Konieczny udział małżonka i dzieci w procesie o ustalenie płci

Michał Grabiec        19 kwietnia 2015        3 komentarze

W polskim systemie prawa cywilnego nadal brakuje uregulowania kwestii postępowania w sprawie ustalenia płci osób transseksualnych. W pewnej mierze model postępowania w takich wypadkach stworzyły wyroki Sądu Najwyższego. O tym modelu pisałem w jednym z wpisów w blogu.

W związku z tym, że postępowanie o dokonanie zmiany/korekty płci jest w dużej mierze dziełem orzecznictwa sądowego, nadal podlega (do momentu właściwego uregulowania w ustawie) ciągłej ewolucji.

Rainbow-flagW jednym z nowszych wyroków, wydanym w dniu 6 grudnia 2013 roku Sąd Najwyższy stwierdził, że w takim procesie konieczny jest udział dzieci oraz małżonka osoby występującej z żądaniem dokonania korekty płci.

W przeciwnym wypadku postępowanie takie jest nieważne i członkowie rodziny mogą żądać wznowienia postępowania.

W przypadku będącym podstawą dla wydania wyroku, skargę o wznowienie postępowania wywiódł prokurator, który również może żądać wznowienia postępowania.

Sąd potwierdził zdanie zawarte w innym wyroku, mówiące, że „wydanie orzeczenia w takiej sprawie może mieć doniosłe znaczenie także dla praw stanu i dóbr osobistych innych osób – małżonka i dzieci transseksualisty, bo odnosi się do więzi prawnych łączących go i z tymi osobami”.

Kierując zatem do sądu pozew u ustalenie płci, musisz koniecznie pamiętać żeby prawidłowo określić krąg osób pozwanych. W przeciwnym wypadku może się okazać, że postępowanie sądowe jest nieważne.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Agnieszka Swaczyna 21 kwietnia, 2015 o 22:30

Nie ukrywam, że się zdziwiłam czytając o tym orzeczeniu (byłabym wdzięczna za przytoczenie sygnatury, bo kwestia jest interesująca). Zgadzam się z Panem (zdanie wyrażone w poprzednim wpisie), że jedynym uczestnikiem powinien być sam zainteresowany. Zmiana płci to kwestia tak osobista, że po cóż do tego rodzice, czy inni członkiowie rodziny?

Odpowiedz

Michał Grabiec 22 kwietnia, 2015 o 19:21

Kwestia została poruszona w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 6 grudnia 2013 r. I CSK 146/13.
Ostatnio przy konsultowaniu z jedną z klientek tego typu sprawy dowiedziałem się, że na (wydawałoby się mało postępowej) Białorusi kwestia ta jest znacznie lepiej uregulowana niż w Polsce.

Postępowanie o zmianę płci metrykalnej ma w zasadzie charakter administracyjny i polega na wydaniu opinii przez biegłych lekarzy. A jednak można jak widać:)

Odpowiedz

Wojciech Rudzki - blog o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością 25 kwietnia, 2015 o 14:17

Dosyć zaskakujące, nie mniej jednak argumentacja odnośnie wpływu na prawa członków dotychczasowej (?) rodziny wydaje się być przekonywująca. Inna sprawa, że osoby wezwane do udziału w postępowaniu najprawdopodobniej nie będą zainteresowane odgrywaniem czynnej roli w takim postępowaniu.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: