Kara dyscyplinarna za wystawienie fikcyjnego zaświadczenia lekarskiego

Michał Grabiec        12 września 2015        Komentarze (0)

W sierpniowym wydaniu „Gazety Lekarskiej” znalazł się ciekawy artykuł dotyczący odpowiedzialności dyscyplinarnej. Sprawa, która została opisana dotyczyła lekarza, który wystawiał zaświadczenia lekarskie oskarżonemu w procesie karnym.

Gliniarz-i-Prokurator

W ocenie Sądu Rejonowemu zaświadczenia służyły wyłącznie odraczaniu rozprawy i były wynikiem taktyki procesowej oskarżonego polegającej na przedłużeniu postępowania karnego.

Sąd Rejonowy zawiadomił rzecznika odpowiedzialności zawodowej lekarzy. W trakcie postępowania dyscyplinarnego ustalono, że lekarz wystawiał zaświadczenia bez osobistego zbadania pacjenta. Ponadto choroba będąca podstawą wydania zaświadczenia nie miała nic wspólnego ze specjalizacją lekarza.

Okręgowy Sąd Lekarski  uznał winę lekarza i nałożył karę upomnienia za naruszenie Kodeksu Etyki Lekarskiej. Sąd dyscyplinarny stwierdził, że lekarz swoim postępowaniem podważył zaufanie do zawodu.

Ponadto lekarz wykroczył poza swoje umiejętności zawodowe przy wykonywaniu czynności diagnostycznych, zapobiegawczych, leczniczych i orzeczniczych. Naruszeniem zasad etyki było także nierzetelne wydanie zaświadczenia bez osobistego zbadania pacjenta.

Możesz pomyśleć, że kara upomnienia nie jest zbyt dolegliwa i nie będzie miała większych konsekwencji w karierze lekarza. Tak jednak nie jest.

Poświadczenie nieprawdy jest przestępstwem za które grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Sąd Najwyższy w jednym z wyroków stwierdził, że „Wystawienie przez lekarza zaświadczenie o stanie zdrowia bez uprzedniego zbadania pacjenta stanowi przestępstwo poświadczenia nieprawdy, w sytuacji kiedy w treści zaświadczenia poświadczono jego  osobiste stawiennictwo.”

Widzisz więc, że konsekwencje prawne wystawiania fikcyjnych zaświadczeń mogą być naprawdę poważne.

 

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: