Kiedy złożyć pozew o odszkodowanie za błąd medyczny?

Michał Grabiec        06 października 2016        Komentarze (0)

Jak najszybciej. Oczywiście jak w prawie każdej sprawie obowiązują terminy przedawnienia, o których kilkukrotnie pisałem na blogu. Standardowo pacjent może dochodzić odszkodowania i zadośćuczynienia w terminie 3 lat od wyrządzenia mu szkody.

clock-407101_640Jeżeli pacjent nie wiedział od razu o błędzie medycznym, wówczas ten termin może wynieść nawet 10 lat od wyrządzenia szkody, ale nadal nie dłużej niż 3 lata od dowiedzenia się o tej szkodzie.Bardziej szczegółowo tę kwestię opisałem tutaj.

Prawo prawem, ale trzeba jeszcze zwrócić uwagę na to, że dowody im aktualniejsze, tym lepsze i bardziej wiarygodne. Po trzech czy pięciu latach ważny świadek może nie pamiętać niektórych ważnych faktów, które miały miejsce w trakcie pobytu pacjenta w szpitalu:

Sąd: Czy pamięta Pan/Pani na co skarżył się powód gdy leżeliście na jednej sali w szpitalu powiatowym w…. ?

Świadek: Powoda poznaję, ale to było kilka lat temu i trudno mi sobie przypomnieć. Niestety nie pamiętam.

Ten sam świadek przesłuchany dwa lata wcześniej mógłby powiedzieć, że pacjent skarżył się na ból, mrowienie, drętwienie, warunki sanitarne czy inne dolegliwości ważne z punktu widzenia procesu. Oczywiście taka informacja powinna być w dokumentacji medycznej, ale nie zawsze tak jest.

Może się te z zdarzyć, że świadek umrze lub wyprowadzi się. Pacjent traci wówczas argument na obronę swojej racji.

Sprawa może być też trudniejsza do zaopiniowania przez biegłych. Po kilku latach mogą być niewidoczne skutki błędu w sztuce. Pacjent mógł wyzdrowieć, zoperować uszkodzoną rękę. W takiej sytuacji też im później przeprowadzony dowód, tym gorzej.

Widzisz zatem, że im wcześniej rozpoczniesz proces, tym większa szansa na to, że uda Ci się go zakończyć powodzeniem.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: