Różowa rzeczywistość polskiego NFZ-u

Michał Grabiec        17 marca 2015        5 komentarzy

W dniu dzisiejszym moja urocza żona ambitnie udała się do publicznej placówki służby zdrowia celem skonsultowania pewnych ortopedycznych problemów będących efektem zbyt entuzjastycznych ekscesów narciarskich. 24_1171190770

Zamiar to śmiały, gdyż wizyta w państwowej placówce medycznej wyzwala u praktycznie każdego obywatela głęboko skrywane dotychczas pokłady złości, frustracji i tendencji anarchistycznych.

Można pominąć nawet niezbyt chętne do współpracy Panie recepcjonistki broniące dostępu do skarbca NFZ-u niczym dementorzy  Azkabanu.

Prawdziwym wyzwaniem może być natomiast czas oczekiwania na niektóre świadczenia medyczne. W przypadku rezonansu magnetycznego stawu kolanowego należy oczekiwać do…grudnia.

Co jeżeli przez ten czas stan zdrowia pacjenta pogorszyłby się? Jak dla mnie jest to stan faktyczny podpinający się pod przepis kodeksu cywilnego mówiący – „Za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa.”

Inna sprawa, że jest to sytuacja zupełnie niekalkulująca się ekonomicznie z punktu widzenia NFZ. Po kilku miesiącach zamiast wykonania kilku zabiegów rehabilitacyjnych być może przyjdzie zapłacić z publicznej kasy znacznie większą kwotę za wykonanie inwazyjnego zabiegu.

Wymagałoby to jednak rozwinięcia planowania i dokonania pewnych analiz w szerszej perspektywie. Szaro widzę tytułową różową rzeczywistość.

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Piotr 18 marca, 2015 o 08:41

(Nie)działanie zgodne z mottem NFZ: Czas leczy rany.

Odpowiedz

Michał Grabiec 18 marca, 2015 o 14:46

Dobry komentarz. Faktycznie wygląda to jak wzięcie przeciwnika na przeczekanie. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Urocza żona 18 marca, 2015 o 17:22

Czas nas uczy pogody:)

Odpowiedz

Michał Grabiec 19 marca, 2015 o 10:48

W rzeczy samej Urocza żono:)

Odpowiedz

Aplikant 23 marca, 2015 o 15:30

Niestety NFZ bardzo często próbuje naszej cierpliwości. Szkoda tylko, że częściej ją nagina niż uspokaja ;(

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: