Projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta

Michał Grabiec        03 lutego 2015        Komentarze (0)

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji znaleźć można ścieżkę wymiany korespondencji pomiędzy poszczególnymi resortami, która dotyczy nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Sama idea nowelizacji jest jak najbardziej słuszna, natomiast niektóre pomysły wydają się dosyć kontrowersyjne.

header_logo
Otóż Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji proponuje zawarcie w ustawie wzmianki, iż zgodę na leczenie można w każdej chwili cofnąć. Nie jest to wielkie odkrycie, a ponadto zagadnienie nie budzi praktycznych wątpliwości w funkcjonowaniu podmiotów leczniczych czy w orzecznictwie sądowym. Wygląda to trochę na tracenie czasu na pomysły z gruntu nietrafne. Ministerstwo Zdrowia słusznie skrytykowało ten pomysł.

Inna kwestia ujęta w założeniach nowelizacji to termin na rozpatrzenie wniosku o ustalenie zdarzenia medycznego, który wynosi obecnie 4 miesiące. Z dotychczasowej praktyki widzę, że jest to termin praktycznie niemożliwy do zachowania. Ministerstwo Zdrowia proponuje wydłużenie terminu.

Nie wiem czy lepszym rozwiązaniem nie byłoby usunięcie nierealnego w zdecydowanej większości przypadków terminu i zamiast tego wprowadzenie czegoś na kształt znanej procedurze cywilnej skargi na przewlekłość postępowania.

Dobrym pomysłem wydaje się natomiast zmiana zakresu przepisów kodeksu postępowania cywilnego stosowanych do postępowania przed wojewódzką komisją ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Osobiście w jednym z prowadzonych postępowań, dosyć długo próbowałem zawrzeć w protokole posiedzenia komisji tzw. zastrzeżenie do treści protokołu, co było dosyć groteskowe.

Jak to w życiu, wszystko pokaże praktyka stosowania nowych przepisów. Do nowelizacji jeszcze jednak chyba daleka droga.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: