Co nowego w standardach (opieki okołoporodowej)?

Michał Grabiec        17 marca 2017        Komentarze (0)

Epicki bój pomiędzy ministrem Radziwiłłem a resztą świata trwa w najlepsze. Na szczęście nieocenionego wsparcia udzielił minister zdrowia republiki San Escobar. Tamtejszy NFZ obiecuje wsparcie w rozwiązaniu problemu braku kadry medycznej w Polsce. Podobno galeon z latynoskimi lekarzami opuścił już wody Morza Sargassowego i dostojnie zmierza do Gdańska.

A tak na poważnie, to jakiś czas temu RPO wystąpił do ministra ze swoimi wątpliwościami dotyczącymi likwidacji standardów opieki okołoporodowych.

Na większości portali i blogów wystukano już całą masę artykułów na ten temat. Nie ma sensu tego powtarzać. Link do mojego wpisu, który zamieściłem na blogu znajdziesz tutaj.

Teraz minister odpowiedział, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, że likwidacja standardów wynika z nacisków środowiska lekarskiego oraz braku sensu regulowania standardów w drodze aktu prawnego – rozporządzenia. Tak naprawdę chodzi o jedno rozporządzenie, które dotyczyło w dużej mierze nie aspektów medycznych, ale ochrony praw kobiet.

Jednak ten sam minister chciałby wydawać obwieszczenia, w których ogłaszane byłyby standardy opracowywane przez towarzystwa naukowe. Przyznam, że nie rozumiem sensu takiej zmiany.

Minister nie chce wkraczać w kompetencje towarzystw naukowych, jednak chciałby brać udział w publikacji, upowszechnieniu stanowisk wydawanych przez towarzystwa.

Taki pomysł stwarza ryzyko lobbowania na rzecz publikowania stanowiska konkretnej organizacji z wyłączeniem tego prawa dla innego podmiotu. Już w chwili obecnej istnieją różne towarzystwa naukowe zajmujące się tą samą dziedziną medycyny.

W przypadku takich drażliwych gałęzi medycyny jak ginekologia, seksuologia czy psychiatria mogą wchodzić w grę czynniki ideologiczne mające taki sam rodowód jak np. klauzula sumienia, a mające wpływ na to czy dane stanowisko (zalecenie, rekomendacja) zostanie opublikowane.

Trochę jak z publikacją wyroku  Trybunału Konstytucyjnego. Niby wszyscy wiedzą, że wyrok z 9 marca 2016 roku powinien zostać opublikowany, jednak z pozaprawnych pobudek tak nie jest. Powstaje więc problem selekcji zaleceń godnych i niegodnych opublikowania.

Pojawia się też pytanie: czy sądy w sprawach o błędy w sztuce będą stosować opinie biegłych oparte na zaleceniach oficjalnie opublikowanych w drodze obwieszczenia czy też opinie biegłych, których wnioski będą wynikać z innych, niepublikowanych zaleceń (np. uznanych organizacji międzynarodowych).

Można mieć wątpliwości czy w tym przypadku galeon popłynie tam gdzie nakazał kapitan. Link do strony RPO znajdziesz tutaj.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: