(Raczej) krytyczna ocena pakietu onkologicznego

Michał Grabiec        23 marca 2015        Komentarze (1)

header_logo

W ostatnich dniach kilka razy w przekazach medialnych pojawiały się zdania praktyków medycyny dotyczące tzw. pakietu onkologicznego.

Pakiet miał w zamyśle usprawnić i uprościć postępowanie lecznicze z pacjentami. Stało się inaczej, o czym bez ogródek informuje większość lekarzy. Według nich główne grzechy pakietu sprowadzają się do:

  • usztywnienia procedur polegających na konieczności stosowania schematu przewidzianego w przepisach – model postępowania nie przystaje do części przypadków i  często opóźnia wdrożenie leczenia;
  • dodatkowej biurokratyzacji związanej z udzielaniem świadczeń w ramach pakietu;
  • braku możliwości  zwołania w każdym przypadku konsylium lekarskiego;
  • braku konieczności zwołania konsylium lekarskiego przed rozpoczęciem leczenia – w niektórych przypadkach sposób leczenia może zostać opracowany dopiero po wykonaniu dodatkowych badań;
  • problemów z rozliczeniem udzielonych świadczeń z NFZ.

Jeszcze w lutym Ministerstwo Zdrowia ustami Sławomira Neumanna zapowiedziało pierwsze podsumowanie nowych przepisów po kwartale ich stosowania.

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Michał Grabiec 24 marca, 2015 o 21:56

W dniu dzisiejszym pojawiły się informacje o liście przewodniczących towarzystw onkologicznych do władz państwowych w sprawie koniecznych zmian w pakiecie onkologicznym. W mediach łatwo znaleźć informację o istnieniu listu natomiast znacznie trudniej o treść dokumentu.

Śledząc doniesienia medialne można odnieść wrażenie, że wszystkie portale cytują się nawzajem:)

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: