Ile może trwać postępowanie przed rzecznikiem odpowiedzialności zawodowej lekarzy?

Michał Grabiec        17 października 2016        Komentarze (0)

W procesach dyscyplinarnych w których mam przyjemność reprezentować swoich klientów, kwestią budzącą największe zainteresowanie jest czas trwania tych postępowań. Legendą obrósł czas trwania procesów medycznych przed sądami cywilnymi czy karnymi, często zresztą w pełni zasadnie. Jak to jest natomiast z postępowaniem dyscyplinarnym lekarzy?

man-29749_6406 miesięcy. Tyle ustawa daje rzecznikowi (OROZ) czasu na przeprowadzenie postępowania. Jeżeli OROZ nie zdąży przeprowadzić czynności wyjaśniających, wówczas Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej (NROZ) może przedłużyć postępowanie o maksymalnie 6 miesięcy.

Jeżeli postępowanie trwa już minimum rok, wówczas termin może przedłużyć jedynie Naczelny Sąd Lekarski. Co ważne, stronom przysługuje prawo złożenia do NROZ zażalenia na przewlekłość postępowania.

Jak widzisz, strony (pokrzywdzony lub lekarz) mają prawo ingerowania w czas trwania postępowania wyjaśniającego.

Co innego postępowanie przed okręgowym sądem lekarskim – ale to już zupełnie inna historia.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: