Co jeżeli osoba transseksualna nie dysponuje dokumentem tożsamości w sprawie o ustalenie płci?

Michał Grabiec        29 maja 2017        Komentarze (0)

Sąd najczęściej nie zna osoby, którą wezwał przed swoje oblicze. Dlatego w wezwaniach na rozprawę czy posiedzenie powinna znajdować się informacja o konieczności wzięcia ze sobą dokumentu stwierdzającego tożsamość.

Odpowiednim dokumentem  jest przede wszystkim dowód osobisty, ale taką funkcję pełni także paszport. Na takiej podstawie sędzia stwierdza tożsamość wezwanej osoby.

Co jeżeli strona procesu lub świadek nie dysponują dokumentami tożsamości? Sytuacja taka dosyć często ma miejsce w przypadku osób trans, które będąc w trakcie procedury zmiany płci nie chcą wyrabiać sobie nowego dowodu tożsamości.

Takie przypadki zdarzają się przede wszystkim u transseksualistów mieszkających na stałe w takich krajach jak Wielka Brytania czy Holandia. Klienci ci posługują się wyrobionymi za granicą dokumentami takimi jak prawo jazdy, które pozwala na załatwienie części formalności związanych z pobytem w innym kraju.

Jeżeli sprawa o ustalenie płci trafi do sądu, to Regulamin urzędowania sądów powszechnych reguluję tę kwestię następująco:

„Przed przesłuchaniem sprawdza się dane osobowe przesłuchiwanego na podstawie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość, czyniąc o tym stosowną wzmiankę w protokole.

W razie braku dokumentu, o przeprowadzeniu czynności z udziałem tej osoby, decyduje przewodniczący składu orzekającego. Informację o braku dokumentu pozwalającego stwierdzić tożsamość należy odnotować w protokole.”

Znaczy to, że osoba nieposiadająca dowodu tożsamości może zostać przesłuchana mimo braku odpowiedniego dokumentu. Może, ale nie musi. Lepiej więc zwrócić się do odpowiedniego urzędu i przed rozprawą zaopatrzyć w ważny dokument.

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: