W przypadku wyrządzenia w wyniku błędu medycznego szkody, pacjenci najczęściej dochodzą od szpitali czy lekarzy naprawienia szkody w postaci odszkodowania lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.
Czasami w wyniku błędu pacjent nie jest w stanie wykonywać dotychczasowej pracy. Jeżeli przykładowo błędem medycznym (uszkodzenie nerwów ręki) dotknięty został chirurg wykonujący wcześniej skomplikowane operacje, wówczas taka szkoda bardzo często wiązać się będzie z utratą możliwości wykonywania dotychczasowego zawodu.
Brak możliwości wykonywania dotychczasowego zawodu często wiąże się z obniżeniem lub utratą źródła utrzymania pacjenta.
W takiej sytuacji poszkodowany chirurg (będący pacjentem) będzie mógł żądać od sprawcy szkody okresowej renty. Wysokość renty będzie stanowiła różnicę pomiędzy zarobkami z okresu przed uszkodzeniem nerwów oraz zarobkami (lub ich brakiem) po wyrządzeniu szkody.
Roszczenie o rentę stosunkowo często występuje także w przypadku szkód wyrządzonych w trakcie porodu. W takich sytuacjach sądy zasądzają często kilkutysięczne kwoty (miesięcznie), co ma pomóc w kosztach utrzymania poszkodowanego dziecka.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }