Przymusowe leczenie w szpitalu psychiatrycznym

Michał Grabiec        01 kwietnia 2015        4 komentarze

Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego przewiduje wyjątek od ogólnej zasady autonomii pacjenta dotyczącej podejmowanych wobec niego czynności medycznych. Dotyczy to tzw. przymusowego leczenia w szpitalu psychiatrycznym.  Istnieją dwie przesłanki przyjęcia na przymusowe leczenie psychiatryczne:

  1. do szpitala może zostać przyjęta osoba której dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że nieprzyjęcie do szpitala spowoduje znaczne pogorszenie stanu jej zdrowia psychicznego,
  2. do szpitala może zostać przyjęta osoba która jest niezdolna do samodzielnego zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, a uzasadnione jest przewidywanie, że leczenie w szpitalu psychiatrycznym przyniesie poprawę jej stanu zdrowia.

W pierwszym przypadku kluczowe jest słowo „znaczne”. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, okoliczność znacznego pogorszenia zdrowia psychicznego powinna być interpretowana dość restrykcyjnie – przymusowe leczenie stanowi bowiem istotną ingerencję w możliwość decydowania o własnej osobie.

dzu.2012.140.000.00854.004Do wniosku powinno zostać dołączone orzeczenie lekarza psychiatry potwierdzające konieczność przeprowadzenia przymusowego leczenia. Jeżeli nie istnieje możliwość uzyskania takiego orzeczenia, wówczas zarządzenie o przymusowym badaniu może wydać sąd. Ostateczna decyzja należy do sądu, jednak opinia lekarska ma niebagatelne znaczenie.

Wniosek o umieszczenie osoby w szpitalu psychiatrycznym składa się w sądzie opiekuńczym – sądzie rejonowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby, której wniosek dotyczy. Złożenie wniosku jest wolne od opłat.

Wniosek mogą złożyć osoby najbliższe. Zgodnie z ustawą należą do nich: małżonek, krewni w linii prostej, rodzeństwo,przedstawiciel ustawowy lub osoba sprawująca nad osobą faktyczną opiekę.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anna 20 czerwca, 2017 o 18:13

Panie Mecenasie, dzisiaj złożyłam wniosek do sądu na podstawie Pańskiego wzoru, ale sąd kazał dostarczyć orzeczenie lekarza psychiatry. Mój mąż kilka miesięcy temu próbował mnie zastrzelić, a teraz przebywa na rehabilitacji po wylewie. Obawiam się o swoje życie, tym bardziej że na przestrzeni wielu lat mój mąż wielokrotnie mówił, jak mnie zamierza zabić. Jak ja mam dostarczyć takie zaświadczenie od lekarza psychiatry, kiedy on ma broń (policja podczas przeszukania mieszkania go nie znalazła), a jak się dowie, że chce go podać przymusowemu leczeniu, to zrobi wszystko, by mnie ukarać? Czy takie zaświadczenie można uzyskać zaocznie, bez badania? I czy mój mąż będzie wzywany na rozprawę w jego sprawie? Bardzo Panu dziękuję już za sam wniosek, który Pan udostępnił.

Odpowiedz

Michał Grabiec 5 lipca, 2017 o 14:28

Dzień dobry, jeżeli nie jest możliwe dołączenie orzeczenia psychiatry, a sąd uzna wstępnie, że wniosek jest uzasadniony, to w takiej sytuacji sąd zarządza poddanie badaniu osoby objętej wnioskiem.

Odpowiedz

Małgorzata 4 grudnia, 2023 o 01:25

Witam Panie Mecenasie. Moja córka od 10 lat jest leczona z powodu schizofrenii.W ostatnim czasie odrzuciła leczenie.Obecnie przebywa na OddzialePsychiatrycznym zgodnie z Art.23 Ustawy o zdrowiu psychicznym.(po incydencie zagrożenia dla innych). Ponieważ pobyt wg Art23 w szpitalu prawdopodobnie zostanie zakończony po kilku tygodniach, a to będzie niewystarczające aby zapewnić dalszą terapię ambulatoryjnie (córka odmawia przyjmowania leków) chcę złożyć wniosek o przymusowe leczenie już teraz gdy córka przebywa na Oddziale Psychiatrycznym (mam stosowne zaświadczenie od psychiatry ze szpitala wydane na moje żądanie). Słyszałam opinię że ponieważ córka przebywa na Oddziale taki wniosek będzie odrzucony. Czy można składać wniosek o przymusowe leczenie pacjenta wg.Art29 , gdy przebywa on w leczeniu szpitalnym wg.Art23 Ust.o zdrowiu psychicznym?

Odpowiedz

Michał Grabiec 4 grudnia, 2023 o 12:55

Dzień dobry. Można, chociaż trudniej jest wtedy przekonać sąd do rozpatrzenia wniosku. Ale miałem takie przypadki. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: