawą czy ktoś jest ubezwłasnowolniony czy nie, w Polsce lekarz musi pacjentowi zawierzyć, że jest tak a nie inaczej i nic tu nie zrobi jak pacjent kłamie
w Niemczech jest rejestr osób ubezwłasnowolnionych i lekarz sobie sprawdzi
w Polsce opieramy się na zaufaniu

Odpowiedz

Michał Grabiec 10 listopada, 2016 o 18:13

Nie możemy też posuwać się do absurdów. Może się zdarzyć, że rodzic z różnych przyczyn nie może pójść z dzieckiem do lekarza, wówczas taka pisemna zgoda „dorozumianego” rodzica powinna wystarczyć. Rodzic (nawet faktyczny) może być pozbawiony jakichkolwiek praw do dziecka i trudno wymagać od lekarza by to weryfikował. Podobnie w przypadku konieczności interwencji medycznej na różnego rodzaju wakacjach – nie wyobrażam sobie, żeby rodzic przyjeżdżał z Małopolski nad morze aby być obecnym przy badaniu dziecka, które skaleczyło się w nogę na obozie wakacyjnym.

W praktyce np. ginekologicznej przychodzenie pacjentek poniżej 18 roku życia ze zgodą rodzica funkcjonuje całkiem sprawnie.

Odpowiadając Panu Piotrowi – jeżeli chodzi o SOR (oddział jakby nie było ratunkowy) to kwestia zgody nie powinna odgrywać takiej dużej roli, gdyż chodzi o ratowanie pacjenta. Natomiast jeżeli chodzi o udzielanie pomocy medycznej w innych przypadkach to uważam, że jeżeli lekarz rozsądnie oceniając sprawę udzieli pomocy medycznej takiemu dziecku (będącemu pod opieką wychowawcy dysponującego zgodą) to będzie to zachowanie prawidłowe.

Generalnie bardzo trudno zbudować idealny model respektowania wszystkich praw pacjenta – wczoraj rozmawiałem z klienktą, której szpital odmawia udostępnienia dokumentów medycznych (osobie umocowanej do uzyskania dokumentacji medycznej) twierdząc, że nie jest to jej sprawa. Zachowanie nieprawidłowe, ale takie będą się jeszcze długo przytrafiać. Pozdrawiam wszystkich zmartwionych nieobecnością autora:)

Wiktoria 15 grudnia, 2022 o 23:19

Ja ostatnio dzwoniąc do przychodni aby umówić się do lekarza rodzinnego na wizytę bo byłam przeziębiona, Pani która odebrała telefon powiedziała żeby rodzic zadzownił i to on umówił mnie na wizytę, bo ja sama nie mogę .
Czy tak to powinno wyglądać skoro mam 17 lat ukończone ?

Odpowiedz

Piotr 22 lutego, 2017 o 20:36

To przecież straszne. Człowiek do 18 nie może bez zgody rodziców skorzystać z lekarza?? To rodzice lepiej znają się na medycynie (nie myślę o małym dziecku)?
Ale mam pytanie:
Czy to jakiś nowy przepis?
Ja nie przypominam sobie takiego problemu z sobą (ale byłem dzieckiem dawno). Będąc w szkole średniej lekarza bywałem przecież samodzielnie. U dentysty chyba też.

Odpowiedz

Michał Grabiec 22 lutego, 2017 o 21:30

Jest to duży problem zauważany przez wiele środowisk i instytucji. Na przykład przez Rzecznika Praw Obywatelskich czy Rzecznika Praw Dziecka. Temat był sygnalizowany przez Komisarza Praw Człowieka Rady Europy.

Sama ustawa nie jest nowa, gdyż weszła w życie w dniu 21 maja 2009 roku. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Przestraszona 22 marca, 2017 o 13:19

Jestem niepełnoletnia i bardzo boję się jednego badania. Czy mogę niewyrazić zgody? (14 lat)

Odpowiedz

Michał Grabiec 26 marca, 2017 o 18:09

W przypadku małoletnich do 16 roku życia zgodę wyrażają rodzice. W sensie prawnym nie bardzo jest jak podważyć władzę rodziców w tej sprawie.

Odpowiedz

Kasia 16 kwietnia, 2017 o 00:44

Dzień dobry.
Kończę w tym roku 18 lat, ale do urodzin pozostało mi kilka miesięcy.
Czy mogę w tej sytuacji iść sama do ginekologa nie mówiąc o tym rodzicom?

Odpowiedz

Michał Grabiec 18 kwietnia, 2017 o 17:21

Pani Kasiu, zgodnie z prawem rodzic powinien o tym wiedzieć. Osobiście uważam, że te przepisy są pozbawione sensu, jednak tak właśnie niestety jest. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna 8 maja, 2017 o 14:23

Dzień dobry. Córka 23 maja kończy 18 lat. Dzisiaj odebrałam telefon z przychodni,że wizyta w poradni laryngologicznej jeszcze dziecięcej nie odbędzie się w umówionym terminie. Zaproponowano mi termin tydzień później,który niestety nie pasuje mi i córce. Ponieważ Pani doktor przyjmuje tylko raz w tygodniu i nie ma dużej możliwości wyboru powiedziałam Pani z rejestracji,że przyjadę z córką 23 maja na wizytę. Usłyszałam,że córka w tym dniu już nie zostanie przyjęta,ponieważ już tego dnia kończy 18 lat i nie ma prawa być przyjęta. Proszę o odpowiedź czy tak faktycznie jest,nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Michał Grabiec 15 maja, 2017 o 22:48

Faktycznie dziwna sytuacja, ale nie mogę się wypowiadać bez bliższej znajomości sprawy. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Klaudia 4 października, 2017 o 10:08

Czy lekarz ginekolog badający niepełnoletnią pacjentkę musi informować rodziców? Tzn czy musi informować rodziców czy córka współżyła już, lub np. jest w ciąży, albo musi przyjmować jakieś leki?

Odpowiedz

Michał Grabiec 13 października, 2017 o 10:29

W obowiązującym stanie prawnym powinien, chyba, że rodzice wyrażą wole bycia nieinformowanymi o takich faktach. To też jest jakaś możliwość dopuszczalna w świetle przepisów.

Odpowiedz

Maciej 21 listopada, 2017 o 20:58

Witam,
mam pytanie związane z udzielaniem informacji o pacjentce niepełnoletniej.
16-latka korzysta z usług lekarza (psychiatry). Dziewczyna przychodzi z matką. Jej rodzice się rozwodzą. Oboje rodziców mają pełne prawa do dziecka. Ojciec dzwoni i chce wiedzieć czy i kiedy córka korzystała z usług lekarza.
Pytanie 1
Czy trzeba udzielić mu tej informacji? Czy 16-latka może nie wyrazić zgody na informowanie ojca o terminach w jakich była na wizytach?
Pytanie 2.
Czy 16-latka może nie wyrazić zgody na informowanie ojca o swoim stanie zdrowia?

Odpowiedz

Michał Grabiec 26 listopada, 2017 o 19:27

Dzień dobry, moim zdaniem taka informacja powinna być przekazana ojcu, gdyż do ukończenia 18 roku życia on także jest władny wykonywać za swoje dziecko pewne uprawnienia – takie jak np. wyrażenie zgody na leczenie. Nie mogłaby zaistnieć sytuacja, że ojciec wyrażający zgodę na leczenie, nie mógłby uzyskać informacji ostanie zdrowia dziecka. Chodzi oczywiście o zgodę kumulatywną. Inna sprawa jest taka, że nie zawsze uzasadnione jest informowanie o stanie zdrowia telefonicznie. W takim przypadku trudniej zidentyfikować czy faktycznie osoba dzwoniąca jest rodzicem dziecka. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Maciej 4 grudnia, 2017 o 14:03

Dziękuję za odpowiedź.
Telefonicznie ciężko stwierdzić czy jest to faktycznie rodzic, ale pan był osobiście i się wylegitymował

Odpowiedz

b.b. 1 stycznia, 2018 o 21:33

Mam pytanie odnośnie badania lekarskiego stwierdzającego że osoba poniżej 16 roku życia jest ofiarą przemocy w rodzinie: jak wygląda ta procedura? Czy sprawa odrazu trafia na policję? Nawet gdyby był z ofiarą drugi (niewinny) rodzic?

Odpowiedz

Michał Grabiec 21 stycznia, 2018 o 11:18

Dzień dobry, nie jestem specjalistą w tym zakresie, jednak zawiadomienie organów ścigania o fakcie popełnienia przestępstwa jest społecznym obowiązkiem każdego obywatela. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna 3 stycznia, 2018 o 19:16

Witam serdecznie. Chciałabym jedynie dopytać – lekarz ginekolog nie ma zatem, zgodnie z tym co Pan napisał prawa przyjmować pacjentek w wieku 16 lat bez wiedzy i zgody rodziców i wypisywać im recept , czy dobrze rozumiem ?

Odpowiedz

Michał Grabiec 21 stycznia, 2018 o 11:13

Zgodnie z ogólną zasadą, w takim przypadku (pacjent ukończył 16 lat) obowiązuje kumulatywna zgoda pacjenta i jego przedstawiciela ustawowego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kasia 28 lutego, 2018 o 15:38

Witam . Chciałabym się dowiedzieć czy jest możliwość żebym poszła do Ginekologa sama ( mam ukończone 16 lat ) Albo mogłabym mieć przy sobie pisemną zgodę Rodzica ?

Odpowiedz

Ola 28 lutego, 2018 o 15:41

Witam , Mam skończone 16 lat czy byłaby możliwość żebym poszła do Ginekologa ( z pisemną zgodą rodzica jeżeli byłaby potrzebna ) I czy Ginekolog byłby w stanie mi przepisać tabletki antykoncepcyjne ?

Odpowiedz

Anna 4 kwietnia, 2018 o 12:38

Czy mogę prosić o informację jaka jest podstawa prawna do egzekwowania upoważnienia w formie PISEMNEJ od osoby trzeciej, przywożącej dziecko na wizytę u lekarza?

Odpowiedz

Michał Grabiec 5 kwietnia, 2018 o 23:12

Dzień dobry, czy chodzi o upoważnienie dotyczące dostępu do dokumentacji medycznej, udzielenia informacji o stanie zdrowia czy też upoważnienie do wyrażenia zgody na leczenie?

Odpowiedz

Anna 6 kwietnia, 2018 o 10:03

Zgoda na leczenie. Chodzi o sytuację, gdzie rodzic umawia dziecko na wizytę osobiście, przedstawiając skierowanie na konsultację , ale z powodów losowych dziecko jest przywożone przez osobę trzecią. Czy w sytuacji gdy 10-letnie dziecko dobrowolnie idzie z takim opiekunem, nie zakładamy ”zgody domniemanej” rodzica? Interesuje mnie podstawa prawna do formy pisemnej upoważnienia..
Dziękuję.

Odpowiedz

Michał Grabiec 6 kwietnia, 2018 o 10:39

Problem jest nieco bardziej złożony, gdyż zgodnie z art. 18 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta zgoda na leczenie, które stwarza podwyższone ryzyko powinna być udzielona pisemnie. Pytanie czy rodzic np. wcześniej wyraził taką zgodę (która jednak nie może mieć charakteru ogólnego – „wyrażam zgodę na zaproponowane leczenie”). Jeżeli osoba trzecia przywozi takie dziecko do lekarza, a lekarz posiada pisemną zgodę, wówczas można (nie zawsze) dopuścić, że jest wyrażona ważna i prawnie skuteczna zgoda.

Jestem świadom tego problemu – na jednej z konferencji stomatologicznych w 2017 roku rozmawiałem z dentystami o podobnych przypadkach. Z tych rozmów wynikało, że lekarze często po prostu obawiają się tego, że np. zgoda jest już nieaktualna. A to już mogłoby skutkować roszczeniami względem nich.

Odpowiedz

Daria 23 kwietnia, 2018 o 14:58

To osoba w wieku 16-18 ma prawo do informacji, ma prawo wyrazić zgodę lub odmowę na leczenie a nie może sama iść do lekarza?

Odpowiedz

KK 6 czerwca, 2018 o 17:23

Może sama iść do lekarza, jeśli rodzic wyrazi na to zgodę lub w przypadku dorozumianego wyrażenia zgody przez rodzica. Ale niech Pan Mecenas potwierdzi to, co napisałam.

Odpowiedz

Michał Grabiec 12 czerwca, 2018 o 16:18

Dzień dobry, mecenas potwierdza, chociaż dorozumiana zgoda jest trudna do wykazania w praktyce 🙂

Odpowiedz

Ida 25 maja, 2018 o 16:22

Jaka jest podstawa prawna zasady, że pomiędzy 16 a 18 rokiem życia wymagana jest zarówno zgoda pacjenta, jak i jego rodzica/opiekuna prawnego?

Odpowiedz

KK 6 czerwca, 2018 o 17:19

Art. 32. ust. 2 i 5 Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, czyli odpowiednio: „Jeżeli pacjent jest małoletni lub niezdolny do świadomego wyrażenia zgody, wymagana jest zgoda jego przedstawiciela ustawowego (…).” i „Jeżeli pacjent ukończył 16 lat, wymagana jest także jego zgoda.”.

Odpowiedz

Ania 23 lipca, 2019 o 04:45

Dzień dobry.
Mam pytanie:
Czy jeżeli mam 15 lat to mogę sama wejść do gabinetu ginekologocznego, a mama może czekać przed drzwiami? A jeżeli jest taka opcja, to czy moja mama będzie później informowana o wszystkim? Mam na myśli czy jestem dziewicą, czy nie, i inne tego typu rzeczy?
I mam jeszcze jedno pytanie, troszkę odbiegające, ale czy to prawda, że stosunek seksualny jest legalny od 15 roku życia?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

Odpowiedz

Michał Grabiec 25 lipca, 2019 o 14:43

Sytuacja jest dosyć złożona, ale po kolei:

Rodzic nie musi być obecny przy badaniu, może poczekać na korytarzu.

Rodzic ma prawo do informacji o stanie zdrowia dziecka, które nie ukończyło 18 lat. Zakres informacji trochę zależy od lekarza. Jeden powie rodzicowi, że „wszystko jest ok”, inny natomiast poinformuje o wszystkim. Może warto w takiej sytuacji po prostu porozmawiać w gabinecie z lekarzem w trakcie wizyty i dowiedzieć się przed badaniem jakie informacji przekazuje rodzicom po badaniu.

Obcowanie płciowe z osobą, która nie ukończyła 15 roku życia jest przestępstwem opisanym w art. 200 Kodeksu karnego.

Pozdrawiam.

Odpowiedz

Domcia 20 października, 2019 o 22:05

Witam, mam 17lat i moje pytanie jest następujące czy moge z zwykła zgoda pisemną opiekuna prawnego wybrać sie do Endokrynologa?

Odpowiedz

Michał Grabiec 21 października, 2019 o 20:37

Dzień dobry, jeżeli została wyrażona zgoda opiekuna prawnego, nie widzę powodów, dla których nie mogłaby Pani skorzystać z konsultacji lekarskiej u endokrynologa. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Martyna 29 kwietnia, 2020 o 01:12

Czy psychiatra dla dorosłych może przyjąć osobę w wieku prawie pełnoletnim (1,5 miesiąca do 18) za zgodą rodzica?

Odpowiedz

Michał Grabiec 4 maja, 2020 o 09:04

Dzień dobry, tak.

Odpowiedz

Karolina 20 września, 2021 o 09:04

Czy ginekolog może odmówić przyjęcia pacjentki (16 l. ) z obecną na wizycie matką, tylko ze względu, że nie jest ginekologiem dziecięcym?

Odpowiedz

Michał Grabiec 10 października, 2021 o 18:21

Dzień dobry. Trudno jednoznacznie ocenić mi tę sytuację. Lekarz co do zasady nie musi podejmować leczenia pacjenta, zwłaszcza w prywatnym gabinecie. Inaczej sytuacja wygląda przy zaniechaniu już leczonego pacjenta. Z drugiej strony nie ma takiej specjalizacji jak „ginekologia dziecięca”, więc tłumaczenie wydaje się zagadkowe. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dorota 26 listopada, 2021 o 08:31

Dzień dobry. Mam pytanie . Moja córka ma 17 lat z powodu kamienicy dostała skierowanie do poradni chirurgii ogólnej do dalszego. leczenia. Ale jest problem. Żadna poradnia nie chce nas przyjąć. Ze względu na rocznik wysyłają nas do poradni dziecięcej. Serio. 17-latki nie może przyjąć lekarz ogolny

Odpowiedz

Piotr 1 czerwca, 2022 o 15:50

Witam,
córka przyszła z mamą do internisty , do pełnoletności brakowało jej miesiąc i lekarz internista odmówił przyjęcia jej. czy to jest zgodne z zasadami?
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz

Michał Grabiec 5 lipca, 2022 o 18:18

Dzień dobry, jeżeli córka udała się wraz z przedstawicielem ustawowym (matką), wówczas lekarz powinien zbadać pacjentkę. Jest to ogólna zasada, która może ulec ograniczeniu, jeżeli matka nie ma na przykład władzy rodzicielskiej. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kolo 28 lutego, 2024 o 19:07

Ciekawe, że wszystkie te problemy znikają gdy się pójdzie na wizytę prywatnie. Nawet nie przeszkadza, że dziecko nie ma przy sobie pieniędzy. Wszystko da się załatwić na telefon. Nagle ma kto odbierać telefony w rejestracji i nie trzeba godzinę wysłuchiwać tych jazzowych improwizacji w słuchawce. Służba zdrowia z NFZ i prywatna to dwa światy. Nawet ten sam lekarz zmienia się jak Doktor Jekyll i pan Hyde, zależnie od źródeł finansowania. Trochę wstyd.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: