Na opinie sądowo-lekarskią strona procesu czeka zbyt długo. Często niepotrzebnie.

Michał Grabiec        02 marca 2017        5 komentarzy

Ile czasu ma lekarz biegły sądowy na wydanie opinii? Dlaczego to pytanie pojawia się tak często? Nie ulega wątpliwości, że postępowania sądowe w Polsce trwają zbyt długo. Nie dotyczy to wszystkich rodzajów postępowań i nie wszystkich sądów, jednak reguła pozostaje regułą. Problem jest dostrzegany przez środowisko prawnicze, w tym samorząd i organizacje sędziowskie.

Dlaczego postępowania sądowe trwają tak długo?

Obecnie wielu polityków usiłuje zbijać kapitał polityczny na niechęci obywateli do wymiaru sprawiedliwości. Tworzone są nieobiektywne przekazy medialne o rzekomej „kaście” sędziów i wszechobecnej demoralizacji środowiska. Są to bzdury, na które niestety wiele osób daje się nabrać. Jednak sami sędziowie też dają argumenty do budowania niekorzystnego obrazu sądownictwa. Praca sądów wymaga korekty i powrotu na lepiej obrany kurs.

Nie znaczy to wcale, że trzeba wywracać wszystko do góry nogami. Często wystarczyłyby niewielkie zmiany usprawniające pracę i organizację wymiaru sprawiedliwości. Każdy sędzia mógłby wprowadzić takie zmiany w swoim warsztacie orzeczniczym.

Ile się czeka na badanie biegłego sądowego?

W jednej sprawie, którą prowadzimy od mniej więcej roku, zostały przez sąd dopuszczone dowody z opinii biegłych trzech specjalności: ortopedy, neurologa i traumatologa. Nie są to biegli zrzeszeni w instytucie naukowym, czy zakładzie medycyny sądowej. Po prostu wpisani na listę biegłych sądowych lekarze. Ile się czeka na badanie biegłego sądowego? W tym wypadku lekarze otrzymali od sądu dokładnie 60 dni (od dostarczenia akt) na zbadanie pacjenta i wydanie opinii o jego stanie zdrowia.

W efekcie, po ponad roku od wydania przez sąd postanowienia o dopuszczeniu dowodów, jesteśmy na etapie składania zarzutów do opinii biegłego chirurga (trzecia opinia w kolejności). Pozostałe dwie opinie były korzystne, więc nie zaistniała konieczność ich podważenia.

Jak wyglądał schemat postępowania sądowego?

W tym wypadku schemat postępowania wyglądał następująco:

  • wydanie przez sąd postanowienia o dopuszczeniu dowodów z opinii biegłych – jeden miesiąc przerwy,
  • badanie pacjenta + opinia pierwszego biegłego – kolejne dwa miesiące nic się nie dzieje,
  • badanie pacjenta + opinia drugiego biegłego – znowu dwa miesiące nic się nie dzieje,
  • badanie pacjenta + opinia trzeciego biegłego + zarzuty do opinii + (prawdopodobnie) opinia uzupełniająca.

Jak długo się czeka na decyzję biegłego sądowego? W tej sprawie długo. W efekcie ponad rok na wydanie 3 opinii (bez opinii uzupełniającej, o którą wnosimy obecnie). Zaznaczę, że nie jest to sprawa szczególnie skomplikowana pod względem faktycznym.

Klient oczywiście jest zdziwiony zbyt długimi przerwami pomiędzy wydawaniem opinii przez poszczególnych biegłych. Całkiem słusznie. W tym wypadku wątpliwości budzi nie tylko kwestia, ile czasu ma biegły sądowy na wydanie opinii. Największe wątpliwości budzą okresy krążenia akt pomiędzy sądem a biegłymi.

Jak można usprawnić proces?

Na przykładzie powyższej sprawy można podać propozycję zastosowania następującego schematu:

  • wydanie przez sąd postanowienia o dopuszczeniu dowodów z opinii biegłych,
  • badanie pacjenta przez trzech biegłych + opinie trzech biegłych + ewentualne zarzuty do opinii.

Byłyby to dopuszczalne w świetle Regulaminu urzędowania sądów powszechnych. Rozprawa, wyrok i po postępowaniu w pierwszej instancji. Oczywiście mielibyśmy jako kancelaria więcej pracy, jeżeli musielibyśmy składać zastrzeżenia równocześnie do trzech opinii. Jednak powód uzyskałby wyrok po kilku miesiącach od wniesienia pozwu.

Wystarczyłoby zatem jedno zarządzenie organizacyjne o skierowaniu sprawy równocześnie do wszystkich biegłych. Niewiele pracy (przygotowanie kopii akt), a jednak korzyści ogromne, zarówno jeżeli chodzi o ekonomikę procesową (szybkość procesu), jak i skutki społeczne (poprawa opinii o pracy sądu). I o jeden polityczny argument mniej.

Problem polega na tym, że podobne sytuacje zdarzają się także przy innych postępowaniach sądowych. Przymusowe leczenie psychiatryczne lub wniosek o ubezwłasnowolnienie – to tylko dwa przykłady wymagające opinii biegłych lekarzy sądowych.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące postępowania sądowego lub Twoich praw, skontaktuj się z nami. Blog o prawie medycznym porusza kwestie ważne dla wszystkich pacjentów.

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Daniel Anweiler 2 marca, 2017 o 14:26

True, true !

Odpowiedz

Daniel Anweiler 2 marca, 2017 o 14:28

W sprawach wykonawczych też bywa podobnie. Najpierw opinia kardiologa, potem nic. Potem opinia onkologa i nic. Na koniec Sąd stwierdza, że odroczenie kary „faktycznie” już się odbyło.

Odpowiedz

Michał Grabiec 10 marca, 2017 o 12:39

Dziękuję za komentarz. Podejrzewam, że każdy radca czy adwokat mógłby z marszu wymienić kilka przykładów procesów czy „nieprocesów” w których drobna modyfikacja nastawienia sądu znacznie zmieniłaby sprawność postępowania. Pozdrawiam.

Odpowiedz

józef muniak 13 marca, 2017 o 21:57

A ja czekałem na opinię z wiodącego ZMS 3 lata. Ja nie jestem lekarzem tym niemniej odniosłem wrażenie, że pisała ją studentka a szanowne grono złożyło tylko swoje podpisy. Po rocznej batalii prokuratura wystąpiła o nową opinię, która miała zostać sporządzona na koniec kwietnia br. Dzisiaj otrzymałem postanowienie o uchyleniu postanowienia o zasięgnięciu tej opinii gdyż w wiodącej, tym razem prywatnej instytucji, stwierdzono , ze jedyny kardiochirurg który jest w niej zatrudniony jest zależny służbowo z lekarzem występującym w postępowaniu . od 2012 roku nie mogę doczekać się na rzetelną opinię a wy panowie marudzicie , że rok to za długo.

Odpowiedz

grazyna 23 listopada, 2019 o 15:34

Witam
przyznam się szczerze, że spotkałam się z bzdurnymi opiniami biegłych sądowych psychiatrów. jedna część opinii nie trzyma się kupy z drugą częścią opinni.
pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: