W polskim systemie prawa cywilnego nadal brakuje uregulowania kwestii postępowania w sprawie ustalenia płci osób transseksualnych. W pewnej mierze model postępowania w takich wypadkach stworzyły wyroki Sądu Najwyższego. O tym modelu pisałem w jednym z wpisów w blogu.
W związku z tym, że postępowanie o dokonanie zmiany/korekty płci jest w dużej mierze dziełem orzecznictwa sądowego, nadal podlega (do momentu właściwego uregulowania w ustawie) ciągłej ewolucji.
W jednym z nowszych wyroków, wydanym w dniu 6 grudnia 2013 roku Sąd Najwyższy stwierdził, że w takim procesie konieczny jest udział dzieci oraz małżonka osoby występującej z żądaniem dokonania korekty płci.
W przeciwnym wypadku postępowanie takie jest nieważne i członkowie rodziny mogą żądać wznowienia postępowania.
W przypadku będącym podstawą dla wydania wyroku, skargę o wznowienie postępowania wywiódł prokurator, który również może żądać wznowienia postępowania.
Sąd potwierdził zdanie zawarte w innym wyroku, mówiące, że „wydanie orzeczenia w takiej sprawie może mieć doniosłe znaczenie także dla praw stanu i dóbr osobistych innych osób – małżonka i dzieci transseksualisty, bo odnosi się do więzi prawnych łączących go i z tymi osobami”.
Kierując zatem do sądu pozew u ustalenie płci, musisz koniecznie pamiętać żeby prawidłowo określić krąg osób pozwanych. W przeciwnym wypadku może się okazać, że postępowanie sądowe jest nieważne.
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Nie ukrywam, że się zdziwiłam czytając o tym orzeczeniu (byłabym wdzięczna za przytoczenie sygnatury, bo kwestia jest interesująca). Zgadzam się z Panem (zdanie wyrażone w poprzednim wpisie), że jedynym uczestnikiem powinien być sam zainteresowany. Zmiana płci to kwestia tak osobista, że po cóż do tego rodzice, czy inni członkiowie rodziny?
Kwestia została poruszona w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 6 grudnia 2013 r. I CSK 146/13.
Ostatnio przy konsultowaniu z jedną z klientek tego typu sprawy dowiedziałem się, że na (wydawałoby się mało postępowej) Białorusi kwestia ta jest znacznie lepiej uregulowana niż w Polsce.
Postępowanie o zmianę płci metrykalnej ma w zasadzie charakter administracyjny i polega na wydaniu opinii przez biegłych lekarzy. A jednak można jak widać:)