Ryba psuje się od głowy

Michał Grabiec        30 grudnia 2014        Komentarze (0)

Sporo  pojawiało się ostatnio w mediach informacji w związku z wchodzącą w życie w 2015 roku „nowelizacją” przepisów w dziedzinie profilaktyki nowotworowej. Cel słuszny jak najbardziej.

Jednak podczas okresowego analizowania na stronie Sejmu nowych przepisów znalazłem zapowiadane rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące tzw. indywidualnych wskaźników rozpoznania nowotworów. Sam wskaźnik jest wynikiem pewnego obliczenia matematycznego będącego iloczynem liczby pacjentów u których zdiagnozowano nowotwór oraz tych u których ten wynik niestety okazał się trafny.

Wskaźnik ma wynosić 1/15, co oznacza, że na 15 podejrzeń lekarskich powinien trafić się jeden celny, diagnozujący chorobę.

Sam pomysł prowadzenia jakiejś statystyki nie jest może najgorszy. Natomiast obecny (i wchodzący niebawem w życie) kształt przepisów stanowi niestety soczewkę obecnego stanu publicznej służby zdrowia, gdzie przede wszystkim liczą się statystyki, wskaźniki, formularze, rozliczenia. Pacjent jest natomiast na miejscu odległym. Nie wpływa to również na jakoś pracy białego personelu, zbytnio obciążonego codziennymi formalnościami.

Mam wrażenie, że stosowanie wskaźnika wpłynie przede wszystkim na większą biurokratyzację służby zdrowia (objawiającą się np. pozbawieniem lekarzy prawa wydawania karty diagnostyki i leczenia onkologicznego). Nie będzie miało natomiast efektu co do rozpoznawalności nowotworów. Bardzo chciałbym się mylić. Nie zmniejszy to również postępującej antagonizacji i wrogości środowiska lekarskiego i świata pacjentów.

Zresztą sądząc po dzisiejszych wypowiedziach  Ministra Zdrowia, nie jest to kwestia priorytetowa.

PS: Jutro Sylwester, Życzę Ci wszystkiego dobrego w nowym roku!

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: