Operacja czy zabieg?

Michał Grabiec        10 lutego 2015        3 komentarze

Zabieg a Operacja – Różnice

Pani Elżbieta, czytelniczka bloga w jednym z komentarzy zadała ciekawe pytanie. Chodziło o kwestię zabieg a operacja – jakie są różnice? Przeszukując wszechwiedzący internet, znalazłem ciekawą analizę opublikowaną w „Przeglądzie Urologicznym”. Autor publikacji zmierzył się z tym głównie teoretycznym zagadnieniem, z którym problem mają również często lekarze. I co z tego wynika?

images

Przyznam, że lektura nie prowadzi do jednoznacznych wniosków. Co słownik lub encyklopedia to inna odpowiedź i brak wspólnego mianownika dla stworzenia jednoznacznej definicji.

Według słownika medycznego, operacja to „działanie lekarskie polegające na dokonaniu rękoczynu lub serii rękoczynów z użyciem lub bez użycia narzędzi chirurgicznych w celu leczenia choroby”. Synonimem tego określenia jest z kolei zabieg chirurgiczny.

Inne źródła usiłują ustalić, jak wygląda relacja zabieg a operacja poprzez wskazanie liczby uczestników danej czynności medycznej.

Zainteresowanych odsyłam do artykułu opublikowanego na stronie internetowej czasopisma.

Różnice między zabiegiem a operacją – jak wygląda to od strony prawnej?

Operacja czy zabieg – a co na to prawo? Ustawy o prawach pacjenta i o zawodzie lekarza posługują się terminem „zabieg operacyjny”. Żeby nie było zbyt łatwo, część osób krytykuje możliwość używania takiego terminu.

Z kolei Kodeks Etyki Lekarskiej używa pojęcia zabieg diagnostyczny i leczniczy. Odnosząc się zatem do pytania Pani Elżbiety, jaka jest różnica między operacją a zabiegiem, mogę z czystym sumieniem i bez powoływania się na klauzulę sumienia, odpowiedzieć: nie wiem ?

Interesują Cię kwestie związane z prawami pacjenta? W takim razie zapraszam na mój blog o prawie medycznym. Dowiesz się tutaj więcej na tematy, takie jak pełnomocnictwo medyczne czy odszkodowanie za błąd lekarski.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Angela 21 października, 2016 o 00:29

Witam mam takie pytanie czy na wypisie powinnam znaleźć informacje o odbyłym zabiegu? Miałam usuwanego kamienia z moczowodu i byłam znieczulona w kręgosłup jednak wklocia nie pamiętam bo zabieg przespalam po podaniu najpierw jakiegoś środka dozylnie. Plaster na kręgosłup był przyklejony i po obudzeniu nie czułam nóg. I wszystko byłoby ok tylko już jest tydzień po zabiegu a ja czuję straszny ból kręgosłupa i boję się że coś jest nie tak… na wypisie mam wyniki z rtg i usg i badania krwi i moczu a żadnej zmianki o zabiegu czy to normalne? Bo naprawdę się nie pokoje….

Odpowiedz

Michał Grabiec 21 października, 2016 o 06:49

Taka informacja powinna znajdować się na karcie informacyjnej leczenia szpitalnego. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz.

Odpowiedz

Dariusz 27 lutego, 2018 o 08:38

Pytanie wyjątkowo aktualne, gdy NFZ żąda sprawozdawania wykonującego procedurę personelu „Zgodnie z §3 ust.1 pkt 11 rozporządzenia. W przypadku wykonania operacji lub zabiegu w oddziale szpitalnym wskazuje się identyfikator osoby kierującej wykonaniem tej operacji albo zabiegu” nie wskazując jednoznacznie, o które procedury ICD9 chodzi.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: